Петмина обвинети за неовластено производство на дрога соочени со доказите ја признаа вината

Скопје, 25 Мај 2016

Соочувајќи се со предочените докази од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, петмина обвинети за сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, на првото рочиште ја признаа вината, по што судот донесе  Пресуда по признание на вина.

Обвинителството ги товареше обвинетите дека во периодот од ноември 2014 до јули 2015 година со умисла се здружиле за вршење на кривични дела. Тие преземале меѓусебно поврзани дејствија, со искористување исти прилики и други слични околности што претставуваат повеќекратно остварување на кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција со координирано преземање на истражни дејствија, како и употреба на Посебни истражни мерки и други истражни дејствија  прибра релевантни докази кои ја докажуваат вината на обвинетите. Обвинителниот акт беше поднесен во јануари годинава и тоа против лицата Р.М. за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 3 во врска со став 1 во врска со член 45 и кривично дело Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик, а останатите четворица А.А., З.Б., М.Т. и М.А. за сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Судот на осудените им изрече казни затвор во времетраење од 3 до 5 години.

 

511 total views, no views today

Потпишан Меморандум за соработка меѓу Јавното обвинителство на Република Македонија и Главното јавно обвинителство при Врховниот суд на Република Турција

Скопје, 12 Мај 2016

Јавниот обвинител на Република Македонија, г. Марко Зврлевски оствари посета на Република Турција при што беа реализирани повеќе билатерални средби.

Посетата на Јавниот обвинител на Република Македонија беше во рамките на билатералната соработка што ја има македонското обвинителство со турското јавно обвинителство. При тоа, беше потпишан Меморандум за соработка со кој се потенцира важноста за јакнење и развивање на соработката и размената на информации меѓу турските и македонските органи за водење на истраги и борба против криминалот.

turcija 1

Со потпишување на меморандумот, г. Марко Зврлевски, Јавен обвинител на Република Македонија и г. Мехмет Акарџа, Републичкиот главен јавен обвинител на Врховниот апелационен суд на Република Турција договорија форми и начини на соработка во областа на борба против тероризмот, кривичните дела поврзани со корупција, меѓународниот организиран криминал, трговијата со луѓе и нелегалната миграција, неовластеното производство, трговија и шверц на оружје, муниција и експлозиви, нуклеарни и радиоактивни материјали, стоки и технологии со потенцијална двојна употреба, неовластеното производство и недозволена трговија со наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, економскиот криминал и компјутерскиот криминал.

Во рамките на посетата, што е прва официјална посета на Јавен обвинител на Република Македонија на Турското јавно обвинителство беа остварени средби со првите луѓе на Врховниот суд на Република Турција, Академијата за судии и јавни обвинители на Република Турција, Основниот западен суд на Анкара и Националниот информативен систем за правосудството.

turcija 2

Јавниот обвинител на Република Македонија, г. Марко Зврлевски имаше состанок и со г.Бекир Боздаг, Министер за правда на Република Турција. На средбата беше разговарано за прашања од сферата на взаемната соработка во судството помеѓу двете земји.

589 total views, no views today

Неодамна пронајдениот череп кај Стража е идентификуван, Основното јавно обвинителство – Гостивар продолжува со преземање на дејствија за расветлување на настанот

Скопје, 12 Мај 2016

Резултатите од направената анализа на неодамна пронајдениот череп со DNA view програмата покажаа дека се работи за лице од машки пол на возраст од 30-40 години. Не се пронајдени траги на насилство. Врз основа на компаративна анализа на земените ДНК профили на други лица, добиен е резултат што со веројатност од 99,9% укажува дека пронајдениот череп припаѓа на лицето Насер Селмани од Гостивар – возач на ректорот на Државниот универзитет во Тетово.

