Работни средби во обвинителствата во Велес и Гевгелија

Скопје, 19 Април 2018

Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, вчера оствари одделни средби со јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Велес и од Основното јавно обвинителство Гевгелија.

Тема на работните средби беа тековните прашања и проблемите со кои се соочуваат во текот на работењето јавните обвинители од овие обвинителства. Стана збор за подобрување на ефикасноста во постапувањето и мерките кои во таа насока треба да се преземат.

Јовески ја истакна поддршката која ја имаат јавните обвинители во заложбите за подобро функционирање, како и за професионално, стручно и независно постапување.

Одржаните средби во двете обвинителства се дел од активностите за унапредување на состојбите во обвинителството кои ги презема Јавниот обвинител на Република Македонија.

217 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Кочани спроведува истрага против полициски службеник

Скопје, 13 Април 2018

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кочани издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице – полициски службеник на кој му се става на товар дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик.

Врз основа на претходни сознанија и примена на посебни истражни мерки, на 11 овој месец во Кочани по наредба на јавен обвинител од страна на Министерството за внатрешни работи е спроведена акција во која е фатен полициски службеник при продажба на 26,2 грама дрога – марихуана. Осомничениот е задржан во Полициската станица во Кочани и во текот на вчерашниот ден е изведен пред Судија на претходна постапка.

Имајќи ги во предвид околностите, тежината на кривичното дело и запретената казна од три до десет години затвор, надлежниот јавен обвинител оцени дека се исполнети условите за определување на мерка притвор од член 165 став 1 т.1, 2 и 3 од Законот за кривична постапка. Од тие причини, до судијата на претходна постапка при Основниот суд Кочани во текот на вчерашниот ден, јавниот обвинител поднесе Предлог за определување мерка – Притвор кој е прифатен и со Решение на осомничениот му е изречен притвор во траење од 30 дена.

255 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Битола изврши увид на местото каде ноќеска е ранет разбојник

Скопје, 11 Април 2018

Вчера вечер, во колонијална продавница во Битола е извршено разбојништво. Според добиените сознанија, инспекторите од СВР Битола го известиле дежурниот јавен обвинител дека можниот сторител е скопјанец кој престојува кај својата девојка. Заради пронаоѓање предмети што потекнуваат од кривичното дело или се важни за кривичната постапка издадена е Наредба за претрес на домот и други простории на адресата на девојката.

При обид да се изврши претрес во ноќните часови, осомничениот не сакајќи да излезе од помошната просторија, започнал да пука во полициските службеници при што било употребено огнено оружје и од страна на полицијата. Околу 1:50 часот осомничениот пукајќи​ се обидел да избега од помошната просторија во дворот, на што било возвратено од страна на полициските службеници и истиот бил совладан. Во престрелката осомничениот се здобил со прострелни рани во пределот на нозете и е пренесен во Клиничката болница во Битола. Се наоѓа во стабилна здравствена состојба и над него ќе биде извршен оперативен зафат.

Надлежниот јавен обвинител изврши увид на местото на настанот и издаде наредби за обезбедување на материјални траги. Во тек е прибирање на останатите докази.

225 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Куманово побара Бобан Илиќ да биде задржан во притвор до правосилноста на пресудата

Скопје, 07 Април 2018

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово до Основниот суд Куманово достави Предлог за определување мерка притвор за обвинетото лице Бобан Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 ст. 2 во врска со член 297 ст. 1 од Кривичниот законик.

Обвинителот побара лицето да биде задржано во притвор до правосилноста на пресудата, со цел да се обезбеди неговото присуство.

Кривичниот совет на Основниот суд Куманово го прифати предлогот и определи мерка притвор за обвинетото лице.

203 total views, no views today

Работна средба меѓу државните јавни обвинители на Македонија и Словенија

Скопје, 06 Април 2018

Во рамки на билатералната соработка, денеска Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески одржа работна средба со Државниот главен јавен обвинител на Република Словенија, Драго Шкета. Зајакнување на соработката во областа на владеење на правото преку размена на искуствата од двете држави, беше тема на која разговараа државните обвинители и членовите на делегациите од двете обвинителства.

 30008156_1832044583492463_1618559797_n

На средбата беше презентирана програмата на Меѓународната развојна соработка  на Република Словенија, во чии рамки се одвива проектот „Поддршка на Македонија во Поглавјето 24 – финансиски истраги“. По покана на словенечките колеги, во проектот ќе бидат вклучени и јавните обвинители од Македонија со цел зајакнување на капацитетите и продлабочување на соработката во финансиските истраги.

30122971_1832044533492468_1877990184_o

279 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на лице место каде вечерва имаше престрелка

Скопје, 05 Април 2018

Вечерва во Мала Речица, во меѓусебна престрелка меѓу две групи животот го загуби едно лице, а неколкумина се повредени.  Причините за настанатата престрелка во моментов се непознати и претстои нивно расветлување.

