Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која животот го загубија две лица

Скопје, 31 Август 2015

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на местото на настанот, при што издаде наредби за анализа на крв на учесниците во сообраќајната незгода, Наредба за вонреден технички преглед и Наредба за обдукција на починатите лица за утврдување на причините на смртта.

Несреќата се случи на ден 30.08.2015 година во 20,20 часот на патот Прилеп – Скопје на превојот Плетвар. Возачот на едно од возилата, марка „Волксваген Шаран“, е жител на с.Драчево – Скопје, на возраст од 48 години, кое се судрило со возило марка „Пежо Експерт“ со бугарски регистерски таблици. Од силината на ударот на лице место починале возачот на пежото, 23 годишен жител на с.Голем Радобил – Прилеп и тригодишно дете – сопатник во возилото „Волксваген Шаран“.

437 total views, no views today

Соопштение

Скопје, 18 Август 2015

Основното јавно обвинителство – Скопје ја информира јавноста дека по поднесената кривична пријава против раководни лица од Макпетрол АД – Скопје, во тек е предистражна постапка. Согласно Законот за кривична постапка, сите дејствија преземени во предистражната постапка од страна на јавниот обвинител и полицијата се сметаат за тајна и во овој момент во интерес на постапката нема да се соопштат активностите кои Основното јавно обвинителство – Скопје ги презема со цел проверка на наводите содржани во кривичната пријава.

Со оглед на тоа што во конкретниот случај, за злоупотреба на службената положба и овластување се товарат лица кои имаат допирни точки и со двете засегнати правни лица – Макпетрол АД Скопје и ОИЛКО КДА Скопје се наметна потребата од обезбедување на имотот на двете правни лица за времетраење на постапката. Од таа причина до Основниот суд Скопје 1 – Скопје беше доставен Предлог за обезбедување на имотот и за привремено запирање на извршување определени финансиски трансакции, кој предлог беше усвоен од судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Основното јавно обвинителство – Скопје постапувајќи по допрен глас (информации објавени во медиумите) во текот на вчерашниот ден прибави дополнителни докази од Макпетрол АД – Скопје, од кои се утврди потребата од ослободување на сметките на друштвото со цел овозможување непречена работа, како на Макпетрол АД Скопје во рамките на исполнување на веќе преземените обврски за снабдување со енергенси на други субјекти, така и со цел овозможување на работата на трети правни лица во кои Макпетрол АД Скопје се јавува како единствен содружник и извор на финансиски средства за нивното работење. Од тие причини во рамките на жалбената постапка што се води пред Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по повод изјавената жалба од правните лица Макпетрол АД и ОИЛКО КДА – Скопје против донесеното решение на судијата на претходна постапка за обезбедување на имотот и за привремено запирање на извршување определени финансиски трансакции, доставен е одговор на жалба од Основното јавно обвинителство – Скопје, во кој е даден предлог жалбата на решението во делот на ослободување на банкарските сметки да биде уважена.

Имајќи ја предвид потребата од следење на работењето на Макпетрол АД – Скопје и ОИЛКО КДА – Скопје до судијата на претходна постапка доставен е предлог за следење на платниот промет и трансакциите на овие две друштва.

561 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Прилеп спроведува истражна постапка за полов напад на дете

Скопје, 07 Август 2015

Во текот на вчерашниот ден, Основното јавно обвинителство – Прилеп по поднесената кривична пријава од страна на Полициската станица – Прилеп, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26 годишен прилепчанец за сторено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од чл.188 ст.1 од Кривичниот законик.

Надлежниот јавен обвинител, до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор против осомничениот. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот на надлежниот обвинител и со решение на осомничениот му определи притвор во траење до 30 дена.

 

458 total views, no views today

Поднесен обвинителен акт за сообраќајната несреќа кај Трговскиот центар „Зебра“

Скопје, 05 Август 2015

Основното јавно обвинителство – Скопје ја заврши истрагата за сообраќајната несреќа што се случи минатиот месец, во која животот го загуби Сузана Тодоровска Павловска – новинар во Македонското радио.

По завршената истрага, Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл. 300 ст. 2 вв чл.297 ст. 1 од Кривичниот законик.

Според наодите добиени од спроведените дејствија, обвинетиот во состојба на пијанство под дејство на алкохол (1,52 промили во крвта и 2,42 промили во урина) и наркотични средства – канабис го управувал своето возило „опел корса“ со брзина од 83 км/час при што загубил контрола и удрил во сега починатата.

Во исто време со обвинителниот акт, Основното јавно обвинителство – Скопје стави и посебен Предлог за продолжување на мерката – Притвор.

