Возач на камион под истрага за криумчарење на 69 мигранти

Скопје, 11 Мај 2016

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава од Министерството за внатрешни работи – Регионален центар за гранични работи – Југ, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – Криумчарење мигранти од чл.418-б ст.4 в.в. со ст.2 од Кривичниот законик.

Осомничениот на ден 09.05.2016 г. во раните утрински часови го паркирал своето товарно моторно возило – камион марка Мерцедес, на паркингот во близина на бензинската пумпа „ОКТА“ на граничниот премин Богородица. Камионот бил погодно направен за криумчарење мигранти, кои преку специјален отвор што се наоѓал на подот на шасијата, незабележано влегувале од под паркираното возило во товарниот простор. На ваков начин, осомничениот со претходно добро организирање прифатил 69 мигранти од кои 13 биле малолетни лица.

Надлежниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави Предлог за определување на мерка – Притвор против осомниченото лице со кој судијата, по спроведеното испитување на странките, се согласи и донесе Решение со кое на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

515 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје презема дејствија за расветлување на причините за смртта на Коста Крпач

Скопје, 06 Мај 2016

По случување на настанот во кој лицето Коста Крпач беше пронајден починат со прострелна рана во својот дом, Основното јавно обвинителство – Скопје веднаш ги презеде сите мерки и дејствија за истражување на причините за смртта и околностите под кои истата настапила.

Со оглед на тоа што смртта на лицето Коста Крпач во јавноста предизвика голем интерес, поради што се шират бројни шпекулации што и попречуваат на истрагата и создаваат притисок врз институциите, обвинителството со должно внимание ги следи и истражува сите објавени и добиени информации за целосно да го истражи настанот и да не дозволи резултатите од истрагата да остават простор за сомнеж на кого било и за чии било интереси и цели.

Меѓу објавите, беше и соопштението дадено од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, во кое истакнува дека, цитираме: „Воедно Ве известуваме дека ова јавно обвинителство поседува докази за многу релевантни околности, вклучително и за притисокот под кој се наоѓаше лицето Коста Крпач… “

Основното јавно обвинителство – Скопје испрати барања до повеќе институции, меѓу нив и до тоа обвинителство, во кое се бараше да му се достават сите податоци и документација на која во изјавата тоа обвинителство алудираше, односно да ги достават сите докази за релевантни факти, вклучително и за притисокот под кој се наоѓало лицето Коста Крпач.

Неопходно е да истакнеме дека од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите не е доставен ниту еден доказ ниту пак било каква релевантна информација во таа насока, но и покрај тоа Основното јавно обвинителство – Скопје продолжува да го истражува случајот. Издадени се голем број наредби за вршење вештачења, анализи, прибирање податоци и документација. Во тек е повикување и се извршуваат разговори со лица за кои може да се очекува дека имаат одредени податоци за расветлување на настанот. Се преземаат и други истражни дејствија кои се во тек.

Основното јавно обвинителство – Скопје ќе продолжи со преземање на дејствија. Соработува и ќе соработува со сите институции во насока на откривање и гонење на сторителите на кривични дела.

Веднаш штом ќе се добијат конкретни податоци за случајот, јавноста ќе биде известена.

638 total views, no views today

Поднесен обвинителен акт против лекари за смртта на родилката во Гевгелија

Скопје, 03 Мај 2016

По спроведената истражна постапка против четири лица, Основното јавно обвинителство – Велес денеска во Основниот суд во Велес поднесе обвинение против Т.В. – лекар специјалист – анестезиолог вработен во ЈЗУ Општа болница – Гевгелија, В.Ч. и Д.М. – лекари специјалисти по гинекологија и акушерство вработени во ЈЗУ Општа болница – Струмица. Обвинетите се товарат дека сториле кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од чл.217 ст.2 в.в.чл.207 ст.1 од Кривичниот законик.

Обвинителството донесе Наредба за запирање на истражната постапка што се водеше против четвртото осомничено лице, кое во меѓувреме почина.

Обвинетиот В.Ч. ја повикал сега покојната да се јави на преглед на 22.10.2015 година, на што истата се одзвала. По извршените контролни прегледи не постоела ниту една медицинска односно клиничка индикација за породување, со оглед на тоа што веројатниот термин за породување на сега покојната бил 02.11.2015 година. Спротивно на Упатството за згрижување при царски рез донесено од Министерството за здравство на Република Македонија, обвинетиот ја известил сега починатата дека вечерта околу 19.00 часот ќе изведе оперативниот зафат – царски рез за нејзино породување.