На 13 минатиот месец од десната страна на магистралниот пат Гостивар – Стража на околу половина километар од Стража, од страна на случаен минувач, беше пронајден човечки череп без долна вилица. Надлежен јавен обвинител изврши увид на лице место и издаде Наредба за вештачење на пронајдениот череп, со цел да се утврди возраста, полот, времето на смртта, ДНК профилот, евентуални биолошки и папиларни линии, како и можни механички повреди или други оштетувања. Во исто време, беше издадена и Наредба за вештачење на биолошки материјал од потесното семејство на исчезнато лице, односно од сопругата и трите малолетни деца на возачот, со цел да се утврди дали пронајдениот череп му припаѓа на лицето што се води како исчезнато од 14.10.2011 година.

Имено, пред пет години на еден километар пред Стража од десната страна, по пријавата за исчезнување на Насер Селмани од Гостивар, од страна на полицијата беше пронајдено службеното возило, но не и исчезнатиот гостиварец.

Основното јавно обвинителство – Гостивар продолжува со преземање на дејствија за расветлување на настанот.

443 total views, no views today

Возач на камион под истрага за криумчарење на 69 мигранти

Скопје, 11 Мај 2016

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава од Министерството за внатрешни работи – Регионален центар за гранични работи – Југ, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – Криумчарење мигранти од чл.418-б ст.4 в.в. со ст.2 од Кривичниот законик.

Осомничениот на ден 09.05.2016 г. во раните утрински часови го паркирал своето товарно моторно возило – камион марка Мерцедес, на паркингот во близина на бензинската пумпа „ОКТА“ на граничниот премин Богородица. Камионот бил погодно направен за криумчарење мигранти, кои преку специјален отвор што се наоѓал на подот на шасијата, незабележано влегувале од под паркираното возило во товарниот простор. На ваков начин, осомничениот со претходно добро организирање прифатил 69 мигранти од кои 13 биле малолетни лица.

Надлежниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави Предлог за определување на мерка – Притвор против осомниченото лице со кој судијата, по спроведеното испитување на странките, се согласи и донесе Решение со кое на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

472 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство – Скопје презема дејствија за расветлување на причините за смртта на Коста Крпач

Скопје, 06 Мај 2016

По случување на настанот во кој лицето Коста Крпач беше пронајден починат со прострелна рана во својот дом, Основното јавно обвинителство – Скопје веднаш ги презеде сите мерки и дејствија за истражување на причините за смртта и околностите под кои истата настапила.

Со оглед на тоа што смртта на лицето Коста Крпач во јавноста предизвика голем интерес, поради што се шират бројни шпекулации што и попречуваат на истрагата и создаваат притисок врз институциите, обвинителството со должно внимание ги следи и истражува сите објавени и добиени информации за целосно да го истражи настанот и да не дозволи резултатите од истрагата да остават простор за сомнеж на кого било и за чии било интереси и цели.

Меѓу објавите, беше и соопштението дадено од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, во кое истакнува дека, цитираме: „Воедно Ве известуваме дека ова јавно обвинителство поседува докази за многу релевантни околности, вклучително и за притисокот под кој се наоѓаше лицето Коста Крпач… “

Основното јавно обвинителство – Скопје испрати барања до повеќе институции, меѓу нив и до тоа обвинителство, во кое се бараше да му се достават сите податоци и документација на која во изјавата тоа обвинителство алудираше, односно да ги достават сите докази за релевантни факти, вклучително и за притисокот под кој се наоѓало лицето Коста Крпач.

Неопходно е да истакнеме дека од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите не е доставен ниту еден доказ ниту пак било каква релевантна информација во таа насока, но и покрај тоа Основното јавно обвинителство – Скопје продолжува да го истражува случајот. Издадени се голем број наредби за вршење вештачења, анализи, прибирање податоци и документација. Во тек е повикување и се извршуваат разговори со лица за кои може да се очекува дека имаат одредени податоци за расветлување на настанот. Се преземаат и други истражни дејствија кои се во тек.

