СООПШТЕНИЈА

Основното јавно обвинителство – Тетово гони три лица за изнуда и противправно лишување од слобода

Скопје, 20 Август 2018

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за сторено кривично дело Изнуда од чл.258 ст.2 вв со ст.1 вв со чл.22 и чл.19 од Кривичниот законик.

Настанот се случил вечерта на 16 август во период од 21:23 до 00:01 часот по полноќ во стан на осми кат од зграда во Тетово. Оштетениот бил повикан од третото осомничено лице кое живеело во станот и откако влегол внатре, лицето излегло од станот и ја заклучило вратата. Тогаш од друга просторија излегле првоосомничените лица и се заканиле по животот на оштетениот барајќи му сума од 20 000 евра. Исплашен за својот живот, оштетениот се јавил на својот син и му кажал дека противправно е затворен. Вечерта во неколку наврати прво и второосомничениот се јавувале на синот на жртвата барајќи ја наведената сума. Откако синот рекол дека ги обезбедил парите, се договорил со осомничените да се најдат пред бензинска пумпа, но истиот не отишол на наведеното место туку настанот го пријавил во полиција.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Тетово достави Предлог за определување на мерката притвор за двајца од осомничените. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот на обвинителството и со Решение им изрече мерка притвор на осомничените лица во времетраење од 30 дена.

За третото лице кое со преземените дејствија сторило кривично дело Противправно лишување од слобода од чл.140 ст.1 од Кривичниот законик, обвинителството ќе донесе мериторна јавнообвинителска одлука по спроведување на истражната постапка во фаза на покренување на обвинение.

5 total views, 5 views today

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува несреќата на параглајдеристите на „Мечкин Камен“

Скопје, 18 Август 2018

Во текот на вчерашниот ден, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп во соработка со екипата на крим-техника од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде двајца параглајдеристи ги загубија животите. Во насока на расветлување на настанот издадена е наредба за обезбедување на траги и докази, наредба за симнување на видео запис и наредби за исчитување на податоците од лајф-трекер системите на параглајдерите.

Несреќата се случи на ден 17.08.2018 година околу 12,30 часот во близина на Крушево, кај месноста „Мечкин Камен“ во момент на одржување на турнир за параглајдери British Open Championship 2018. Во несреќата животот го загубија едно лице од Украина и едно лице од Велика Британија. Државјанинот на Украина (56) кој летал како турист при пад на параглајдерот починал на самото место, додека параглајдеристот од Велика Британија (54) – учесник на турнирот при падот со параглајдерот се здобил со тешки телесни повреди и со знаци на живот е пренесен во болницата во Прилеп каде починал за време на обидот за реанимација.

Заради утврдување на причините за смртта, надлежниот јавен обвинител издаде и наредба за обдукција врз телата на починатите.

26 total views, 3 views today

Истражна постапка и мерка притвор за напаѓачот на „Кеј 13 Ноември“

Скопје, 18 Август 2018

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Министерството за внатрешни работи, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за кривично дело Убиство од член 123 ст.1 од Кривичниот законик.

Осомничениот на 3.08.2018 година, околу три часот по полноќ, во алкохолизирана состојба дошол на Кеј 13 Ноември, пред монтажен објект – тезга за продажба на книги и списанија каде во тој момент престојувало сега починатото лице и започнал да тропа по прозорците. Откако лицето му отворило, осомничениот започнал вербална расправија и без никаков повод и причина физички го нападнал оштетениот удирајќи го во повеќе наврати со тупаници и клоци по телото и главата. Од ударите лицето се здобило со нагмечување на мозочната маса и истото со брза помош било пренесено во Ургентниот- хируршки центар – Скопје. Поради влошување на состојбата повредениот е пренесен на Клиниката за неврохирургија каде му била извршена интервенција и е задржан на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување. На 11 август оштетениот им подлегнал на повредите, а дежурен обвинител издаде Наредба за обдукција.

Вчера во попладневните часови напаѓачот е лишен од слобода.

Надлежниот јавен обвинител ценеше дека се исполнети законските основи за определување на мерката притвор за осомничениот и достави Предлог до Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот на обвинителството и на осомниченото лице со Решение му изрече мерка притвор во времетраење од 30 дена.

13 total views, 2 views today

Page 1 of 19912345...102030...Last »

ИНТЕРВЈУА

ИНТЕРВЈУ НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ДАДЕНО ЗА „УТРИНСКИ ВЕСНИК“

Скопје, 07 Мај 2014

ИНТЕРВЈУ – ОБВИНИТЕЛСТВОТО ГИ ПРОВЕРУВА СИТЕ ФАКТИ ЗА МАКЕДОНСКА БАНКА

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски одговара за последните афери отворени пред изборите, за партиското финансирање на изборните кампањи, за ревизијата на проектот „Скопје 2014“ Прочитај повеќе…

857 total views, 1 views today

КОНКУРСИ