СООПШТЕНИЕ

Скопје, 06 Март 2015

Основното јавно обвинителство Скопје ја известува јавноста дека кривичните пријави поднесени од СДСМ, Зоран Заев, Радмила Шеќеринска, Стево Пендаровски, Оливер Спасовски, Тито Петковски и Андреј Жерновски, се земени во работа.

Притоа се повикани подносителите на кривичните пријави, дел од нив се сослушани пред јавниот обвинител и во тек е преземањето и на други дејствија со цел да се соберат известувања и релевантни докази за одлучување по кривичните пријави.

Воедно, по однос на објавените снимки и други материјали за кои се коментира дека наводно потекнуваат од примена на посебни истражни мерки, јавното обвинителство известува дека се издадени наредби до надлежни органи за преземање мерки и дејствија со цел да се извршат проверки за да се соберат известувања за тоа кој, кога и на кој начин ги објавил материјалите, нивното потекло, како и сите други правно релевантни податоци.

328 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за продолжено кривично дело – Полов напад врз дете.

Скопје, 25 Февруари 2015

По поднесена кривична пријава од МВР ПС Прилеп, надлежниот јавен обвинител утврди постоење на основано сомнение, па започна истражна постапка против осомничениот. Имено, осомничениот во временскиот период од месец јуни до месец август 2014 година во повеќе наврати извршил полови дејствија спрема дете во неговиот дом.

Сметајќи дека се исполнети законските основи, надлежниот Јавен обвинител до Судија на претходна постапка при Основниот суд Прилеп поднесе и предлог за определување на мерка притвор.

 

297 total views, 1 views today

Поведена постапка против три лица вработени во Здравствен дом Охрид

Скопје, 18 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица за сторено продолжено кривично дело – Проневера во службата.  По пријава од Финансиската полиција, надлежниот обвинител утврди постоење на основано сомнение, па започна истражна постапка против осомничените.

Осомничените во периодот од 2010 до 2014 година подигале готови средства уплатени на име на партиципација од страна на пациентите. Со тоа, го оштетиле Буџетот на ЈЗУ Здравствен дом Охрид  за 7.565.302 денари.

Сметајќи дека се исполнети законските основи, надлежниот обвинител до судија на предходна постапка од Основниот суд Охрид поднесе и предлог за определување на мерката Притвор за двајца од осомничените, а за еден од осомничените мерка куќен притвор.

286 total views, no views today

СО ЗАТВОРСКА КАЗНА ОД СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИНИ ПОТВРДЕНО ОБВИНЕНИЕ НА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

Скопје, 17 Февруари 2015

Казната е досудена по поднесено обвинение на Основното јавно обвинителство Скопје, против едно лице за сторено кривично дело Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години.

 Обвинителството постапувајќи по поднесена  кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, по прибирање на сите докази и факти во предметот, против осуденото лице поднесе Обвинителен акт и тоа за квалификаторен облик на ова кривично дело, бидејќи надлежниот јавниот обвинител оцени дека во конкретниот случај настапила тешка последица, а самото дело е извршено на особено суров и понижувачки начин.

 Настанот за кои се гонеше обвинетиот се случувал во периодот од 01.06.2011 година до 01.06.2012 година, кога обвинетиот во повеќе наврати извршил обљуба врз оштетената-дете.  Искористувајќи ги приликите на тринаесет годишното дете оставено без родителска грижа, ја земал од училиште, ја однел во близина на рид во една скопска населба, каде присилно имал сексуален однос со неа, а потоа употребувајќи сила и закана за нејзиниот живот и животот на нејзините блиски ја присилувал во континуитет на сексуални односи со тепање, давење, горење со цигари. При тоа обвинетиот  нанел телесни повреди на телото на детето, која состојба резултирала со силен трауматски ефект врз детето, што довело до особено намалено расположение, чувство на несигурност и загрозеност, емоционална нестабилност, исцрпување на енергетските капацитети кај детето и суицидност.

 Во текот на постапката пред јавниот обвинител, со оглед дека се работи за дете жртва на кривично дело, применети се посебни мерки на процесна заштита и исказот кој детето го дало пред јавниот обвинител е визуелно тонски снимен. Ова е од особено значење за  избегнување на секундарна виктимизација на детето, па во оваа смисла на главната расправа детето не е повикано повторно да дава исказ, со цел да се избегне изложување на детето на повторен стрес и виктимизација, туку исказот кој е визуелно тонски снимен е искористен како доказ во постапката.

 Основниот суд Скопје 1 Скопје, по завршување на главната расправа донесе осудителна пресуда со која обвинетиот го осуди на 17 години затвор.

 

231 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје ќе го испитува случајот на починатото девојче од Велес

Скопје, 10 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите.

Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за утврдување на фактите и на евентуалната одговорност за смртта.

273 total views, no views today

Наредена ДНК анализа на телата на починатите во пожарот во фабриката „Балкан Гасови “ – Богданци

Скопје, 06 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Гевгелија издаде наредба да се изврши обдукција на телата на три починати лица во вчерашниот пожар во фабриката ДПУТ „Балкан Гасови “ ДОО Богданци.

На телата ќе се врши и ДНК анализа за да се утврди идентитетот на починатите.

Обдукцијата на починатите е извршена уште вчера попладне во ЈЗУ Општа болница Гевгелија, но телата не се предадени на семејствата, бидејќи се чека исходот од ДНК анализата која треба да заврши за 3 до 7 дена.

Во вчерашниот пожар во фабриката ДПУТ „Балкан Гасови “ ДОО Богданци, три лица го загубија животот, додека две се повредени. Причинета е и материјална штета, а во околината на фабриката биле опожарени повеќе возила.

