ИЗЈАВА на Јавниот обвинител на Република Македонија

Скопје, 23 Јануари 2018

Апелирам до политичките партии да не вршат притисок и да не се мешаат во вршењето на јавно-обвинителската работа, како што е случајот деновиве. Обвинителите својата работа ја вршат и одлуките ги носат и ќе ги носат исклучиво врз основа на одредбите од законот и изведените докази.

Со моето доаѓање на функцијата Јавен обвинител на Република Македонија ветив дека одлуките нема да се носат врз основа на желби на партиските штабови или центри на моќ. Професионализацијата и враќањето на довербата во Обвинителството ми се основни принципи при вршењето на оваа одговорна функција.

Политичките партии, без разлика дали се на власт или во опозиција, без разлика на етничка припадност, се заложија дека ќе ги тргнат рацете од Обвинителството, ќе ја почитуваат неговата самостојност и дека се залагаат за вистински реформи во правосудниот систем. Затоа барам, и во случајот кој деновиве ја бранува јавноста, да постапуваат согласно нивните јавно искажани и декларирани принципи.

Ве уверувам дека и за трагичниот настан, во кој животот го загуби четиригодишниот Алмир Алиу, се постапува неселективно, непристрасно, професионално и врз основа на законот.

Исто така, апелирам при коментирањето и оценките за конкретниот кривично-правен настан, да се земат предвид сите докази и факти од целиот настан. Само со целосна анализа на доказите се утврдува материјалната вистина и кривичната одговорност.

Политичките субјекти доколку се сомневаат или имаат забелешки на мојата професионална работа можат да побараат мое разрешување. Додека ја вршам фукцијата Јавен обвинител на Република Македонија, сторителите ќе бидат третирани врз основа на фактите и стореното кривично дело, а не врз основа на етничка или партиска припадност.

Јавен обвинител на Република Македонија

Љубомир Јовески

360 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Скопје го расветлува убиството во Чаир

Скопје, 21 Јануари 2018

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за обезбедување и прибирање траги од лице место за настанот кој се случи синоќа во скопски Чаир, кога едно лице беше лишено од живот.

Издадена е и Наредба за вршење обдукција на починатата. Обвинителството презема бројни дејствија во насока на утврдување на фактите во предметот и кривичната одговорност на сторителот. Истрагата на Основното јавно обвинителство Скопје продолжува.

264 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Скопје по допрен глас отвори постапка за Загадување на животната средина и природата

Скопје, 12 Јануари 2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за  кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик.

Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА – СКОПЈЕ ДОО, како и доколку е извршена контрола дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата и други информации.

820 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство Скопје истражува пронајдена дрога во Арачиново

Скопје, 09 Јануари 2018

Основното јавно обвинителство Скопје во координација со Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија и Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, извршија претрес на дом и други простории во скопско Арачиново, поради сомнение за сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори казниво согласно чл.215 од Кривичниот законик на РМ.

Имено, на 08.01.2018 година, по претходно добиени оперативни сознанија, а врз основа на издадена Наредба за претрес,  извршен е претрес во домот и другите простории кај две лица, при што се пронајдени различни пакувања со околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги.

По наредба на надлежен јавен обвинител, пронајдените материи се предадени на вештачење на Одделот за криминалистичко технички испитувања и вештачења при МВР.

772 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Прилеп ги разоткрива причините за пожарот во кафе бар

Скопје, 05 Јануари 2018

По поднесена кривична пријава против едно лице од Прилеп, на возраст од 24 години, Основното јавно обвинителство Прилеп води постапка за основано сомнение дека лицето сторило кривично дело – Тешки дела против општата сигурност од чл.292, ст.1 во врска со чл.288, ст.1 од Кривичниот законик.

Осомничениот на ден 31.12.2017 година во три часот по полноќ во кафе барот „Паб Корнер“, со општо опасно дејствие – пожар предизвикал значителна опасност за животот и телото на луѓето. Претходно, околу 18,00 часот, тој во пабот предизвикал вербална расправија со еден од вработените и со менаџерот на објектот и без да го подмири долгот го напуштил објектот околу 18,30 часот упатувајќи закани дека ќе го запали пабот бидејќи бил навреден. Осомничениот купил три шишиња запалива течност и во три часот се вратил во пабот, му се претставил на вработениот хигиеничар и веднаш ја полил течноста и ја запалил. Со ваквото дејствие, осомничениот предизвикал значителна материјална штета и го сторил кривичното дело за кое го гони Основното јавно обвинителство Прилеп.

Против осомничениот надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор по чл.165, ст.1, т.1, 2 и 3 од Законот за кривична постапка.

Судијата на претходна постапка го прифати предлогот и со решение на осомничениот му определи притвор во траење до 30 дена.

798 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Кичево ја расветлува сообраќајната несреќа во која животот го загуби тримесечно бебе

Скопје, 04 Јануари 2018

На магистралниот пат Кичево – Македонски Брод, вчера попладне околу 17.00 часот се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби тримесечно бебе, а петмина учесници во сообраќајот се тешко повредени.

Веднаш по несреќата од страна на дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево и увидна екипа од Министерството за внатрешни работи е извршен увид на лице место.

