Основното јавно обвинителство – Скопје ќе го испитува случајот на починатото девојче од Велес

Скопје, 10 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Скопје, по допрен глас, оформи предмет за случајот со починатото девојче Т.Д. од Велес, за кој вчера известија медиумите.

Назначен е надлежен јавен обвинител, кој ќе го разгледа предметот и ќе започне постапка за утврдување на фактите и на евентуалната одговорност за смртта.

351 total views, no views today

Наредена ДНК анализа на телата на починатите во пожарот во фабриката „Балкан Гасови “ – Богданци

Скопје, 06 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Гевгелија издаде наредба да се изврши обдукција на телата на три починати лица во вчерашниот пожар во фабриката ДПУТ „Балкан Гасови “ ДОО Богданци.

На телата ќе се врши и ДНК анализа за да се утврди идентитетот на починатите.

Обдукцијата на починатите е извршена уште вчера попладне во ЈЗУ Општа болница Гевгелија, но телата не се предадени на семејствата, бидејќи се чека исходот од ДНК анализата која треба да заврши за 3 до 7 дена.

Во вчерашниот пожар во фабриката ДПУТ „Балкан Гасови “ ДОО Богданци, три лица го загубија животот, додека две се повредени. Причинета е и материјална штета, а во околината на фабриката биле опожарени повеќе возила.

Во текот на увидот на надлежен обвинител е констатирано дека фабриката каде што избувнал пожарот се состоела од повеќе простории. Просторијата каде што се пронајдени починатите лица е просторијата каде што се вршело полнење на мали плински боци. Во просторијата каде што се вршела изработка на плинските боци пред полнење, пак, работеле преживеаните лица.

Во разговор со надлежниот обвинител, управителите на фирмата известиле дека во овие простории имало складирано над 1000 пакети со мали плински боци кои биле спремни за извоз наредниот ден. Освен ова, во дворното место се наоѓале и две цистерни кои во моментот биле полни со пропан бутан гас и една празна цистерна.

Увидот на надлежниот обвинител вчера во фабриката за плински боци траеше цели 12 часа. По негово барање, на лице место беше повикана и увидна екипа од МВР Скопје, составена од вешти лица од областа на хемијата и физиката, заради прибирање докази од местото со цел утврдување на причините за настанување на пожарот во оваа фабрика. Покрај тоа, кон увидот се приклучија и екипи од СВР Струмица и ПС Гевгелија.

Извршен е разговор и со единствениот очевидец на настанот, кој единствено можел да потврди дека пожарот започнал од просторијата за полнење на плинските боци.

Надлежниот јавен обвинител издаде Наредби за правење скица од местото на настанот, фотографирање, видео снимка, како и за подигање на остатоците од куќиштето од компјутерската опрема која била поврзана со видео надзорот од целата фабрика. Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика на МВР ќе треба да изврши вештачење на податоците од хард дискот за да се утврдат причините за настанување на пожарот од видео снимките.

Ќе се проверува и целокупната документација за заштита и безбедност при работа, исправноста на функционирањето на машините, како и почитувањето на сите прописи за работа на овој вид дејност.

По добивање на сите потребни анализи, вештачења, записници од надлежните органи, надлежното обвинителство ќе одлучи за понатамошниот тек на постапката.

529 total views, no views today

Истрага за обид за убиство во Желино

Скопје, 04 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Тетово до Основниот суд во Тетово поднесе барање за спроведување истрага против едно лице, под сомнение дека сторило кривично дело – Убиство (во обид).

Пријавениот се сомничи дека пред кафетерија во с. Желино на 02.02.2015 година со умисла се обидел да лиши од живот едно лице, а ги довел во опасност животите на уште две лица кои во тоа време излегувале од кафетеријата.

Тој пукал од огнено оружје – пиштол, марка Бровинг со калибар 7,65 мм, кој што го поседувал со дозвола од СВР-Тетово. Притоа, не успеал да го погоди лицето кое имал намера да го лиши од живот, но повредил две други лица, нанесувајќи им прострелни рани во нозете.

Постапувајќи по барањето на надлежниот јавен обвинител, судијата на претходна постапка во Основниот суд – Тетово на осомничениот му определи мрка притвор во траење од 30 дена.

506 total views, no views today

СООПШТЕНИЕ

Скопје, 03 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, согласно своите овластувања ќе изврши проверки во врска со фактите и околностите под кои материјалите од средбата помеѓу Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски и лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, дошле до медиумите.

Јавното обвинителство на Република Македонија цени дека е неопходно да нагласи дека објавувањето на материјали кои што може да станат предмет на натамошната кривична постапка е забрането и казниво со Закон.

Затоа, предупредуваме веднаш да запре објавувањето и емитувањето на ваквите материјали.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција упати Барање до МВР на РМ да стапи во контакт со мрежата на која што беше објавен материјалот за негово отстранување како и отстранување на сите слични материјали кои би се појавиле во иднина.

735 total views, no views today

Кумановец под истрага за полов напад врз малолетник

Скопје, 03 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Куманово нареди спроведување на истрага против едно лице поради постоење основано сомение дека сторил кривично дело – Полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години.

Според кривичната пријава доставена до надлежното обвинителство, во текот на април 2014 година осомничениот го повикал оштетеното дете во својот дом, каде што извршил обљуба.