Во закажаниот термин медицинскиот тим не бил комплетиран поради едночасовно доцнење на обвинетиот Т.В. кој пристигнал во видлива алкохолизирана состојба. И покрај ваквиот тек на настанот, обвинетите В.Ч и Д.М. не предложиле одложување на зафатот.

Обвинетиот Т.В. безуспешно се обидувал пациентката да ја воведе во анестезија со интубација, по што го повикал на помош својот колега – сега покојниот З.Ј. кој исто така бил во алкохолизирана состојба и направил неколку неуспешни обиди за интубација. Спротивно на Упатството за безбедна хирургија на СЗО, согласно кое предвидениот број на обиди за интубација не треба да биде поголем од 3, ниту да трае подолго од 10 минути, во случајов постапката траела речиси 30 минути, поради што смртта настапила како последица од задушување.

По преземените дејствија за реанимација на родилката, откако предходно во два наврати ја напуштиле операционата сала и пак се враќале, од страна на обвинетите В.Ч. и Д.М. е направен царски рез и од утробата на сега покојната е извадено новородено женско дете кое е предадено на неонатална медицинска сестра и на лекар педијатар. Обвинетиот Т.В. и врз новороденчето направил безуспешен обид за реанимација, но по десетина минути од породувањето и тоа починало.

Со овие дејствија обвинетите иако биле свесни дека нивното постапување може да предизвика штетна последица, се согласиле со истата и воопшто несовесно постапиле при укажување лекарска помош при процесот на породување. Со тоа предизвикале влошување на здравствената состојба кај родилката што резултирало со смртен исход на сега покојната и на новороденчето.

897 total views, no views today

Поведена постапка за кривично дело Полов напад врз дете во Прилеп

Скопје, 28 Април 2016

Постапувајќи по кривична пријава поднесена од МВР ПС Прилеп, Основното јавно обвинителство – Прилеп поведе постапка против едно лице, на возраст од 70 години за сторено кривично дело Полов напад врз дете од чл.188 ст.1 од Кривичниот законик, затоа што на точно неутврдени датуми во повеќе наврати, од почетокот на 2016 година па до почетокот на месец aприл 2016 година, заради задоволување на полови страсти, а искористувајќи блиски семејни прилики, извршил полови дејствија врз дете кое не наполнило 14 години.

Против осомничениот надлежниот јавен обвинител поднесе предлог за определување на мерка притвор до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп.

420 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје ги расветлува причините за смртта на тројцата починати од Волково

Скопје, 21 Април 2016

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вчера по примена дојава за пронајдени три тела во с. Волково, веднаш излезе на лице место и изврши увид заедно со екипи на МВР. При тоа е констатирано дека со употреба на огнострелно оружје од живот се лишени три лица од кои две од женски пол.

Во насока на расветлување на настанот, обвинителот издаде наредби за вршење на обдукција на починатите, наредби за собирање траги од лице место, вршење на ДНК вештачење, фотографирање, како и вршење на распит на лица со прибирање на докази и податоци. Исто така наредено е вештачење на телефоните пронајдени на местото на настанот, бидејќи според првичните информации, на кривичното дело претходела интензивна комуникација која може да расветли детали за кривично правниот настан.

Обвинителот издаде и наредба до МВР – Внатрешна контрола за испитување на случајот и доставување на целосен извештај за минатото поведение на починатиот маж, во однос на тоа дали досега е пријавуван и евентуално преземените дејствија од внатрешна контрола и редовните полициски служби во врска со неговите постапки.

Првичните сознанија упатуваат на извршено двојно убиство и самоубиство од страна на починатиот маж, а мотивите за стореното дополнително ќе се утврдуваат.

456 total views, no views today

За Убиство ќе се гони синот кој го претепа татка си во Битола

Скопје, 18 Април 2016

До Основното јавно обвинителство Битола беше поднесена кривична пријава против едно лице од Битола за кривично дело Убиство од чл. 123 ст. 2 т. 1 и 2 од КЗ. Станува збор за син на жртвата, сега починатиот Т.М. од Битола. Убиството се случило на 15.04.2016 година во 21,00 часот во домот на жртвата.

