СООПШТЕНИЈА

Наредена истрага против две лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Скопје, 15 Октомври 2018

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривична пријава, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, поради основано сомнение дека сториле по едно кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување предвидено и казниво по член 353 ст.5 во врска со ст.4 во врска со ст. 1 од Кривичниот законик.

Имено, во текот 2016 година првоосомничениот како функционер кој раководи со орган на државна управа за потребите на Владата на Република Македонија, одобрил образец – предлог барање за склучување на авторски договор за изработка на правно мислење за работи од областа на енергетски суровини. Според склучениот договор авторот бил обврзан во период од еден месец да изработи авторско дело – интелектуален труд и извештај за севкупната работа и да го достави до нарачателот – Влада на Република Македонија.

Осомничените иако знаеле и биле свесни дека рокот согласно договорот не е испочитуван, ја злоупотребиле својата службена положба со намера на авторот да му овозможат противправна имотна корист. За таа цел, второосомничениот во својство на службено лице – заменик министер потпишал лажна изјава дека договореното дело е завршено согласно бараните услови, а првоосомничениот со свој потпис ја одобрил исплатата на 1.352.400 денари со што нанеле штета на Буџетот на Република Македонија.

6 total views, 6 views today

Соопштение

Скопје, 15 Октомври 2018

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство  Скопје, Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска донесе пресуда за лицето С.М., и го огласи за виновно за сторено кривично дело -  Примање награда за противзаконито влијание од чл.359 ст.7 во врска со ст.2 од Кривичниот законик.

Откако и обвинетиот го призна делото, Судот ги прифати аргументите изнесени во обвинителниот акт,  и на лицето му изрече затворска казна во траење од шест месеци.

Надлежен јавен обвинител очекува да ја добие пресудата по што ќе ја разгледа и ќе донесе одлука дали ќе поднесе жалба по однос на времетраењето на изречената санкција.

Лицето беше обвинето дека на 27.02.2018 година, во службените простории на општина Шуто Оризари, како возач вработен во Одделението за правни работи, Сектор за правни работи, административни работи и локален економски развој во Општината, со искористување на своето претпоставено влијание на друг начин, влијаел врз сведок, вработен како администратор во Одделението за урбанизам при општина Шуто Оризари задолжен за изготвување документи во постапка за легализација на бесправно изградени објекти, да изврши службено дејствие што не би смеело да се изврши – изготвување на целокупната документација за утврдување правен статус на бесправно изграден објект – куќа, изградена во јуни 2017 година.

Ваквото дејство било спротивно на условите во Законот за постапување со бесправно изградени објекти, со кои под статусот на легализирање на бесправно изграден објект подлежат објектите изградени пред донесување на законот кој стапил на сила на 03.03.2011 година.

За услугата обвинетиот примил награда од оштетено лице, на кое му се претставил како секретар во Општината, во износ од 1.000 евра, во денарска противвредност.

Преостанатиот дел од 1.500 евра обвинетиот требало да го прими по изготвувањето на решението за легализација на објектот.

Оштетениот се посомневал во законитоста на постапката и настанот го пријавил во полиција. На 27.02.2018 година, по приемот на документите неопходни за легализација, оштетениот на обвинетиот, по негово изрично барање, му предал 1.000 евра во банкноти кои биле претходно криминалистичко-технички обработени. При извршен личен преглед од страна на овластени полициски службеници обележаните банкноти му биле пронајдени и одземени.

На обвинетото лице првично во текот на постапката му беше изречена мерка притвор, која со одлука на Апелациониот суд Скопје по жалба на обвинетиот беше заменета со хипотекарна гаранција со недвижен имот во вредност од 197.104 евра, како и мерки на претпазливост.

4 total views, 4 views today

Основното јавно обвинителство Тетово го истражува убиството во Мала Речица

Скопје, 15 Октомври 2018

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид на лице место во тетовска Мала Речица, каде што според првичните информации 53-годишен тетовец ја лишил од живот својата сопруга.

Мотивот за настанот што се случил во семејната куќа на родителите на починатата се уште се истражува.

Напуштајќи ја куќата, осомничениот пукал и кон такси возило во близина. Таксистот не е повреден, но пронајдени се проектили во автомобилот. По настанот осомничениот избегал и по него се трага.

Надлежен јавен обвинител издаде наредба за обдукција на починатата, како и наредби за прибирање и за вештачење на траги и материјални докази пронајдени на лице место.

8 total views, 8 views today

Page 1 of 21112345...102030...Last »

ИНТЕРВЈУА

ИНТЕРВЈУ НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ДАДЕНО ЗА „УТРИНСКИ ВЕСНИК“

Скопје, 07 Мај 2014

ИНТЕРВЈУ – ОБВИНИТЕЛСТВОТО ГИ ПРОВЕРУВА СИТЕ ФАКТИ ЗА МАКЕДОНСКА БАНКА

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски одговара за последните афери отворени пред изборите, за партиското финансирање на изборните кампањи, за ревизијата на проектот „Скопје 2014“ Прочитај повеќе…

919 total views, 1 views today

КОНКУРСИ