Односи со Јавноста

Медицинска сестра обвинета за примање награда за противзаконито влијание

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Примање награда за противзаконито влијание од член 359 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата, на возраст од 54 години, во периодот од 23 до 28.09.2020 година, како медицинска сестра на Универзитетската клиника за ортопедија при ЈЗУ ТОАРИЛ УЦ, … ПовеќеМедицинска сестра обвинета за примање награда за противзаконито влијание

Покренато обвинение против седум лица за учество во насилна толпа

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против шестемина учесници на протестите во врска со пресудата за предметот „Монструм“, за кои претходно беше поведена постапка и беше им определена мерка притвор. Сите се обвинети за кривично дело – Учество во толпа што ќе изврши кривично дело согласно член 385 … ПовеќеПокренато обвинение против седум лица за учество во насилна толпа

Биолошките траги од возилото не се од притвореното лице, обвинителството побара да биде пуштено на слобода

По наредба на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје извршена е анализа на биолошки материјал –  ДНК траги кои беа пронајдени во возилото од кое постои сомнение дека биле испукани проектили и од нив повредено лице во населбата Ѓорче Петров. Настанот се случи на 1.3.2021 година, околу 16 часот, на улица „Борис Сарафов“ во … ПовеќеБиолошките траги од возилото не се од притвореното лице, обвинителството побара да биде пуштено на слобода

Притвор за тројца осомничени за трговија со марихуана во Кочани

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, од кои едно за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик, додека за другите двајца за помагање при извршување на … ПовеќеПритвор за тројца осомничени за трговија со марихуана во Кочани

Поведена постапка против уште еден учесник во протестите за „Монструм“

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка притвор за едно лице за кое е поведена постапка за кривично дело – Учество во толпа која ќе изврши кривично дело согласно член 385 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на возраст од 21 година, на … ПовеќеПоведена постапка против уште еден учесник во протестите за „Монструм“

Обвинение за свирепо убиство при семејно насилство во Гостивар

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точки 1 и 2 од Кривичниот законик. На 09.09.2020 година, обвинетиот 67-годишник, при вршење семејно насилство во својот дом во Гостивар, на свиреп начин со умисла ја лишил од живот својата … ПовеќеОбвинение за свирепо убиство при семејно насилство во Гостивар

Скопјанец обвинет за кражба на паричник

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 36-годишен скопјанец за кривично дело – Кражба според член 235 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 3 март, на автобуска станица на булеварот „Крсте Мисирков“ одзел паричник од ташната на една оштетена. Во паричникот имало пари, документи, картички и други предмети, во вкупна … ПовеќеСкопјанец обвинет за кражба на паричник

Жител на Брвеница осомничен за поседување дрога и муниција

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член … ПовеќеЖител на Брвеница осомничен за поседување дрога и муниција

Јавен оглас 4/2021

Корекција на ранг листа на кандидати кои ја поминале административната селекција  Кандидати кои ја поминале административната селекција по Оглас 4 /21 Кандидати кои НЕ ја поминале административната селекција по Оглас 4 /21 ПРАШАЊА ЗА ИСПИТ ЗА ЈАВНООБВИНИТЕЛСКИ СЛУЖБЕНИК ЗА ОГЛАС 4/2021 ОБЈАВА НА ЈАВЕН ОГЛАС 4/2021

Истрага против дилер од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, казниво по член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претресот во домот на осомничениот 23-годишник на улица „Саса“, полицијата пронашла психотропна супстанција – 70 … ПовеќеИстрага против дилер од Скопје

ОЈО Скопје постапува за расчистување на пукањето во Ѓорче Петров

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе писмено известување за настанот што се случи на 01.03.2021 година, околу 16 часот, на улица „Борис Сарафов“ во Скопје, кога од патничко моторно возило Голф 5 без регистарски таблици беше пукано со огнено оружје кон автомобил Мерцедес со скопски регистарски таблици, управувано од лице од … ПовеќеОЈО Скопје постапува за расчистување на пукањето во Ѓорче Петров

Тројца турски државјани обвинети за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителни предлози против тројца државјани на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот зaконик. На 1 март, при процедурите за проверка на пасошот на Меѓународниот аеродром Скопје, тројцата обвинети прикажале лажни потврди за негативен тест за … ПовеќеТројца турски државјани обвинети за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Побаран притвор за тројца учесници во протестите за пресудата во предметот „Монструм“

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлози за определување мерка притвор за три лица за кои е поведена постапка за кривично дело – Учество во толпа која ќе изврши кривично дело согласно член 385 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, од кои двајца на возраст од … ПовеќеПобаран притвор за тројца учесници во протестите за пресудата во предметот „Монструм“

Обвинети шест лица, прикажале фалсификувани ПЦР тестови за коронавирус

Против шест лица, меѓу кои четворица македонски државјани, една државјанка на Швајцарија и една на Велика Британија, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот законик. При излез од државава, во одделни кривично-правни настани, обвинетите, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, прикажувале … ПовеќеОбвинети шест лица, прикажале фалсификувани ПЦР тестови за коронавирус

Уважена е жалбата на обвинителството за одлагање на почеток на издржување казна затвор

Основниот суд Куманово ја уважи жалбата на кумановското обвинителство изјавена против решение на судија за извршување на кривични санкции донесено на 19 февруари 2021 година, со кое на осудениот Б.И. од Куманово му се одобри барањето за одлагање на почетокот за извршување на казната затвор. Имено, обвинителството незадоволно од донесеното решение, поднесе Жалба на 22 … ПовеќеУважена е жалбата на обвинителството за одлагање на почеток на издржување казна затвор

Уште тројца турски државјани обвинети за фалсификување исправа

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителни предлози и против тројца државјани на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, на пасошка контрола при излез од државава, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, прикажале лажни потврди за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот, кои … ПовеќеУште тројца турски државјани обвинети за фалсификување исправа

На скопскиот аеродром, 12 обвинети за употреба на фалсификувани потврди за ПЦР тестови

Против вкупно 12 лица Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителни предлози за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во различни кривично-правни настани во периодот од 19 до 23 февруари, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, прикажувале лажни потврди за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот, кои … ПовеќеНа скопскиот аеродром, 12 обвинети за употреба на фалсификувани потврди за ПЦР тестови

Побаран притвор за две лица осомничени дека извршиле кривично дело за време на протестот за „Монструм“

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица за кривично дело – Учество во толпа која ќе изврши кривично дело согласно член 385 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од 22 и 19 години, учествувале на вчерашниот јавен собир на граѓани во Скопје – протест за пресудата … ПовеќеПобаран притвор за две лица осомничени дека извршиле кривично дело за време на протестот за „Монструм“

Поднесено барање за подготвителна постапка за дете-учесник во сообраќајна несреќа со тешки последици

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје поднесе Барање за поведување подготвителна постапка спрема дете во ризик постаро од 14 години, за кое постои основано сомнение дека извршило дејствие кое со закон е определено како кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот … ПовеќеПоднесено барање за подготвителна постапка за дете-учесник во сообраќајна несреќа со тешки последици

Обвинителни предлози за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителни предлози против вкупно 9 лица, од кои шестмина македонски државјани, двајца швајцарски државјани и една државјанка на Република Босна и Херцеговина. Сите се обвинети дека во издвоени кривично-правни настани сториле кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Имено, на граничниот премин на Меѓународниот … ПовеќеОбвинителни предлози за употреба на фалсификувани ПЦР тестови на скопскиот аеродром