416 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Гевгелија ја истражува сообраќајната несреќа во која утринава животот го загубија три лица државјани на Србија

Скопје, 01 Август 2015

Утринава околу 7 часот, кај Гевгелија се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествувале две возила, при што едно патничко возило  удрило во метален столб за вертикална сигнализација. При тоа од настанатите повреди починаа три лица.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија веднаш изврши увид на лице место на несреќата.  Дадени се потребни наредби за вршење вештачења и се прибираат информации и податоци, во насока на откривање на причините за несреќата.

542 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Гостивар ја расветлува причината за смртта на детето од Гостивар

Скопје, 28 Јули 2015

Од страна на ПС Гостивар извесетен е јавен обвинител во Основното јавно обвинителство Гостивар дека во Ургентното одделение во Гостивар вчера, околу 15 часот е донесено малолетно лице без знаци на живот, родено 2005 година, со место на живеење во населба Фазанерија. По укажаната медицинска помош истото е префрлено во Клиничкиот центар во Скопје.

На местото на настанот извршен е увид од страна на јавен обвинител и крим.техника, по што надлежниот обвинител издаде Наредба за вршење на обдукција на починатото дете.

373 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Скопје го истражува двојното убиство во скопската населба Козле

Скопје, 28 Јули 2015

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место за слученото двојно убиство, во кое животот го загубија двајца државјани на Република Турција.

Починатите мајка и син,  жители на Бурса, Турција, биле на привремен престој во Скопје.

Надлежниот обвинител издаде наредби за подигање на траги од лице место, за потребни вештачења, како и за вршење на обдукција на починатите.

Обвинителството ќе продолжи со преземање на потребните дејствија со цел расветлување на настанот.

416 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Куманово го расветлува убиството во кумановско Диво Насеље

Скопје, 28 Јули 2015

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид на лице место за случениот вооружен напад во кој животот го загуби едно лице. Надлежениот обвинител издаде Наредби за прибирање на траги од лице место, вршење на потребни вештачења, како и за обдукција на  починатото лице.

Вооружениот напад се случил претпладнево, кога  осомниченото лице, државјанин на Косово  кој привремено престојувал во Швајцарија, со огнено оружје ранил две лица, и тоа таткото и братот на неговата поранешна сопруга. На прострелните рани веднаш им подлегнал седумдесет и едно годишниот Р.Р. од Куманово. На триесет годишниот син кој се здобил со тешки телесни повреди  му се пружа медицинска помош.

Осомниченото лице во моментов е недостапен на органите на прогонот.

448 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Струга го истражува убиството на заменик директорот на Управата за јавни приходи

Скопје, 27 Јули 2015

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга ги презеде потребните дејствија со цел расветлување на вооружениот напад кој се случи во Струга, по кој животот го загуби едно лице.

Издадени се наредби за вештачење на оружјето, трагите од лице место, за вршење обдукција над починатиот, со цел прибирање на докази и факти за расветлување на убиството.

Осомничен за нападот е дваесет и три годишен стружанец, на кој по предлог на надлежниот обвинител му е определена мерка Притвор од страна на судија на предходна постапка при Основниот суд Струга.

 

512 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Битола ги гони разбојниците кои нападнаа и ограбија човек во битолско Ротино

Скопје, 24 Јули 2015

Основното Јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка за две лица осомничени за разбојништво во с. Ротино, по кое оштетеното лице им подлегна на повредите.

Осомничените се гонат за дело кое го сториле на  02.07.2015 година во 03,45 часот, во с. Ротино, кога првоосомничениот, триесет и седум годишен битолчанец, маскиран со фантомка и хируршки ракавици, провалил во куќата на оштетениот – сега покојно лице. Со употреба на сила првоосомничениот го нападнал оштетениот држејќи во едната рака дрвен стап, а во другата нож, удирајќи го повеќе пати со дрвениот стап по целото тело и нанесувајќи му повеќе телесни повреди Потоа осомничениот одзел 22.000,00 денари со намера противправно да ги присвои. Со што првоосомничениот сторил кривично дело Разбојништво од Кривичниот законик.

Второосомничениот, пеесет и три годишен битолчанец, се гони дека со умисла му помогнал на првоосомничениот во извршување на кривично дело Разбојништво на начин што однапред му ветил на првоосомниченииот, прикривање на кривичното дело извршено од првоосомничениот после што го примил во својот дом и во СВР Битола дал исказ дека првообвинетиот во периодот 01/02.07.2015 година од 21,00 до 08,00 часот бил кај него дома. Со што второосомничениот сторил кривично дело Разбојништво од чл. 237 ст. 3 в.в. со ст. 1 в.в. со чл. 24 од Кривичниот законик (помагање).

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот обвинител до судијата на предходна постапка во Основниот суд Битола, за двајцата осомничени предложи донесување на мерка Притвор.  Предлогот беше прифатен, по што надлежниот суд со Решение определи мерка притвор за осомничените.

513 total views, no views today

Page 86 of 103« First...102030...8485868788...100...Last »