Врховниот суд уважи Барање за заштита на законитоста во предмет за убиство во Штип

Скопје, 31 Август 2016

Врховниот суд на Република Македонија го уважи Барањето за заштита на законитоста, поднесено од Јавниот обвинител на Република Македонија, во предмет против едно лице од Штип кое се гонеше за кривично дело Убиство, од член 123 ст.1 од Кривичниот законик.

Имено, Основното јавно обвинителство -Штип на 18.11.2013 година поднесе Обвинителен акт со кој лицето К.М. од Штип го товареше дека ноќта меѓу 6 и 7 јули 2013 година, со умисла го лишил од живот С.М. од Штип.

Според обвинителниот акт, обвинетиот, во дневниот престој на жртвата, со употреба на сила и тврд предмет во два наврати го удрил во пределот на главата, нанесувајќи му тешки повреди од кои оштетениот починал.

По одржаниот главен претрес, Основниот суд во Штип обвинетиот го ослободил од обвинение, поради немање докази. Апелациониот суд во Штип ја одбил жалбата на Основното јавно обвинителство – Штип и пресудата ја потврдил. Апелациониот суд во пресудата констатирал дека е неспорно оти обвинетиот бил во домот на оштетениот во критичниот период, но дека не постои сигурен доказ дека тој го извршил кривичното дело.

Врховниот суд на Република Македонија, уважувајќи го Барањето за заштита на законитоста, пресуди дека Основниот суд – Штип и Апелациониот суд – Штип со своите одлуки го повредиле Законот за кривична постапка и Кривичниот законик. Имено, според оценката на Врховниот суд, постојат бројни материјални докази пронајдени на лице место, отисоци од папиларни линии и други траги, кои како докази би можеле да посведочат за кривичната одговорност на обвинетиот и на кои судовите требало да им посветат посериозно внимание.

760 total views, no views today

Предложен притвор за возачот на влекачот од сообраќајната незгода во Требениште, Охрид

Скопје, 25 Август 2016

Основното јавно обвинителство – Охрид поведе постапка против возачот на товарното возило – влекач кој учествуваше во сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице. Сообраќајната несреќа се случи на 23 август, во попладневните часови, кога на магистралниот пат кон Охрид, во близина на с. Требениште, мотор удри во товарно возило – влекач. Влекачот, дел од механизацијата на градежната фирма која вршела изведба на работи на магистралниот пат, го управувал сега осомничениот граѓанин на Република Албанија. По извршениот увид на лице место, надлежниот јавен обвинител издаде наредба за обдукција на починатиот, наредба за проверка на крв и урина, наредба за сообраќајно-техничко вештачење, како и други дејствија во насока на утврдување на фактите во предметот.

Обвинителството поведе постапка против возачот на влекачот поради постоење на сомнение за сторено кривично дело Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, по член 300 став 4 од Кривичниот законик. Ценејќи дека се исполнети законските основи, обвинителот предложи Основниот суд во Охрид на осомничениот да му определи мерката притвор. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и на осомниченото лице му определи притвор во траење од осум дена.

465 total views, no views today

Соопштение

Скопје, 22 Август 2016

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапува во предметот против лицето З.Б кое со Обвинителен акт се товари за сторени кривични дела – Злосторничко здружување, Шпионажа и Уцена.

Во рамките на своите надлежности, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција се обрати до Советот на јавните обвинители на Република Македонија со барање Советот да се произнесе по однос на барањето за доставување на предметот поднесено од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Советот на јавните обвинители решавајќи за предметот „Шпион“, во април годинава достави одлука според која надлежно за постапување за предметот „Шпион“ е Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Одлуката Советот ја достави до Основниот суд – Скопје, Апелациониот суд – Скопје, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

Обвинетиот З.Б. е дел од предметот „Шпион“ од 2013 година, но истрагата за него беше запрена поради неговата недостапност се до 21.04.2016 година кога истиот е екстрадиран од Република Србија во Република Македонија.

Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција ја почитува претходно донесената одлука на Советот на јавни обвинители како единствен надлежен орган што ја оценува законитоста во работењето на обвинителствата. Од тука, а имајќи предвид дека станува збор за дел од истиот предмет, за поднесеното барање побара насока за постапување од Советот на јавните обвинители.

495 total views, no views today

Притвор за прилепчанец поради обљуба на немоќно лице

Скопје, 17 Август 2016

Основното јавно обвинителство – Прилеп донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, прилепчанец на возраст од 47 години, за сторено кривично дело Обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот, за кој МВР ПС Прилеп поднесе кривична пријава до обвинителството, се сомничи дека на ден 18.07.2016 година околу 03,00 часот, злоупотребувајќи го заостанатиот душевен развој на оштетената извршил обљуба. Тој со неговото возило ја следел  оштетената која се движела пеш од Центарот на градот кон ОУ„Гоце Делчев“, по што ја понудил да влезе во неговото возило. Откако оштетената го одбила, насилно ја внел во возилото и ја однел надвор од градот, каде го сторил и кривичното дело.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, денеска надлежниот јавен обвинител против осомничениот поднесе Предлог за определување на мерката Притвор до судија на претходна постапка  при Основниот суд во Прилеп. Предлогот е прифатен со донесено Решение за определување на 30-дневен притвор за осомничениот.

507 total views, no views today

Притвор за седумдесет и две годишен жител на с. Луке, кривопаланечко

Скопје, 15 Август 2016

Во текот на викендов, до Основното јавно обвинителство – Куманово беше поднесена кривична пријава од страна на Полициската станица – Крива Паланка против седумдесет и две годишен жител на с. Луке. По проучување на списите, надлежниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка поради постоење на основано сомневање дека осомничениот сторил кривично дело Убиство, во обид.

Имено, на 12.8.2016 година во утринските часови, во атарот на с. Луке, осомничениот со умисла се обидел да ја лиши од живот својата сосетка со која имал влошени односи околу доведувањето на вода во куќата на сега оштетената, преку неговиот имот. Откако дознал дека семејството на оштетената поставило црево вкопано во земја од неговата нива со кое доведува вода од извор, со секира го откопал истото и го исекол на повеќе места. По кратка расправија со оштетената, осомничениот замавнал со секирата при што и нанел тешка телесна повреда во пределот на главата.

Надлежен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд – Куманово, против осомничениот достави Предлог за определување на мерка – Притвор кој беше прифатен и на осомничениот со решение му е определен Притвор во траење од 30 дена.

446 total views, no views today

Државјанин на Република Србија под истрага за криумчарење на мигранти

Скопје, 12 Август 2016

Постапувајќи по Кривична пријава на Министерството за внатрешни работи – Регионален центар за гранични работи ЈУГ, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице – државјанин на Република Србија. Осомничениот се товари дека сторил кривично дело – Криумчарење мигранти од чл.418-б ст.4 в.в. со ст.2  в.в. чл.22 од Кривичниот законик.

Во текот на вчерашниот ден, осомничениот, по претходен меѓусебен договор за паричен надомест, со уште едно НН лице од подрачјето на Гевгелија прифатиле и кон Куманово превезувале неутврден број на мигранти. Осомничениот со своето патничко моторно возило превезувал вкупно 11 мигранти, од кои седум биле малолетни лица.

Новина во кривично правните настани на криумчарење на мигранти е појавата на  државјани на Република Србија како извршители на ова кривично дело. Сторителите, користејќи  го екот на туристичката сезона и транзитот на голем број на туристи од Србија кон Грција по коридорот Куманово-Гевгелија по Вардарската долина, ги прикриваат своите криминални активности на сметка на зголемената фреквенција на сообраќајот. Тие како туристи легално влегуваат во Република Македонија и се движат со возила со странски регистарски ознаки по овој коридор, што во обратна насока е позната рута по која се движат мигрантите.

