Основното јавно обвинителство Велес истражува разбојништво

Скопје, 03 Февруари 2018

Основното јавно обвинителство Велес издаде Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело Разбојништво од чл.237 од Кривичниот законик.

Лицето е осомничено дека со фантомка на главата на 02.02.2018 година влегло во куќа кај жена на возраст од 80 години и и вперило пиштол, барајќи пари. Жената му рекла да си оди и дека нема пари. Во тој момент, осомничениот го исекол кабелот од фиксниот телефон и ја врзал жената. Од ташна во плакарот одзел 9000 денари и си заминал. Жената успеала да се ослободи и да се јави во полиција.

Лицето е лишено од слобода, по што е извршено и препознавање од страна на оштетената. По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес, судија на претходна постапка на осомничениот му одреди мерка притвор во траење од 30 дена поради опасност од бегство и можност да го повтори делото.

291 total views, 1 views today