СООПШТЕНИЈА

Поднесено обвинение против повеќе лица за учество во вооружениот инцидент во Мала Речица

Скопје, 23 Мај 2018

Основното јавно обвинителство Тетово поднесе обвинение против вкупно 13 лица за учество во вооружениот инцидент во Мала Речица на 05.04.2018 година, во кој едно лице го загуби животот, а неколкумина беа повредени.

Против четири лица е поднесен Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката притвор, со кој  едно лице се товари за кривично дело Убиство од член 123 ст.1 од Кривичниот законик и за кривично дело Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 ст.1 од Кривичниот законик. Три лица се товарат за кривично дело Убиство во обид од член 123 ст.1 во врска со член 19 од Кривичниот законик и за кривично дело Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 ст.1 од Кривичниот законик.

Надлежен јавен обвинител до Основниот суд Тетово предложи на тројцата обвинети кои се лишени од слобода, како и на еден обвинет кој и натаму е во бегство да им биде продолжен притворот до правосилноста на пресудата против нив.

Против останатите девет лица Основното јавно обвинителство Тетово поднесе Обвинителен предлог со кој сите се товарат за кривично дело Учество во тепачка од член 132 ст.1 од Кривичниот законик. За осуммина обвинети, надлежен јавен обвинител до Основниот суд Тетово достави предлог за определување мерки на претпазливост, додека за едно лице предложи определување мерка притвор до правосилност на пресудата, бидејќи станува збор за државјанин на Република Албанија.

Во текот на истрагата, јавниот обвинител утврди дека обвинетите лица биле дел од две меѓусебно спротивставени групи, кои по претходен договор и заради претходна меѓусебна нетрпеливост, со возила дошле на местото на инцидентот во Мала Речица. Петмина, меѓу кои и починатото лице, биле вооружени со пиштоли, по што дошло до меѓусебна вербална расправија која прераснала во тепачка и употреба на  огнено оружје. Освен пиштоли, во тепачката биле користени бејзбол палки, секира, нож и други предмети.

Обвинението на Основното јавно обвинителство Тетово​ е поткрепено со прибран опсежен доказен материјал, резултати од поголем број вештачења, анализи на траги од оружје и траги од биолошко потекло, како и обезбедени видео записи од надзорни камери.

70 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Гостивар гони едно лице за полов напад врз дете

Скопје, 18 Мај 2018

Во тек на вчерашниот ден во Кичево, лице на возраст од 67 години извршило полов напад врз дете на возраст под 14 години. Нападот се случил во попладневните часови во дел од градот каде има помало движење на луѓе. Настанот го забележал случаен минувач кој веднаш пријавил во Министерството за внатрешни работи. За кратко потоа, осомниченото лице кое се дало во бегство било лишено од слобода.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 од Кривичниот законик, за кое дело е запретена затворска казна во времетраење од најмалку 12 години.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, јавниот обвинител до Основниот суд Гостивар достави предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице.

10 total views, no views today

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција гони шест лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

Скопје, 16 Мај 2018

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица. Петмина од осомничените се товарат дека сториле кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ од чл.215 ст.3 в.в. ст.1 од Кривичниот законик, а едно лице за помагање. При спроведена акција, во текот на вчерашниот ден пет од осомничените лица се лишени од слобода. По предлог на јавниот обвинител, судија на претходна постапка со Решение им определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Осомничените се дел од два одвоени настани случени во текот на 2017 година, а за кои беше побарана и меѓународна правна помош од Репубика Србија.

Имено, во текот на месец септември минатата година тројца од осомничените учествувале во неовластено организирање, продавање, купување заради продажба, држење и пренесување на наркотична дрога – кокаин што неовластено заради продажба била набавена во Белгија за сума од 25.000 евра. Во момент на рутинска контрола на возилото во кое се наоѓала дрогата од страна на српските царински службеници, осомниченото лице се дало во бегство, а во возилото се пронајдени 483,7 грама наркотична дрога – кокаин и 1328,3 грама смеса за мешање – фанацетин и манитол.

Вториот настан се случил во текот на месец декември 2017 година кога три осомничени лица земале учество во неовластено организирање, купување заради продажба, држење и пренесување на наркотична дрога – марихуана. Едно од лицата неовластено заради продажба купило 128 кг. и 670 грама наркотична дрога – марихуана и истата заедно со петто осомниченото лице ја сокриле во специјално направен бункер во резервоар за гориво во товарно моторно возило марка „ДАФ“. Шесто осомниченото лице требало да ја пренесе од територијата на Р.Косово до територијата на Р.Србија за одреден паричен надомест. На полицискиот пункт „Џеп“ кај Владичин Хан товарното возило било запрено од страна на полициските службеници од министерството за внатрешни работи на Р.Србија. При прегледот на резервоарот на возилото пронајдени се и запленети 131 пакување со наркотична дрога – марихуана со вкупна количина од 128 кг. и 670 грама, а возачот е задржан.

29 total views, 1 views today

Page 1 of 18612345...102030...Last »

ИНТЕРВЈУА

ИНТЕРВЈУ НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ДАДЕНО ЗА „УТРИНСКИ ВЕСНИК“

Скопје, 07 Мај 2014

ИНТЕРВЈУ – ОБВИНИТЕЛСТВОТО ГИ ПРОВЕРУВА СИТЕ ФАКТИ ЗА МАКЕДОНСКА БАНКА

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски одговара за последните афери отворени пред изборите, за партиското финансирање на изборните кампањи, за ревизијата на проектот „Скопје 2014“ Прочитај повеќе…

788 total views, no views today

КОНКУРСИ