Основното јавно обвинителство Куманово го истражува опожарувањето на автомобил

Скопје, 29 Декември 2016

Настанот  се случил на 28 декември, кога осомничениот со намера, употребувајќи запалива материја, опожарил возило Голф 6, сопственост на жител на Куманово.  Според првичните сознанија, причина за стореното дело биле влошени меѓучовечки односи кои траеле неколку години, а започнале кога осомниченото лице било студент на факултет каде сопственикот на возилото е професор.

Од пожарот со кој е предизвикана значителна опасност, било зафатено и друго возило – Пежо 206.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид на лице место и издаде потребни насоки за натамошно расветлување на настанот. Ценејќи дека се исполнети законските основи, до Основниот суд – Куманово против осомничениот е поднесен Предлог за изрекување мерка на претпазливост – Одземање на патна исправа.

453 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство – Куманово​ поднесе Обвинителен акт за убиството во кругот на Црквата „Св. Мина“

Скопје, 27 Декември 2016

Основното јавно обвинителство -Куманово поднесе Обвинителен акт против лицето Д.Д. за сторено кривично дело – Убиство од чл. 123 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека на 26 јуни годинава со умисла го лишил од живот сега починатиот Б.И.

Настанот се случил кога по посета на ноќен клуб, обвинетиот и жртвата се упатиле кон кумановската населба Вера Которка , во кругот на Црквата “Св. Мина”. Додека меѓусебе разговарале, обвинетиот му пришол од зад грб на сега починатиот кој седел на клупа во близина на бунар, извадил огнено оружје – пиштол марка “Црвена застава” и од непосредна близина на растојание од 2 см, испукал еден куршум во левиот тилен дел на главата на сега покојниот. Нанесената прострелна рана предизвикала фатални повреди поради што настапила смртта. Обвинетиот потоа го фрлил телото на починатиот во блискиот бунар и го напуштил местото на настанот.

По спроведување на истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово ги прибра сите материјални и вербални докази во предметот и до Основниот суд – Куманово го достави обвинението. При тоа, поднесен е и Предлог за продолжување на мерката – притвор за обвинетиот.

469 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе обвиненија за инцидентот кај Здравствен дом

Скопје, 23 Декември 2016

Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Убиство согласно член 123 од Кривичниот законик. Осомничениот Б.И. се товари дека прегазил четиригодишно дете во близина на Здравствениот дом во Куманово, во инцидентот што се случи на 25 јуни годинава.

За истиот настан против три други лица е поднесено обвинение за сторено кривично дело Насилство од член 386 од Кривичниот законик.

Имено, на 25 јуни годинава, додека Б.И. заедно со неговата девојка чекале ред во здравствениот дом во Куманово,тој се скарал со родителот на четиригодишното момче за непочитување на ред за прием во установата. Расправијата продолжила надвор од Здравствениот дом, кога членови на семејството на момчето го нападнале Б.И. и неговиот брат. Обвинетиот со својот автомобил марка „мерцедес“ се обидел да ги прегази мајката, таткото и 4-годишното дете, кое од здобиените повреди почина.

543 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која загина пешак

Скопје, 22 Декември 2016

На 21.12.2016 година околу 16,00 часот се случи сообраќајна несреќа во Прилеп, во која патничко моторно возило марка „Голф“ управувано од педесет и седумгодишен жител на Прилеп удри во пешак на возраст од 61 година.  По несреќата пешакот итно е префрлен во болницата во Прилеп, каде по кратко време починал.

Извршен е увид на местото на настанот од страна на дежурен Јавен обвинител и увидна екипа при МВР ПС Прилеп, при што се обезбедени и подигнати траги. Извршено е алкотестирање на возачот и издадена е наредба за технички преглед на возилото. Основното јавно обвинителство Прилеп издаде наредба за обдукција врз телото на починатиот за утврдување на причините за смртта, во насока на утврдување на фактите во предметот.

420 total views, no views today

Соопштение

Скопје, 16 Декември 2016

Јавното обвинителство на Република Македонија ја известува јавноста дека активно постапува по сите предмети поврзани со изборни нерегуларности кои беа оформени во предизборниот период и на денот на изборите.

Во таа насока, Основното јавно обвинителство – Гостивар по допрен глас оформи предмет и за наводите изнесени на вчерашната седница на Државната изборна комисија за гласањето на изборното место 0396/1 во Гостивар, за тврдење на едно лице дека му било оневозможено правото да гласа бидејќи некој претходно гласал во нејзино име. Надлежниот обвинител ги проверува наводите на гласачката во врска со дадените тврдења, односно дали таа била оневозможена да гласа затоа што претходно некој во нејзино име се потпишал во избирачкиот список или дали таа претходно сама го реализирала нејзиното право на глас. Предмет на проверка е и дали некој ги употребил нејзините документи со нејзина дозвола.