Кај досегашните криминални групи што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи во голема мера ги десеткуваа, како што е предметот „Којот“, кај непосредните извршители подолг период наназад не се пронаоѓаа и запленуваа парични средства, бидејќи плаќањето се извршуваше преку организатори и посредници. Дека станува збор за нова појава говори фактот што во новиот облик кај извршителите од Србија наплатата на криминалниот приход  е непосредно од мигрантите. Во вчерашниот случај кај сторителот се пронајдени и одземени 1.700 евра за кои основано се сомнева дека потекнуваат од предметното и претходно извршени кривични дела на криумчарење мигранти.

Истрагата треба да утврди дали паричните средства се криминален приход или се од легално потекло. Министерството за внатрешни работи  презема мерки за откривање и на вториот извршител.

На предлог на надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал, судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 – Скопје на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

460 total views, no views today

Прилепчанец осомничен за Производство и дистрибуција на детска порнографија

Скопје, 12 Август 2016

Основното јавно обвинителство – Прилеп започна постапка против 30-годишен прилепчанец кој се сомничи за сторено кривично дело Производство и дистрибуција на детска порнографија  од чл.193-а ст.3 во врска со ст.2 од Кривичниот законик.

Според кривичната пријава доставена од МВР – Полициска станица Прилеп, за лицето постои основано сомнение дека од втората половина на 2012 година до 10.08.2016 година преку компјутерски систем набавувал за себе и поседувал детска порнографија.

Тој на социјалната мрежа Фејсбук регистрирал лажен профил со лажно име, на кој на насловната страна поставил фотографија од девојче од Република Хрватска како наводен корисник и преку тој профил остварувал електронски контакти со деца. Притоа ги намамувал да се фотографираат по долна облека и голи, да ги фотографираат интимните делови од телото и направените фотографии да му ги доставуваат преку електронска комуникација.

Фотографиите подоцна ги симнувал и ги складирал во неговите компјутери, каде што складирал и видео клипови со детска порнографија. Осомничениот во одредени ситуации со децата со кои остварувал контакти преку електронската комуникација барал да остварат и непосредни контакти со намера со истите за одредена парична награда да оствари полови дејствија.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп поднесе Предлог за определување на мерка притвор за осомничениот.  Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.

482 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Гевгелија со обвинителен предлог против две лица за сообраќајната несреќа кај Удово

Скопје, 11 Август 2016

Основното јавно обвинителство – Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави Обвинителен предлог против две лица за сторено кривично дело Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл.300 ст.4 во врска со со чл.297 ст.3 од Кривичниот законик.

Обвинетите се товарат за предизвикување на тешка сообраќајна несреќа кај месноста Света Петка, на магистралниот пат Демир Капија – Удово, што се случи на 03.08.2016 година.

До несреќата дојде кога се судрија автомобил марка Ауди А4 со германски регистарски таблички, управуван од српскиот државјанин 46-годишниот Д.С., автобус на „Струмица експрес“, управуван од 60-годишниот Ѓ.В. и автомобил марка Фиат сеиченто со скопски регистарски таблички, управуван од 41-годишниот Н.П.

Во несреќата загинаа возачот на автомобилот Фиат сеиченто и неговата сопруга, 32-годишната Б.П., додека нивниот седумгодишен син беше потешко повреден. Повредена беше и сопатничката во аудито, германска државјанка.

Според обвинителниот предлог, првообвинетиот, српскиот државјанин Д.С. се товари дека не се придржувал кон прописите на Законот за безбедност во сообраќајот и со брзина поголема од дозволената, презел дејствие претекнување на место на кое тоа не е дозволено, па преминал во спротивна коловозна лента.

Второобвинетиот, македонскиот државјанин Ѓ.В., обвинението го товари дека исто така во критичниот момент се движел со брзина поголема од дозволената. Во обид да избегне директен судир со првообвинетиот тој најпрвин автобусот го насочил кон десно и подзапрел. Откако забележал дека првообвинетиот не се враќа во својата коловозна лента, истиот забрзал и го насочил автобусот кон лево, при што сепак дошло до судир меѓу двете возила. По ударот возилото Ауди се изротирало и удрило во бетонски рабник покрај патот. Во критичниот момент, автобусот не успеал да се врати во својата коловозна лента ниту да запре и удрил во возилото на оштетениот Н.П., кој прописно се движел по коловозот.