Според првичните информации, несреќата се случила кога возачот на патничко моторно возило марка Голф со охридски регистарски таблички што се движел од Македонски Брод кон Кичево, направил обид за претекување на товарно возило – влекач со приколка марка ТАВ со кичевски регистарски таблици. При претекнувањето, возилото Голф удрило во патничко моторно возило Алфа Ромео со регистарски таблички од Република Словенија, што доаѓало од спротивниот правец. На лице место од здобиените повреди починало тримесечно бебе. Патниците на двете патнички моторни возила со тешки телесни повреди се пренесени во медицински установи за укажување натамошна помош.

По Наредба на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево прибрани се траги од лице место. Претстои нивно вештачење, како и сообраќајно техничко вештачење за утврдување на околностите за настанот.

764 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Велес ја расветлува сообраќајната несреќа во која тешко беа повредени три лица

Скопје, 01 Јануари 2018

Рано утринава околу 4 часот, во близина на Градската библиотека во Велес се случи сообраќајна несреќа. Велешанец кој управувал со возило Фиат Пунто удрил во тројца пешаци, а потоа во потпорен зид. Од ударот трите лица кои ја преминувале улицата се здобиле со тешки телесни повреди.

По насока на дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес извршен е увид на лице место од страна на увидна екипа од Министерството за внатрешни работи. Јавниот обвинител издаде Наредби за прибирање на траги од местото на настанот и за вршење на анализа на крв и урина земени од возачот со цел утврдување на факти и околности за настанот.

757 total views, no views today

Одржана прва работна средба на Јавниот обвинител на Република Македонија со јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје

Скопје, 29 Декември 2017

Јавните обвинители во Основите јавни обвинителства се столбовите на обвинителската организација и тие треба да се првите заштитници на правната држава и на почитувањето на човековите права“ - со овие зборови се обрати Љубомир Јовески, Јавниот обвинител на Република Македонија на првата работна средба со јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје.

Говорејќи за поставеноста на јавнообвинителската професија, Јавниот обвинител на Република Македонија ја истакна целта кон која ќе се стреми во натамошното работење,  на институцијата и професијата – јавен обвинител  да се врати угледот и авторитетот, почитта и законитоста во постапувањето.

Особен акцент Јовески даде на самостојноста во постапувањето на јавните обвинители, истакнувајќи дека негова заложба која во своето работење им ја гарантира на  јавните обвинители е дека нема да бидат изложени на притисоци. Нивна основна задача е  да се почитуваат и спроведуваат законите, да се разменуваат правни мислења, да се решаваат предметите во време и на начин кој ќе ја гарантира законитоста.

Јавното обвинителство на Република Македонија е единствен самостоен државен орган кој е гарант на заштитата на правата на граѓаните на Република Македонија и на владеењето на правото. Токму затоа, истакна Јавниот обвинител на Република Македонија, сите имаме одговорност за своето работење, која во иднина ќе биде квантитативно и квалитативно вреднувана.

На средбата со јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје, Јовески побара во следниот краток период да ги преземат сите потребни дејствија по предметите по кои постапуваат, да се донесат правични и законски одлуки, засновани врз утврдени докази.

На првата работна средба, преку своето обраќање Јавниот обвинител на Република Македонија ги увери присутните дека наталожените проблеми и прашања кои бараат решенија во институцијата ќе се решаваат и дека угледот на јавното обвинителство ќе соодветствува на законските надлежности и професионалниот повик.

347 total views, no views today

Јавен обвинител врши увид на местото каде вечерва едно лице е застрелано

Скопје, 20 Декември 2017

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со увидна екипа на Министерството за внатрешни работи врши увид на местото на настанот  каде денеска околу 18 часот е застрелано едно лице.

Настан се случил во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица „Џон Кенеди“ спроти Средното училиште „Цветан Димов“ во скопската населба Чаир. Првичните сознанија се дека пукањето следело по  вербална расправија помеѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24 годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Стоителот се дал во бегство.

По наредба на јавен обвинител се подигаат траги од лице место кои ќе бидат предмет на обработка. Издадена е и наредба за обдукција на починатото лице.

Основното јавно обвинителство Скопје работи на утврдување на фактите во кривично правниот настан за што јавноста ќе биде дополнително информирана.

427 total views, no views today

Поведена предистражна постапка за перење пари од страна на високи македонски функционери во Република Србија

Скопје, 07 Декември 2017

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по допрен глас поведе предистражна постапка заради постоење на индиции за сторено кривично дело Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик.

Предистражната постапка е како резултат на објавените написи од страна на повеќе медиуми во Република Македонија во врска со изјавата на поранешниот српски министер за надворешни работи и претседател на Народната партија во Република Србија, Вук Јеремиќ. Изјавата се однесува на наводно перење пари во Република Србија од страна на високи македонски функционери и нивната поврзаност со физички и правни лица од Србија и Чешка.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги презема сите потребни дејствија и координација со  институциите надлежни за откривање на овој вид на кривични дела.

За понатамошниот тек на постапката, јавноста континуирано ќе биде известувана.

504 total views, 1 views today

Page 53 of 103« First...102030...5152535455...607080...Last »