СООПШТЕНИЈА

Основното јавно обвинителство – Гостивар ги истражува причините поради кои починала пронајдената жена

Скопје, 17 Септември 2017

Првичната информација со која започна увидот на лице место од страна на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар беше дека е пронајдена жена која настрадала како последица на сообраќајна несреќа. Сведоци виделе возило што го напушта местото на кое веднаш потоа е пронајден трупот.

Извршувајќи го увидот во соработка со увидна екипа, јавниот обвинител утврди дека починатата има убодни рани по телото и дека станува збор за насилна смрт. Со присуство на екипа од крим техника е продолжен увидот и првично е констатирано дека пред ударот од возилото, сега починатата била неколку пати прободена со остар предмет. Во насока на истражување на околностите и трагите на лице место, јавниот обвинител издаде наредби за вршење на обдукција на починатата и за вештачење на трагите на лице место.

Испитувајќи ги околностите, констатирано е дека починатата жена во последните пет месеци живеела во Гостивар каде се преселила од Скопје поради нарушени односи со партнерот од вонбрачната врска. По насока на јавното обвинителство, истражено е местото на живеење на поранешниот партнер на сега починатата, при што е пронајдено возилото и истото е дадено на натамошно вештачење. Осомничениот, жител на Скопје, во моментов е недостапен на органите на прогонот.

Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде наредби за посебни проверки на граничните премини и патарините во насока на пронаоѓање и утврдување на идентитетот на осомничениот. Дејствијата преземени од Основното јавно обвинитлство – Гостивар во насока на расветлување на настанот продолжуваат со цел утврдување на фактите во предметот.

7 total views, 1 views today

Основното јавно обвинителство – Скопје започна постапка против четири лица за разбојништво

Скопје, 12 Септември 2017

Јавниот обвинител кој постапува во предметот, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка за четири лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Настанот за кој се води постапка се случил на 30 август во раните утрински часови, кога четворицата осомничени насилно влегле во просториите на правно лице во населбата Ѓорче Петров. Во групата на осомничени лица е и вработен во правното лице, кој цело време носел фантомка на главата за да не биде препознаен.

Групата осомничени била плански организирана, па додека еден од осомничените бил надвор и внимавал некој да не наиде, останатите тројца упаднале во пријавницата на објектот на правното лице извршувајќи вербален и физички напад на чуварот вработен во фирмата. Со закана од огнено оружје, успеале од чуварот да дознаат каде се клучевите од сефот на фирмата и да му го одземат паричникот и мобилните телефони. Двајца од сторителите се упатиле во просторијата каде се наоѓал сефот на фирмата, но во тој момент добиле дојава од нивниот соизвршител дека кон правното лице се приближува полициско возило. Осомничените се дале во бегство, фрлајќи ги одземените предмети.

Во насока на расветлување на настанот, јавниот обвинител донесе бројни наредби за вештачења, прибирање на траги од лице место и други истражни дејствија. Поради постоење на опасност од бегство на осомничените, како и опасност од влијание на сведоци, обвинителот,  до судија на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 – Скопје за двајца осомничени кои се лишени од слобода поднесе предлог за определување на мерката – Притвор. Предлогот беше прифатен од страна на судот и со Решение на осомничените им е определена мерка – Притвор во времетраење од 30 дена.

15 total views, 1 views today

Предложен притвор за сторителот на убиството во Црниче

Скопје, 07 Септември 2017

Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе предлог за определување на мерката Притвор за лицето кое вчера смртно го рани својот татко. Надлежниот обвинител ценеше дека се исполнети сите законски основи за предлогот и тоа постоење на услови за бегство на осомничениот, за вршење на влијание врз сведоци, а утврдена е и опасност за повторување на делото особено што осомничениот упатувал вербални закани кон друго лице.

Настанот, што го расветлува обвинителството, се случи на 6 септември во 22.00 часот во скопската населба Црниче. Осомничениот на возраст од 41 година, без повод и причина го нападнал и смртно го повредил татко си. Сторителот се качил на вториот кат од семејниот дом каде живеел неговиот татко со сопругата, ја откорнал влезната врата и влегол внатре.  При тоа, со нож го нападнал таткото кој бил тешко подвижно лице нанесувајќи му убодни рани на абдоменот, како и смртоносна рана на градниот кош. Во исто време, осомничениот упатил вербални закани кон сопругата на неговиот татко која успеала да се засолни и за настанот да го алармира соседството. По нападот, осомничениот се дал во бегство. Поради самоповредување подоцна сторителот се јавил во медицинска установа за помош, каде е и лишен од слобода.

Постапувајќи по предметот, јавниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Убиство, сторено при вршење на семејно насилство, од член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик. За ова кривично дело законот предвидува казна затвор од најмалку десет години или доживотен затвор.

Основното јавно обвинителство – Скопје во континуитет презема бројни дејствија со цел расветлување на стореното убиство.

26 total views, 1 views today

Page 1 of 15512345...102030...Last »

ИНТЕРВЈУА

ИНТЕРВЈУ НА ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ДАДЕНО ЗА „УТРИНСКИ ВЕСНИК“

Скопје, 07 Мај 2014

ИНТЕРВЈУ – ОБВИНИТЕЛСТВОТО ГИ ПРОВЕРУВА СИТЕ ФАКТИ ЗА МАКЕДОНСКА БАНКА

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски одговара за последните афери отворени пред изборите, за партиското финансирање на изборните кампањи, за ревизијата на проектот „Скопје 2014“ Прочитај повеќе…

465 total views, no views today

КОНКУРСИ