Обвинителниот предлог е заснован на вештачењето на трагите и материјалните докази пронајдени на лице место, како и на исказите дадени од сослушаните лица – учесници во сообраќајната несреќа и очевидци.

Заедно со обвинението, Основното јавно обвинителство – Гевгелија за Д.С. до судот достави и Предлог за продолжување на мерката – притвор, додека за Ѓ.В. достави Предлог за продолжување на времетраењето на определените мерки за претпазливост.

580 total views, no views today

СООПШТЕНИЕ

Скопје, 09 Август 2016

Јавното обвинителство нема ингеренции да постапува во услови на елементарни непогоди и во случаи каде нема сомнение за сторено кривично дело. Откако дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје на 07.08.2016 година беше известен од МВР – СВР Скопје за човечките жртви во поплавите што се случија тој ги даде сите потребни инструкции во рамки на негова надлежност за постапување на полициските екипи на терен.

Имено, согласно Законот за кривична постапка (член 246 став 1) – „Преглед и обдукција на леш ќе се преземе кога постои сомневање дека смртта е предизвикана со кривично дело”. Со оглед на тоа што во случајот не постоеше сомнение за сторено кривично дело, надлежен јавен обвинител не издаде наредба за обдукција туку даде насока телата на починатите да се однесат во капелата во Бутел за идентификација и потоа да се предадат на семејствата за погреб. Секако, според насоките дадени од јавниот обвинител, за секоја спорна смрт и за лица на кои не може да се утврди идентитетот беше оставена можност дополнително да се врши обдукција.

Притоа, нагласуваме дека јавниот обвинител наредува обдукција само согласно Законот за кривична постапка, односно тогаш кога постои сомневање дека смртта е предизвикана со кривично дело, додека согласно Законот за здравствена заштита, обдукција можат да побараат и други институции, како и членови на потесното семејство на жртвите.

Исто така, согласно Законот за кривична постапка, надлежен јавен обвинител раководи со увидот на лице место само во услови кога постои сомнение за сторено кривично дело. Во конкретниот случај станува збор за елементарна непогода и не постоеше сомнение за сторено кривично дело. Истовремено дежурниот јавен обвинител од страна на полициските екипи беше известен дека на теренот каде беа пронајдени телата не може да се врши увид и фотографирање, затоа што е непристапен и непрооден, а на истиот пристап имаат само специјални единици од МВР и од АРМ со чамци и оклопни возила. ​

627 total views, no views today

Предметот „Јагула“ со обвинителен акт

Скопје, 05 Август 2016

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по предметот во јавноста познат како „Јагула“, до Основниот суд Скопје 1- Скопје поднесе Обвинителен акт против А.П. за едно продолжено кривично дело -Злоупотреба на службената положба и овластување и кривично дело Примање поткуп и против Г.С. како помагач за едно продолжено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување.

Имено, во ноември 2014 година, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против 16 лица, меѓу кои за пет државни службеници вработени во Општина Охрид и пет управители на трговски друштва. Осомничените се товареа дека во периодот од 2006 – 2013 година при вршење на јавни набавки за потребите на Општина Охрид, сториле кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување и други кривични дела, со што за други правни лица прибавиле имотна корист од околу 112 милиони денари, а на штета на општината.

Во текот на минатиот месец, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција со обвинетите Б.К., С.К, З.Ш., Е.С. и Ј.Л. склучи Предлог – спогодби. Обвинетите како помагачи врз основа на Предлог – спогодба се правосилно осудени со Пресуди за едно продолжено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување. За останатите девет лица донесена е Наредба за запирање на постапката.

469 total views, no views today

Page 43 of 75« First...102030...4142434445...506070...Last »