Основното јавно обвинителство Битола во врска со поднесената кривична пријава до Судијата на претходна постапка во Основен суд Битола достави предлог за определување на мерката притвор против осомничениот а согласно одредбите од од ЗКП кои законски основи беа исполнети.

Расветлувањето на настанот и прибирањето на доказите е во тек.

381 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Гостивар ги истражува причините за несреќата во која беа повредени девет деца и пет возрасни лица

Скопје, 12 Април 2016

Вчера во попладневните часови, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар, по телефонско јавување од ПС Гостивар за случена сообраќајна несреќа на локалниот пат Гостивар – с. Падалиште изврши увид на местото на настанот. Поради непристапноста на теренот увидот од страна на јавниот обвинител и полицијата се одвивал во отежнати услови до вечерните часови.

Несреќата се случила кога транспортно возило – комбе „Форд Турнео“ со гостиварски регистарски таблички се превртело на кров во провалијата покрај патот. Со брза помош и приватни возила што се нашле во моментот на несреќата сите повредени лица се пренесени во Медицинскиот центар во Гостивар. Поради сериозноста на повредите, четири лица со тешки телесни повреди се пренесени на клиниките во Скопје. Едно дете е со сериозни повреди на вратот и главата и се наоѓа во животна опасност. Останатите лица, ноќта ја поминале во болницата во Гостивар каде врз нив се извршени потребните лекарски прегледи и во зависност од нивната состојба ќе бидат пуштени на домашно лекување.

Надлежниот обвинител ги презема сите неопходни дејствија за расветлување на настанот. Во текот на вчерашниот ден и денес издадени се повеќе наредби – скицирање и фотографирање на местото на настанот, наредба за технички преглед на возилото и криминалистичко техничка обработка на истото, наредба за испитување на ДНА од воланот на возилото, наредба за испитување на крв и урина од 47 годишниот возач на возилото, како и наредби за испитување на други материјални траги земени од оштетените лица.

461 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Струмица ги расветлува причините за смртта на лицето пронајдено вчера во Радовиш

Скопје, 07 Април 2016

Увид на лице место изврши дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, заедно со увидна екипа на СВР Струмица, ПС Радовиш, при што е утврдено дека станува збор за покојно женско лице, родено 1948 година. Поради постоење основано сомнение за причините на смртта, јавниот обвинител издаде Наредба за вршење обдукција на телото на покојната, како и Наредби за откривање и утврдување на докази за сторено насилство врз телото на покојната. Истовремено, при увидот се дадени Наредби на овластените полициски службеници за обезбедување и подигање на материјални траги од биолошко потекло, фотографирање на лице место и превземање на дејствија заради откривање на сторителот на кривичното дело.

Телото на сега починатата , било пронајдено вчера во вечерните часови во нејзиниот дом во Радовиш, од страна на нејзин роднина.

Дополнување:

Едно лице е лишено од слобода и во моментов се сомничи дека е сторител на кривично дело – Убиство од користољубие. Се работи за 26 -годишен жител на Радовиш. Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Струмица ценејќи дека се исполнети условите ќе предложи мерка притвор.

447 total views, no views today

Поднесен обвинителен акт за 11 лица во предметот во јавноста познат како „Удар”

Скопје, 06 Април 2016

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе Обвинителен акт, како и предлог за продолжување на мерките притвор, куќен притвор и за определување на мерки на претпазливост против 11 лица.

Со обвинението лицето Д.А. првообвинет се товари дека сторил кривично дело „Злосторничко здружување” од чл.394 ст.1, кривично дело „Изнуда” од чл.258 ст.2 в.в. чл.45, кривично дело „Лихварство” од чл.260 ст.1 в.в. чл.45, кривично дело „Криумчарење мигранти” од чл.418-б ст.2 в.в. чл.45 и кривично дело „Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со малолетно лице и криумчарење мигранти” од чл.418-в ст.1 од Кривичниот законик.

Лицата Н.И., С.И., Б.И. и Ш.И. се обвинети дека сториле кривично дело „Злосторничко здружување” од чл.394 ст.1, кривично дело „Изнуда” од чл.258 ст.2 в.в.чл.45 и кривично дело „Лихварство” од чл.260 ст.1 в.в. чл.45 од Кривичниот законик.