485 total views, no views today

СООПШТЕНИЕ

Скопје, 14 Декември 2016

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека на 13.12.2016 година во рамки на предистражна постапка што се води во ова обвинителство, извршен е претрес на дом на лицето С.В. во Куманово. Наредбата за претрес на дом е издадена од страна на Судија на претходна постапка од Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Цел на претресот беше пронаоѓање траги на кривично дело или предмети важни за кривичната постапка и нивно одземање. Одземени се предмети што содржат податоци во писмена форма и предмети што содржат податоци во електронска форма, во врска со кривични дела – Злосторничко здружување од чл.394 и Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 од Кривичниот законик, како и други кривични дела за кои се гони по службена должност.

Имајќи ги предвид информациите пласирани во медиумите во врска со преземеното дејствие, особено изнесените информации дека требало да се приведува лицето С.В. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста дека преземените дејствија согласно издадената судска Наредба се само за претрес на дом, не и приведување на лицето.

 

479 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Кичево изврши увид за сообраќајната несреќа во која има една жртва

Скопје, 13 Декември 2016

Денеска, во 14.25 минути случена е сообраќајна несреќа на магистралниот пат Кичево –Гостивар, кај село Колари. Патничко моторно возило Мерцедес  со охридски регистарски таблички излегувало од локалниот пат кој води во с. Колари при што во него удрило патничко моторно возило  Ауди со кичевски регистарски таблички. При несреќата возачот на Мерцедесот, жител на с.Колари, се здобил со тешки повреди. Упатен е во Медицинскиот центар Кичево, поради сериозноста на повредите од таму во Ургентниот центар во Скопје, но им подлегнал на повредите. Тројцата патници од возилото Ауди се со лесни телесни повреди.

На лице место кај сообраќајната несреќа увид изврши јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево, заедно со увидна екипа од МВР. Во насока на расветлување на причините за случената несреќа, надлежниот обвинител издаде Наредби за вршење на обдукција на починатото лице, за технички преглед на моторните возила, како и за испитување на крвта на учесниците во несреќата со цел утврдување на евентуално присуство на алкохол.

Дејствијата на обвинителството ќе продолжат за да се утврдат фактите во предметот.

513 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Струмица изврши увид на местото на инцидентот во кој беше употребено службено оружје

Скопје, 06 Декември 2016

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица, по добиено известување дека од овластени службени лица од СВР – Струмица при преземање на службени дејствија е употребено службено оружје на улица „Бетовенова“, изврши увид на лице место.

Притоа на местото беа пронајдени три чаури кои потекнуваат од огнено оружје со кое бил задолжен инспектор од Одделот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Струмица. Според првичните сознанија, службеното оружје било употребено во моментот кога толпа народ нападнала двајца инспектори, не дозволувајќи да извршат преглед и да утврдат идентитет на лице за кое се сомневале дека поседува опојна дрога. При нападот од толпата инспекторите се здобиле и со телесни повреди.

Дежурниот јавен обвинител веднаш издаде наредба за фотографирање и скицирање на местото на настанато, наредба за подигање и вештачење на пронајдените чаури, наредба да им бидат земени парафински ракавици на двајцата полициски службеници заради утврдување на присуство на барутни честички, наредба за земање на примероци од крв и урина од сите инволвирани за анализа на евентуално присуство на алкохол или други опојни средства, како и наредба за фотографирање на едно лице заради докажување на постоење на телесни повреди.

Јавниот обвинител продолжува да презема дејствија заради целосно расветлување на настанот.

472 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство Велес го расветлува вчерашното убиство

Скопје, 06 Декември 2016

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес изврши увид на лице место за вчерашното убиство кај местото Којник во Велес. Настанот се случил околу 14.00  часот, кога во куќата на сега починатиот дошол осомничениот и веднаш почнал да пука. При тоа испукал неколку проектили и смртно го ранил починатиот. Во обид да избега на сторителот, сега починатото лице излегло од куќата и стигнало до улицата, каде осомничениот му вперил пиштол со намера да испука уште проектили. Во тој момент по пријава на соседите, дошла полицијата која го лишила од слобода осомничениот, а на сега починатиот му е дадена медицинска помош. Но, поради сериозноста на повредите настапила смрт.

Увидот на лице место јавното обвинителство го изврши со увидни екипи на МВР. Надлежен обвинител издаде Наредба за вршење на обдукција на починатиот, наредба за вештачење на траги од лице место, на брисеви од крвта, на огненото оружје со кое е извршено делото.

Основното јавно обвинителство Велес продолжува со дејствијата во насока на расветлување на настанот.

Дополнување: По предлог на надлежен јавен обвинител, Основниот суд во Велес на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

440 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен акт за полов напад врз дете

Скопје, 05 Декември 2016

Денеска , Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице. На обвинетиот му се става на товар дека сторил кривично дело – Полов напад на дете што не наполнило 14 години од чл. 188 ст.1 од Кривичниот законик.

Настанот се случи на 22 јули годинава кај комплексот на згради кај Млечниот ресторан во Скопје. Обвинетиот извршил друго полово дејствие врз дете што не наполнило 14 години.

Поради постоење на опасност од бегство и повторување на делото, Основното јавно обвинителство – Скопје со Обвинителниот акт достави и Предлог за продолжување на мерката – Притвор.​

507 total views, no views today

Page 30 of 68« First...1020...2829303132...405060...Last »