Во текот на увидот на надлежен обвинител е констатирано дека фабриката каде што избувнал пожарот се состоела од повеќе простории. Просторијата каде што се пронајдени починатите лица е просторијата каде што се вршело полнење на мали плински боци. Во просторијата каде што се вршела изработка на плинските боци пред полнење, пак, работеле преживеаните лица.

Во разговор со надлежниот обвинител, управителите на фирмата известиле дека во овие простории имало складирано над 1000 пакети со мали плински боци кои биле спремни за извоз наредниот ден. Освен ова, во дворното место се наоѓале и две цистерни кои во моментот биле полни со пропан бутан гас и една празна цистерна.

Увидот на надлежниот обвинител вчера во фабриката за плински боци траеше цели 12 часа. По негово барање, на лице место беше повикана и увидна екипа од МВР Скопје, составена од вешти лица од областа на хемијата и физиката, заради прибирање докази од местото со цел утврдување на причините за настанување на пожарот во оваа фабрика. Покрај тоа, кон увидот се приклучија и екипи од СВР Струмица и ПС Гевгелија.

Извршен е разговор и со единствениот очевидец на настанот, кој единствено можел да потврди дека пожарот започнал од просторијата за полнење на плинските боци.

Надлежниот јавен обвинител издаде Наредби за правење скица од местото на настанот, фотографирање, видео снимка, како и за подигање на остатоците од куќиштето од компјутерската опрема која била поврзана со видео надзорот од целата фабрика. Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика на МВР ќе треба да изврши вештачење на податоците од хард дискот за да се утврдат причините за настанување на пожарот од видео снимките.

Ќе се проверува и целокупната документација за заштита и безбедност при работа, исправноста на функционирањето на машините, како и почитувањето на сите прописи за работа на овој вид дејност.

По добивање на сите потребни анализи, вештачења, записници од надлежните органи, надлежното обвинителство ќе одлучи за понатамошниот тек на постапката.

356 total views, no views today

Истрага за обид за убиство во Желино

Скопје, 04 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Тетово до Основниот суд во Тетово поднесе барање за спроведување истрага против едно лице, под сомнение дека сторило кривично дело – Убиство (во обид).

Пријавениот се сомничи дека пред кафетерија во с. Желино на 02.02.2015 година со умисла се обидел да лиши од живот едно лице, а ги довел во опасност животите на уште две лица кои во тоа време излегувале од кафетеријата.

Тој пукал од огнено оружје – пиштол, марка Бровинг со калибар 7,65 мм, кој што го поседувал со дозвола од СВР-Тетово. Притоа, не успеал да го погоди лицето кое имал намера да го лиши од живот, но повредил две други лица, нанесувајќи им прострелни рани во нозете.

Постапувајќи по барањето на надлежниот јавен обвинител, судијата на претходна постапка во Основниот суд – Тетово на осомничениот му определи мрка притвор во траење од 30 дена.

345 total views, 1 views today

СООПШТЕНИЕ

Скопје, 03 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, согласно своите овластувања ќе изврши проверки во врска со фактите и околностите под кои материјалите од средбата помеѓу Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски и лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, дошле до медиумите.

Јавното обвинителство на Република Македонија цени дека е неопходно да нагласи дека објавувањето на материјали кои што може да станат предмет на натамошната кривична постапка е забрането и казниво со Закон.

Затоа, предупредуваме веднаш да запре објавувањето и емитувањето на ваквите материјали.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција упати Барање до МВР на РМ да стапи во контакт со мрежата на која што беше објавен материјалот за негово отстранување како и отстранување на сите слични материјали кои би се појавиле во иднина.

539 total views, no views today

Кумановец под истрага за полов напад врз малолетник

Скопје, 03 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Куманово нареди спроведување на истрага против едно лице поради постоење основано сомение дека сторил кривично дело – Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години.

Според кривичната пријава доставена до надлежното обвинителство, во текот на април 2014 година осомничениот го повикал оштетеното дете во својот дом, каде што извршил обљуба.

Надлежниот обвинител, ценејќи дека постојат околности кои укажуваат на опaсност од бегство на осомничениот, да влијае врз сведоците во постапката кои сеуште не се сослушани, како и опасност да го повтори делото, предложи да му се изрече мерка притвор.

Судија во претходна постапка, постапувајќи по предлогот на Обвинителството, на осомничениот му изрече мерка – Притвор во траење од 30 дена.

318 total views, no views today

Истрага за две полнолетни лица и малолетник за сторено кривично дело – Разбојништво врз сириски државјанин

Скопје, 03 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Куманово нареди спроведување на Истражна постапка против две полнолетни лица и еден малолетник поради постоење основано сомнение дека извршиле кривично дело – Разбојништво.

Имено, на 29.01.2015 година, на Автобуската станица во Куманово тие со употреба на сила му одзеле мобилен телефон и 300 евра на сириски државјанин, по што веднаш побегнале.

За двете полнолетни лица осомничени во овој случај, надлежниот јавен обвинител изготви предлог за определување на мерка притвор. Судијата нa претходна постапка во Основниот суд – Куманово за двајцата определи мерка притвор во траење од 30 дена.

За осомничениот малолетник, пак, исто така е предложена мерка притвор, со образложение дека доколку биде на слобода нема да биде достапен на државните органи, а може и да влијае врз оштетениот во текот на постапката.

Судијата за деца во Основниот суд – Куманово, постапувајќи по предлогот на надлежниот обвинител, ги повика родителите на детето, како и осомничениот малолетник за тој во присуство на бранител-адвокат да даде своја одбрана.

329 total views, no views today

Page 46 of 56« First...102030...4445464748...Last »