Интервјуа

Интервју на Јавниот обвинител на РСМ Љупчо Коцевски за ТОП ТЕМА на ТВ Телма

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски, во своето прво телевизиско интервју по стапувањето на функцијата, зборуваше за состојбите во Јавното обвинителство, ефектите од измените на Кривичниот законик врз постапувањето по предметите, како и за конкретни предмети во надлежност на јавните обвинителства. Целосното интервју за емисијата ТОП ТЕМА на Телевизија Телма, во видеото подолу:

Скопското обвинителство има посебен тим кој ги анализира истрагите за досегашните пресметки на криминалните кланови – Бубевски во интервју за „КОД“

Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје Гаврил Бубевски во интервју за емисјата „КОД“ ги појасни аспектите на истражувањето на престрелките меѓу криминалните групи во Скопје. Обвинителството има формирано посебен тим кој ги анализира истрагите и досегашните пресметки на скопските криминални кланови, истакна обвинителот Бубевски во интервјуто кое во целост е достапно на следниот … Повеќе

Интервју на Јавниот обвинител на РСМ Љубомир Јовески на „Топ тема“ – ТВ Телма

Борбата против организираниот криминал и корупцијата, довербата во правосудството и актуелните прашања за работата на Јавното обвинителство беа во фокусот на интервјуто на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубоир Јовески за емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма.

Јовески за Фокус: Незаконско постапување нема да толерирам!

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за неделникот „Фокус“ ги открива деталите за „обвинителската кавга“ околу претресот во Управата за финансиска полиција. Тој е дециден дека не ѝ се меша на обвинителката Русковска во предметите, туку дека се грижи за законското почитување на постапките, што е и негова законска надлежност. Останува на ставот дека … Повеќе

Лоцирана е кривична одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница, Јовески за емисијата „25 минути“

Истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово е при крај. Јавните обвинители кои постапуваат во предметот лоцираа кривична одговорност за трагичниот настан и наскоро ќе биде поднесено обвинение, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за емисијата „25 минути“ која се емитуваше на Телевизија 24. Јовески во интервјуто зборуваше и … Повеќе

Интервју на Јавниот обвинител на РСМ Љубомир Јовески за ТВ Алсат М

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за информативната програма на телевизијата Алсат М зборуваше за состојбите во Јавното обвинителство и за повеќе актуелни предмети во надлежност на обвинителството. Целосното интервју во видеото подолу.

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за емисијата „КОД“

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за емисијата „КОД“ одговараше на прашања поврзани со изборот на јавни обвинители во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, како и со повеќе актуелни предмети. Целосното интервју во видеото подолу.

Јовески за РСЕ: Пожарот во Тетово почнал при реанимација на пациент

Сегашните вештачења и докази со кои ние располагаме говорат дека пожарот во Тетовската модуларна болница е избиен во моментот кога се врши реанимација на еден од пациентите во оваа болница, вели државниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за РСЕ. Целосното интервју во видеото подолу.

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за МИА

Свесен сум за перцепцијата во јавноста оти Обвинителството е под влијание на политиката и определени моќници, но цело време се залагам и уверен сум дека обвинителите сами ги носат своите одлуки без надворешни влијанија, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во новогодишното интервју за државната агенција МИА. Во интервјуто, Јовески се осврнува … Повеќе

Интервју на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески за „360 степени“

Како автобусот на „Беса транс“ ја минувал државната граница без лиценца, како бил регистиран, како била оранизирана самата компанијата – ова се само дел од работите кои во моментов ги истражува Јавното обвинителство на РСМ, вели јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески, во интервју за „360 степени“. Дел од овие постапки се вршат во контекст … Повеќе

Јовески за бугарската телевизија Нова: Сите верзии за причините за автобуската несреќа се истражуваат

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за емисијата „На фокус“, на бугарската телевизија Нова, зборуваше за верзиите за причните за тешката сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, како и за соработката со бугарското обвинителство во истрагата. Повеќе детали на следниот ЛИНК.

ДНК анализите од семејствата на загинатите во автобуската несреќа денеска ќе им бидат предадени на бугарските истражни органи, Јовески за „Бугарија он ер“

ДНК анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за судска медицина во Скопје, треба да бидат завршени до денеска напладне. Јавното обвинителство ги очекува истражителите од Република Бугарија денеска да ги подигнат овие примероци и извршени анализи, изјави Јавниот обвинител на Република Северна … Повеќе

Како се спроведува истрагата за трагедијата во Бугарија – Јовески во Дневникот на ТВ Сител

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во гостување во Дневникот на Телевизија Сител ги објасни сите аспекти на соработката со бугарските истражни организ за откривање на причините за тешката сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“. Тој се задржа на последните сознанија на истрагата за тешкиот инцидент, како и на дејствијата кои ќе треба да … Повеќе

Сознанија на истрагата, три дена по трагедијата во Бугарија – Јовески во интервју за ТВ21

За текот на истрагата за причините кои доведоа до тешката автобуска несреќа во Република Бугарија, Јавниот обвинител на Република Северна Македонија во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ21. Гостувањето на Јовески во емисијата во видеото подолу:

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Јовески за бугарскиот канал БТВ

Тезата дека автобусот на „Беса транс“ пренесувал туби со гориво засега е шпекулација и во овој момент не може да се потврди, но конечните одговори треба да ги даде истрагата на бугарското обвинителство, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во онлајн гостувањето на утринската информативна програма „Тази сутрин“ на бугарскиот канал БТВ. … Повеќе

Јовески за 24 Анализа: Јавните обвинителства на Република Северна Македонија и на Република Бугарија директно ќе соработуваат за откривање на причините за несреќата

Заради што побрзо завршување на истрагата и утврдување на причините за тешката автобуска несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија ги ставивме на располагање сите капацитети на Јавното обвинителство и подготвени сме да помогнеме на секој начин, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македнија  Љубомир Јовески во синоќешното гостување на емисијата „24 Анализа“ на Телевизија … Повеќе

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за Топ Тема

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески гостуваше на емисијата Топ Тема на телевизија Телма. Во интервјуто, Јовески се осврна на повеќе актуелни предмети во надлежност на Јавното обвинителство, на состојбите во обвинителството, како и на последниот извештај на американскиот Стејт департмент за состојбата со човековите права за 2020 година.

Целосното интервју во видеото подолу.

 

Јовески за ДВ: Ќе бидат санкционирани субјективните слабости кај обвинителите

Ќе побарам податоци за ефикасноста на секој обвинител, а од раководителите на обвинителствата ќе слушнам и предлози за надминување на состојбите констатирани од Стејт департментот, вели Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за Дојче Веле, програмски сервис на македонски јазик. Интервјуто го пренесуваме интегрално. Кога станува збор за состојбите во македонското … Повеќе

Интервју на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески за ТВ 24

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во гостувањето на емисијата „24 Анализа“ на Телевизија 24 зборуваше за повеќе предмети во надлежност на Јавното обвинителство. Целосното интервју во видеото подолу.

 

 

Јовески за ТВ Канал 5: Тврдам дека новиот Закон за ЈО обезбедува услови за професионално и неселективно обвинителство

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за телевизијата Канал 5 изјави дека и покрај згаснувањето на СЈО , предметите на ова обвинителство ќе добијат завршница. Јовески вели дека обвинителите кои постапуваат по предметите од СЈО ги преземаат неопходните дејствија. Михаела Димовска разговара со државниот јавен обвинител, Јовески.