Надлежниот обвинител, ценејќи дека постојат околности кои укажуваат на опaсност од бегство на осомничениот, да влијае врз сведоците во постапката кои сеуште не се сослушани, како и опасност да го повтори делото, предложи да му се изрече мерка притвор.

Судија во претходна постапка, постапувајќи по предлогот на Обвинителството, на осомничениот му изрече мерка – Притвор во траење од 30 дена.

462 total views, no views today

Истрага за две полнолетни лица и малолетник за сторено кривично дело – Разбојништво врз сириски државјанин

Скопје, 03 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Куманово нареди спроведување на Истражна постапка против две полнолетни лица и еден малолетник поради постоење основано сомнение дека извршиле кривично дело – Разбојништво.

Имено, на 29.01.2015 година, на Автобуската станица во Куманово тие со употреба на сила му одзеле мобилен телефон и 300 евра на сириски државјанин, по што веднаш побегнале.

За двете полнолетни лица осомничени во овој случај, надлежниот јавен обвинител изготви предлог за определување на мерка притвор. Судијата нa претходна постапка во Основниот суд – Куманово за двајцата определи мерка притвор во траење од 30 дена.

За осомничениот малолетник, пак, исто така е предложена мерка притвор, со образложение дека доколку биде на слобода нема да биде достапен на државните органи, а може и да влијае врз оштетениот во текот на постапката.

Судијата за деца во Основниот суд – Куманово, постапувајќи по предлогот на надлежниот обвинител, ги повика родителите на детето, како и осомничениот малолетник за тој во присуство на бранител-адвокат да даде своја одбрана.

484 total views, no views today

Поднесено обвинение за двојното убиство во Вевчани

Скопје, 02 Февруари 2015

Основното јавно обвинителство – Струга поднесе обвинителен акт против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Убиство со умисла на две лица во с. Вевчани, на 13.08.2014 година, а се обидел да лиши од живот уште две лица.

Спроведената истражна постапка утврдила дека обвинетиот, поминувајќи покрај летната тераса на кафе барот „Пјаца“ во Вевчани на критичниот ден, започнал најпрвин вербална расправија со оштетените. По половина час се вратил, држејќи во рацете метална шипка и огнено оружје – пиштол марка „Црвена застава“ калибар 7,65 мм.

Веднаш ги нападнал присутните на масата, најпрвин замавнувајќи со шипката, а потоа и отворајќи оган од огненото оружје. Од здобиените повреди кај две лица настапил смртен исход. На уште две повредите им биле санирани во Општата болница во Струга.

458 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Скопје прими кривична пријава од Минстерството за внатрешни работи против едно лице за кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија

Скопје, 31 Јануари 2015

До Основното јавно обвинителство Скопје од страна на Министерството за внатрешни работи е поднесена кривична пријава против лицето ГВ за кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193 а став 3 во врска со став 2 од Кривичниот Законик.

Надлежниот обвинител ги презема законските активности и мерки постапувајќи по кривичната пријава.

480 total views, no views today

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поведе постапка против четири лица за Шпионажа и Насилство спрема претставници на највисоките државни органи

Скопје, 31 Јануари 2015

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на органзиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против четири лица за повеќе кривични дела.

Надлежниот обвинител против осомничените лица донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и тоа за осомничениот ЗВ за кривични дела Шпионажа по чл. 316 од Кривичниот Законик и кривично дело Насилство спрема преставници на највисоките државни органи по чл. 311 во врска со чл. 24 од КЗ, за осомничената СВ  за сторено кривично дело Шпионажа по чл. 316 вв со чл. 24 од КЗ, за осомничениот БП за кривично дело Насилство спрема преставници на највисоките државни органи по чл. 311 во врска со чл. 24 од КЗ и за осомничениот ЗЗ за кривично дело Насилство спрема преставници на највисоките државни органи по чл. 311 во врска со чл. 19 од Кривичниот Законик.

Сметајќи дека се исполнети законските основи, Основното јавно обвинитеоство за гонење на организиран криминал и корупција до надлежниот Судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерки за обезбедување присуство на лицата и за непречено водење на кривичната постапка – Притвор, и тоа  спрема осомничените ЗВ, СВ и БП.

Со оглед на сите околности на кривично правниот настан и фактот што кривичното дело останало во обид за осомничениот ЗЗ не е поднесен Предлог за определување на мерката Притвор, туку Предлог за определување на мерка на претпазливост и тоа обврска на осомничениот да се јавува повремено на определено службено лице односно кај надлежен државен орган и привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државна граница.

732 total views, no views today

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе жалба на Одлуката за условен отпуст за Томислав Кежаровски

Скопје, 30 Јануари 2015

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска поднесе жалба на Одлуката за условен отпуст на осуденото лице Томислав Кежаровски.

Во законски предвидениот рок, надлежниот јавен обвинител ја разгледа Одлуката за условен отпуст донесена од страна на Основниот суд Скопје 1.

Сметајќи дека со одлуката погрешно е утврдена фактичката состојба во случајот и дека осуденото лице не ги исполнува услови за условен отпуст, надлежниот јавен обвинител поднесе жалба на одлуката.

486 total views, no views today

Page 84 of 94« First...102030...8283848586...90...Last »