Едно лице во Штип под истрага за неовластено производство и продажба на марихуана

Скопје, 02 Ноември 2018

Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик.

При претрес во домот на осомничениот биле пронајдени околу три килограми наркотична дрога – марихуана, која неовластено ја произведувал и продавал.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд во Штип достави Предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

115 total views, 1 views today