Основното јавно обвинителство – Скопје ќе продолжи со преземање на дејствија. Соработува и ќе соработува со сите институции во насока на откривање и гонење на сторителите на кривични дела.

Веднаш штом ќе се добијат конкретни податоци за случајот, јавноста ќе биде известена.

601 total views, no views today

Поднесен обвинителен акт против лекари за смртта на родилката во Гевгелија

Скопје, 03 Мај 2016

По спроведената истражна постапка против четири лица, Основното јавно обвинителство – Велес денеска во Основниот суд во Велес поднесе обвинение против Т.В. – лекар специјалист – анестезиолог вработен во ЈЗУ Општа болница – Гевгелија, В.Ч. и Д.М. – лекари специјалисти по гинекологија и акушерство вработени во ЈЗУ Општа болница – Струмица. Обвинетите се товарат дека сториле кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од чл.217 ст.2 в.в.чл.207 ст.1 од Кривичниот законик.

Обвинителството донесе Наредба за запирање на истражната постапка што се водеше против четвртото осомничено лице, кое во меѓувреме почина.

Обвинетиот В.Ч. ја повикал сега покојната да се јави на преглед на 22.10.2015 година, на што истата се одзвала. По извршените контролни прегледи не постоела ниту една медицинска односно клиничка индикација за породување, со оглед на тоа што веројатниот термин за породување на сега покојната бил 02.11.2015 година. Спротивно на Упатството за згрижување при царски рез донесено од Министерството за здравство на Република Македонија, обвинетиот ја известил сега починатата дека вечерта околу 19.00 часот ќе изведе оперативниот зафат – царски рез за нејзино породување.

Во закажаниот термин медицинскиот тим не бил комплетиран поради едночасовно доцнење на обвинетиот Т.В. кој пристигнал во видлива алкохолизирана состојба. И покрај ваквиот тек на настанот, обвинетите В.Ч и Д.М. не предложиле одложување на зафатот.

Обвинетиот Т.В. безуспешно се обидувал пациентката да ја воведе во анестезија со интубација, по што го повикал на помош својот колега – сега покојниот З.Ј. кој исто така бил во алкохолизирана состојба и направил неколку неуспешни обиди за интубација. Спротивно на Упатството за безбедна хирургија на СЗО, согласно кое предвидениот број на обиди за интубација не треба да биде поголем од 3, ниту да трае подолго од 10 минути, во случајов постапката траела речиси 30 минути, поради што смртта настапила како последица од задушување.

По преземените дејствија за реанимација на родилката, откако предходно во два наврати ја напуштиле операционата сала и пак се враќале, од страна на обвинетите В.Ч. и Д.М. е направен царски рез и од утробата на сега покојната е извадено новородено женско дете кое е предадено на неонатална медицинска сестра и на лекар педијатар. Обвинетиот Т.В. и врз новороденчето направил безуспешен обид за реанимација, но по десетина минути од породувањето и тоа починало.

Со овие дејствија обвинетите иако биле свесни дека нивното постапување може да предизвика штетна последица, се согласиле со истата и воопшто несовесно постапиле при укажување лекарска помош при процесот на породување. Со тоа предизвикале влошување на здравствената состојба кај родилката што резултирало со смртен исход на сега покојната и на новороденчето.

856 total views, no views today

Поведена постапка за кривично дело Полов напад врз дете во Прилеп

Скопје, 28 Април 2016

Постапувајќи по кривична пријава поднесена од МВР ПС Прилеп, Основното јавно обвинителство – Прилеп поведе постапка против едно лице, на возраст од 70 години за сторено кривично дело Полов напад врз дете од чл.188 ст.1 од Кривичниот законик, затоа што на точно неутврдени датуми во повеќе наврати, од почетокот на 2016 година па до почетокот на месец aприл 2016 година, заради задоволување на полови страсти, а искористувајќи блиски семејни прилики, извршил полови дејствија врз дете кое не наполнило 14 години.

