Постапки против деветмина заради непочитување на здравствените прописи

Постапки против деветмина заради непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежен суд поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 7 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите биле затекнати при непочитување на полицискиот час определен како мерка за заштита и превенција на ширењето на … ПовеќеПостапки против деветмина заради непочитување на здравствените прописи

Изречени мерки на претпазливост за осомничен за сообраќајната незгода со смртни последици

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со екипа од МВР, изврши увид на самото место каде на 8 јуни 2021 година, во 23:05 часот, во Скопје, на ул. „Борис Трајковски“ се случи сообраќајна несреќа во која животот го загубија две лица.  По наредба на обвинителството обезбедени се и подигнати траги од лице  место, … ПовеќеИзречени мерки на претпазливост за осомничен за сообраќајната незгода со смртни последици

Три лица обвинети за непочитување на полицискиот час во Скопје

За кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, надлежен јавен обвинител од Основното јавно oбвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнен налог против три лица. Обвинетите биле затекнати како се движат надвор од своите домови во Скопје за време на важечкиот полициски час, … ПовеќеТри лица обвинети за непочитување на полицискиот час во Скопје

Обвинение за двајца насилници во Гостивар

Основното јавно обвинителство Готивар поднесе Обвинителен предлог до Основниот суд Гостивар против две лица за сторено кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, на возраст од 29 и 31 година, на 1 јули 2020 година околу 19:50 часот во Гостивар ја загрозиле сигурноста на … ПовеќеОбвинение за двајца насилници во Гостивар

Парична казна за гостиварец кој не го почитувал полицискиот час

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар, поднесе Предлог за издавање казнен налог против 44-годишен гостиварец кој го сторил кривичното дело –  Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик и на Основниот суд Гостивар му предложи на обвинетиот да му изрече парична казна во висина … ПовеќеПарична казна за гостиварец кој не го почитувал полицискиот час

Обвинение заради непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице – државјанин на Република Србија за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од чл.206 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 8 јуни 2021 година со автомобил се движел низ Скопје, при што бил сопрен  и легитимиран од полициски службеници. ​

Поднесено обвинение за трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 32-годишен скопјанец, за кривичното дело  – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес на  14 мај 2021 година, службените лица во домот на обвинетиот пронашле наркотична дрога – марихуана во … ПовеќеПоднесено обвинение за трговија со дрога

Поднесено обвинение против четири лица за фалсификување исправа

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против четири лица, државјани на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите на 4 јуни 2021 година, на граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје“, при чекирање за лет кон Истанбул, употребиле како вистински лажни лажни сертификати за негативни ПЦР … ПовеќеПоднесено обвинение против четири лица за фалсификување исправа

Поведена постапка заради две тешки кражби

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица поради основано сомнение дека двајцата како соизвршители сториле две  тешки кражби. По претходен меѓусебен договор, на 1 јуни 2021 година, додека соизвршителот пред влезот на зградата внимавал да не наиде некој, осомничениот влегол во стан на оштетените. Додека во станот спиеле оштетените – мајка и ќерка, … ПовеќеПоведена постапка заради две тешки кражби

Притвор за дилер од Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против битолчанец за кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 од Кривичниот законик и поднесе предлог за определување на мерката притвор за осомничениот. Наредбата за спроведување на истражна постапка е донесена заради постоење на … ПовеќеПритвор за дилер од Битола

Поведена постапка за злоупотреба на лични податоци

Гостиварското обвинителство поведе постапка против 47-годишна гостиварка за која постои основано сомнение дека го сторила кривичното дело – Злоупотреба на лични податоци од член 149 став 1 од Кривичниот законик. Осомничената без согласност, на 14 и 15 мај 2021 година, во неколку наврати преземала фотографии  од Фејсбук профилот на малолетната ќерка на оштетената и ги … ПовеќеПоведена постапка за злоупотреба на лични податоци

Предложена парична казна за непочитување на здравствените прописи во Гостивар

Гостиварското обвинителство поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело  – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот  не го почитувал важечкиот полициски час и за време на забраната определена како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот се движел  без да поседува соодветна дозвола. Надлежниот јавен обвинител му предложи на Основниот суд … ПовеќеПредложена парична казна за непочитување на здравствените прописи во Гостивар

Парични казни за седум лица од Скопје обвинети за непочитување на полицискиот час​

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно седум лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во различни кривично-правни настани не го почитувале полицискиот час, па за време на забраната определена со прописите … ПовеќеПарични казни за седум лица од Скопје обвинети за непочитување на полицискиот час​

Поведена постапка заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истрага против лице од Битола со моментално престојувалиште во Ресен за кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ од член 215 став1 од Кривичниот законик, а до надлежниот суд поднесен е предлог за определување мерка ќуќен притвор за осомничената. … ПовеќеПоведена постапка заради трговија со дрога

Парична казна за тројца велешани поради непостапување според здравствени прописи

Основното јавно обвинителство  Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против 3 лица за кривично дело Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик. Обвинетите го нарушиле полицискиот час, односно се движеле без соодветна дозвола низ градот за време на траењето на забраната за … ПовеќеПарична казна за тројца велешани поради непостапување според здравствени прописи

Парични казни заради непочитување на здравствените прописи

За кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, надлежен јавен обвинител од Основното јавно ибвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнен налог против три лица. Обвинетите биле затекнати како се движат надвор од своите домови во Скопје за време на важечкиот полициски час, … ПовеќеПарични казни заради непочитување на здравствените прописи

Поведена постапка против двајца индијци и двајца пакистанци

Поради основано сомнение дека четири лица сториле по едно кривично дело Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1,  а еден од нив и кривично дело Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Куманово за нив донесе … ПовеќеПоведена постапка против двајца индијци и двајца пакистанци

Не е утврдена кривична одговорност во врска со бегството на обвинетиот С.М.

Јавниот обвинител кој постапуваше во предистражната постапка отворена по повод недостапноста на обвинетиот С.М. при обид да му се врачи решение за куќен притвор, утврди дека нема место за јавнообвинителска одлука од причина што не е утврдено постоење на кривично дело што се гони по службена должност. Во рамки на предистражната постапка  беа преземени поголем … ПовеќеНе е утврдена кривична одговорност во врска со бегството на обвинетиот С.М.

Парични казни за непостапување според здравствени прописи во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапки и поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 13 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во различни временски периоди и на различни локации биле затекнати при непочитување на прописите со кои како мерка … ПовеќеПарични казни за непостапување според здравствени прописи во Битола

Парични казни за девет лица од Скопје обвинети за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно девет лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во различни кривично-правни настани не го почитувале полицискиот час, па за време на забраната определена со прописите … ПовеќеПарични казни за девет лица од Скопје обвинети за непочитување на полицискиот час