На обвинетите А.А., Н.А, С.М., Г.И. и Џ.И. им се става на товар дека сториле кривично дело –„Криумчарење мигранти” од чл.418-б ст.2 в.в. чл.45 и кривично дело „Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со малолетно лице и криумчарење мигранти” од чл.418-в ст.2 од Кривичниот законик.

Единаесетиот осомничен М.С. е обвинет за сторено кривично дело – „Злосторничко здружување” од чл.394 ст.2 и кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување” од чл.353 ст.3 в.в со ст.1 од Кривичниот законик.

Имено, првообвинетите Д.А. и Н.И. во почетокот на 2014 година создале група за вршење на кривични дела лихварство и изнуда, на која се придружиле С.И., Б.И. и Ш.И. Во рамките на групата секој од обвинетите имал определена улога во спроведувањето на криминалниот план и извршувањето на криминалните активности организирани и координирани од првообвинетите. Групата неовластено се занимавала со давање пари на заем со усмен договор, при што искористувајќи ја тешката имотна состојба, нуждата и лекомисленоста на оштетените, обвинетите договарале несразмерна имотна корист со намера да прибават противправна имотна корист за себе. Групата со сила и сериозна закана ги присилувала оштетените да сторат дејствија на штета на својот имот.

Првообвинетиот Д.А. со цел да прибави имотна корист, со неговите синови А.А. и Н.А. создале група за вршење кривично дело криумчарење мигранти, при што од мај до октомври 2015 година, обвинетите по претходен договор ги прифаќале мигрантите во повеќе наврати откако ќе влезеле на територијата на Република Македонија и ги превезувале со товарни и патнички моторни возила до договорената локација.

Во текот на 2015 година првообвинетиот Д.А. создал уште една група за вршење на кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување” од чл.353 од Кривичниот законик, во која прифаќајќи го криминалниот план станале припадници обвинетиот М.С. и НН лице. Првообвинетиот ги организирал, договарал и координирал криминалните активности на обвинетиот М.С. и НН лицето, а тие ги извршувале. Во својство на службено лице М.С, искористувајќи ја својата службена положба и овластување ги пречекорил границите на своето службено овластување и притоа за себе прибавил противправна имотна корист во износ од 19.000 евра.

Согласно чл.321 ст.3, чл.165 ст.1 т.1, 2 и 3 и чл.163 од Законот за кривична постапка, надлежниот обвинител предложи oпределената мерка притвор да биде продолжена за обвинетите Н.И., С.И, Б.И., Ш.И., А.А. и Н.А., како и мерката куќен притвор за Д.А.

Исто така, согласно чл.146 ст.1 т.7 од Законот за кривична постапка, надлежниот обвинител предложи да се определат мерки на претпазливост за М.С. и тоа забрана за преземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело од причина што постои основано сомнение дека обвинетиот доколку и понатаму ја извршува функцијата, би можел да превзема определени дејствија злоупотребувајќи ја својата положба и барајќи логистичка поддршка од одредени лица, а се со цел негово ослободување од кривична одговорност за кривичните дела што му се ставаат на товар, со што би го попречувал и водењето на кривичната постапка.

За останатите С.М., Г.И. и Џ.И. остануваат определените мерки за претпазливост.

614 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место за сообраќајната несреќа кај Росоман

Скопје, 03 Април 2016

Денес во 12.30 часот случена е тешка сообраќајна несреќа во која живот го загуби едно лице. До несреќата дошло откако патничко моторно возило Форд Фиеста со скопски регистарски таблички , движејќи се на патот, кај местото викано Камендолска спирка во близина на Росоман се исклучило од колоната возила сакајќи од левата коловозна лента да сврти лево на спротивната страна на патот. При тоа, возилото го пресекло патот на друго патничко возило марка Мерцедес,кое доаѓајќи од спротивната насока директно удрило во Форд Фиестата. Од ударот на лице место починало едно лице, патничка на Форд Фиестата, а повредени се возачот и совозачот.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место, при што е издадена Наредба за вршење на обдукција на починатата, Наредби за прибирање на траги од лице место и сообраќајно техничко вештачење.

467 total views, no views today

Page 82 of 109« First...102030...8081828384...90100...Last »