Против осомничениот надлежниот јавен обвинител поднесе предлог за определување на мерка притвор до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп.

396 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје ги расветлува причините за смртта на тројцата починати од Волково

Скопје, 21 Април 2016

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вчера по примена дојава за пронајдени три тела во с. Волково, веднаш излезе на лице место и изврши увид заедно со екипи на МВР. При тоа е констатирано дека со употреба на огнострелно оружје од живот се лишени три лица од кои две од женски пол.

Во насока на расветлување на настанот, обвинителот издаде наредби за вршење на обдукција на починатите, наредби за собирање траги од лице место, вршење на ДНК вештачење, фотографирање, како и вршење на распит на лица со прибирање на докази и податоци. Исто така наредено е вештачење на телефоните пронајдени на местото на настанот, бидејќи според првичните информации, на кривичното дело претходела интензивна комуникација која може да расветли детали за кривично правниот настан.

Обвинителот издаде и наредба до МВР – Внатрешна контрола за испитување на случајот и доставување на целосен извештај за минатото поведение на починатиот маж, во однос на тоа дали досега е пријавуван и евентуално преземените дејствија од внатрешна контрола и редовните полициски служби во врска со неговите постапки.

Првичните сознанија упатуваат на извршено двојно убиство и самоубиство од страна на починатиот маж, а мотивите за стореното дополнително ќе се утврдуваат.

421 total views, no views today

За Убиство ќе се гони синот кој го претепа татка си во Битола

Скопје, 18 Април 2016

До Основното јавно обвинителство Битола беше поднесена кривична пријава против едно лице од Битола за кривично дело Убиство од чл. 123 ст. 2 т. 1 и 2 од КЗ. Станува збор за син на жртвата, сега починатиот Т.М. од Битола. Убиството се случило на 15.04.2016 година во 21,00 часот во домот на жртвата.

Основното јавно обвинителство Битола во врска со поднесената кривична пријава до Судијата на претходна постапка во Основен суд Битола достави предлог за определување на мерката притвор против осомничениот а согласно одредбите од од ЗКП кои законски основи беа исполнети.

Расветлувањето на настанот и прибирањето на доказите е во тек.

354 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Гостивар ги истражува причините за несреќата во која беа повредени девет деца и пет возрасни лица

Скопје, 12 Април 2016

Вчера во попладневните часови, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар, по телефонско јавување од ПС Гостивар за случена сообраќајна несреќа на локалниот пат Гостивар – с. Падалиште изврши увид на местото на настанот. Поради непристапноста на теренот увидот од страна на јавниот обвинител и полицијата се одвивал во отежнати услови до вечерните часови.

Несреќата се случила кога транспортно возило – комбе „Форд Турнео“ со гостиварски регистарски таблички се превртело на кров во провалијата покрај патот. Со брза помош и приватни возила што се нашле во моментот на несреќата сите повредени лица се пренесени во Медицинскиот центар во Гостивар. Поради сериозноста на повредите, четири лица со тешки телесни повреди се пренесени на клиниките во Скопје. Едно дете е со сериозни повреди на вратот и главата и се наоѓа во животна опасност. Останатите лица, ноќта ја поминале во болницата во Гостивар каде врз нив се извршени потребните лекарски прегледи и во зависност од нивната состојба ќе бидат пуштени на домашно лекување.

Надлежниот обвинител ги презема сите неопходни дејствија за расветлување на настанот. Во текот на вчерашниот ден и денес издадени се повеќе наредби – скицирање и фотографирање на местото на настанот, наредба за технички преглед на возилото и криминалистичко техничка обработка на истото, наредба за испитување на ДНА од воланот на возилото, наредба за испитување на крв и урина од 47 годишниот возач на возилото, како и наредби за испитување на други материјални траги земени од оштетените лица.

424 total views, no views today

Page 67 of 94« First...102030...6566676869...8090...Last »