Во организирана акција на обвинителството и Министерството за внатрешни работи, две лица учесници во престрелката кои со возило се упатиле кон Скопје се лишени од слобода.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на лице место заедно со екипа на Министерството за внатрешни работи. Јавниот обвинител издаде Наредби за обезбедување и прибирање на траги од лице место кои ќе бидат вештачени. Издадена е и Наредба за анализа на ДНК профили, за обдукција на починатото лице, како и за земање на парафински ракавици.

Дејствијата на Основното јавно обвинителство Тетово продолжуваат во континуитет се до целосно расветлување на настанот.

260 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинение против лицето кое нападна пратеник

Скопје, 04 Април 2018

Денеска надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

На 25 март годинава, обвинетиот на плоштадот Македонија физички нападна пратеник на Собранието на Република Македонија. Идентитетот на обвинетиот беше утврден  по јавување на граѓани откако по налог на Основното јавно обвинителство Скопје беше објавена неговата фотографија од страна на Министерството  за внатрешни работи.

Ценејќи дека се исполнети законските основи заедно со обвинението до судот е доставен и предлог за определување на мерката притвор за обвинетото лице.

222 total views, no views today

Основното јавно обвинителство во Велес истражува обид за убиство

Скопје, 04 Април 2018

Надлежен јавен обвинител донесе  Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице на возраст од 26 години, поради постоење на основано сомневање дека сторил во обид  кривично дело Убиство од чл.123 ст.1од Кривичниот законик и кривично дело Загрозување на сигурноста од чл.144 ст.3 в.в.ст.1 од Кривичниот законик.

Осомничениот на ден 01.04.2018 година околу 20.30 часот во објект на свињарска фарма со умисла се обидел да лиши од живот едно лице . Осомничениот  во состојба на пијанство во која самиот се довел со количина на алкохол во крв од 2 промили, во моментот кога во објектот дошол оштетениот на истиот му се обратил со повеќе пцости упатени до него и неговото семејство. Потоа осомничениот  извадил нож и со него на оштетениот му нанел неколку убоди нанесувајќи му со тоа телесна повреда. Потоа зел од објектот една секира и со истата се упатил кон останатите присутни заканувајќи им се дека ќе ги убие, со што ја загрозил сигурноста на оштетените.

 Сметајќи дека постојат околностите кои укажуваат на опасност од бегство, влијание врз сведоци и повторување на кривичното дело, Основното јавно обвинителство во Велес до Судијата на претходна постапка на Основен суд Велес поднесе Предлог за определување на притвор против осомничениот, кој е прифатен и на осомничениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена.

 

231 total views, 1 views today

Остварена работна посета со претставници на Врховниот апелационен суд на Република Турција

Скопје, 29 Март 2018

Јавниот обвинител на Република Македонија, г. Љубомир Јовески денеска оствари работна средба со г. Мехмет Акарџа, Републички главен јавен обвинител на Врховниот апелационен суд на Република Турција и г. Исмаил Рушту Чирит, Претседател на Врховниот суд на Република Турција. На средбата присуствуваа и г. Јово Вангеловски, Претседател на Врховниот суд на Република Македонија, како и претставници од Врховниот апелационен суд на Република Турција и од Јавното обвинителство на Република Македонија.

29746269_1989648118029731_1778262482_o

На работната средба беше истакната подготвеноста на двете страни за продлабочување на соработката во областа на борба против тероризмот, корупцијата, меѓународниот организиран криминал, трговијата со луѓе и нелегалната миграција, како и кривичните дела од економски и компјутерски криминал.

29829768_1989648298029713_930552194_o

Ова е прва работна средба на г. Љубомир Јовески со турските колеги. Посетата е во рамките на одбележувањето на Денот на правосудството во Република Македонија.

29883552_1989648221363054_902807599_o

256 total views, no views today

Поднесено обвинение за настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија

Скопје, 27 Март 2018

Прес конференција – ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
27.03.2018

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, по сеопфатна истражна постапка, прибрани докази и утврдени факти, денеска до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против 30 лица. Од нив, 28 лица се товарат за сторено кривично дело – Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од чл.313 од Кривичниот законик, а две лица се гонат за помагање при вршење на истото кривично дело. За четири од осомничените лица постапката е прекината затоа што во моментов тие се недостапни на органите на прогонот. Обвинителството ќе ја продолжи постапката по нивното пронаоѓање. За едно лице постапката е запрена, бидејќи не се обезбедени докази за сторено кривично дело.

Обвинителството утврди дека обвинетите, со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста на Република Македонија, да оневозможат избор на Претседавач и Претседател на Собранието на Република Македонија, предизвикале акт на насилство, со што го загрозиле животот на пратеници, новинари, овластени службени лица и вработени во законодавниот дом и создале чувство на несигурност, загрозување и страв кај граѓаните. Прочитај повеќе…

453 total views, no views today

Page 49 of 103« First...102030...4748495051...607080...Last »