Односи со Јавноста

Скопјанец осомничен за семејно насилство

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило продолжено кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Во семејниот дом на улицата „Партение Зографски“, во периодот од … ПовеќеСкопјанец осомничен за семејно насилство

Завршна конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим

Делегација предводена од Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Ислам Абази од 29 – 30 мај присуствува на завршната конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим. На првата панел дискусија во своето обраќање Основниот јавен обвинител Ислам Абази ја … ПовеќеЗавршна конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим

Високиот инспектор за правда на Република Албанија на средби во Јавното обвинителство

Високиот инспектор за правда на Република Албанија Артур Метани денеска беше во посета на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, каде се сретна со јавните обвинители во државното обвинителство Џељаљ Бајрами и Соња Симовска. На средбата, на која присуствуваше и амбасадорот на Република Албанија во земјава Фатос Река, се разговараше за организацијата на јавнообвинителските структури … ПовеќеВисокиот инспектор за правда на Република Албанија на средби во Јавното обвинителство

Арачиновец осомничен за насилство кон градоначалникот на општината

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Насилство согласно член 386 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, 69-годишен арачиновец, на 23 мај без дозвола влегол во канцеларијата на градоначалникот, насилно барајќи да му се додели земјиште во надлежност на Општина Арачиново. … ПовеќеАрачиновец осомничен за насилство кон градоначалникот на општината

Обвинение за фалсификување и употреба на лажни исправи за регистрација на полициски синдикат

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен предлог против две лица, од кои првото е обвинето за кривично дело – Посебни случаи на фалсификување исправа од член 379 став 1 точка 2, како и за кривично дело – Употреба на исправа со невистинита содржина согласно член 280 став 1 од … ПовеќеОбвинение за фалсификување и употреба на лажни исправи за регистрација на полициски синдикат

Истрага и предлог за притвор за разбојништво во обложувалница

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 48-годишникот од Куманово, кој откако вчера избегал од затворот “Идризово”, со употреба со огнено оружје и закана дека непосредно ќе нападне врз животот на едно лице, извршил разбојништво во обложувалница. Осуденото лице избегало од КПУ „Идризово“, каде требало да издржува казна затвор заклучно со … ПовеќеИстрага и предлог за притвор за разбојништво во обложувалница

Професионален војник под истрага за примање поткуп

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишна жена од Волково, бидејќи постои основано сомнение дека сторила кривично дело – Примање поткуп од член 357 став 1 од Кривичниот законик. Осомничената, на 18 и 19 мај, како професионален војник, директно побарала и примила парични средства, за да се изврши службено дејствие … ПовеќеПрофесионален војник под истрага за примање поткуп

Раководител во АД Водостопанство осомничен за примање поткуп

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Примање поткуп казниво согласно член 357 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 42-годишник, со пријавено место на живеење во струмичко Ново Село, но вработен … ПовеќеРаководител во АД Водостопанство осомничен за примање поткуп

Поголемо количество недозволено оружје и муниција пронајдени кај скопјанец, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено за кривично дело – Недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот во кој привремено престојувал 35-годишниот скопјанец, полицијата под креветот пронашла … ПовеќеПоголемо количество недозволено оружје и муниција пронајдени кај скопјанец, поведена истрага

Истрага против две лица за недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени за кривично дело – Недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 16 мај, во автомобил БМВ со скопски регистарски ознаки, осомничените на возраст … ПовеќеИстрага против две лица за недозволено поседување оружје и муниција

Поднесено обвинение за узурпација на дворот на поликлиниката „Бит Пазар“

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Узурпација на недвижности согласно член 225 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, на возраст од 45 и 42 години, заеднички со намера за владение зазеле недвижност во сопственост на државата, која со пропис е прогласена … ПовеќеПоднесено обвинение за узурпација на дворот на поликлиниката „Бит Пазар“

Еден осомничен за разбојништво во Куманово

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 42-годишник а кого постои основано сомнение дека сторил едно кривично дело – Разбојништво според член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. До судијата на претходна постапка од Основниот суд во Куманово надлежниот јавен обвинител поднесе предлог за определување мерка … ПовеќеЕден осомничен за разбојништво во Куманово

Под истрага припадници на криминални групи за неовластена продажба на дрога и оружје

По повеќемесечна предистражна постапка, денеска, во текот на раните утрински часови, под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, полициските службеници од Министерството за внатрешни работи реализираа акција во која 15 лица се лишени од слобода. Во текот на ноќта се извршени претреси на 27 локации во … ПовеќеПод истрага припадници на криминални групи за неовластена продажба на дрога и оружје

Потпишан регионален Меморандум за соработка во областа на односите со јавноста меѓу обвинителствата

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска во Херцег Нови, Црна Гора го потпиша Меморандумот за соработка во областа на односите со јавноста меѓу јавните обвинителства од регионот, поддржан преку Проектот за сузбивање тежок криминал на Западен Балкан – ИПА 2019. Со Меморандумот, изготвен на иницијатива на Врховното државно обвинителство на Црна Гора, … ПовеќеПотпишан регионален Меморандум за соработка во областа на односите со јавноста меѓу обвинителствата

Обид за тешка кражба во армиски објект, истрага против едно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишен скопјанец осомничен за обид за – Тешка кражба согласно член 236 став 4 во врска со став 1 точка 1 од Кривичниот законик. На 14 мај, во атарот на селото Ќојлија, скопско провалил во издвоен објект на Армијата на Република … ПовеќеОбид за тешка кражба во армиски објект, истрага против едно лице

Поведена постапка за узурпација на просторот во близина на поликлиниката „Бит Пазар“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје синоќа до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за две лица против кои е поведена постапка за кривично дело – Узурпација на недвижности согласно член 225 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од 45 и 42 години, … ПовеќеПоведена постапка за узурпација на просторот во близина на поликлиниката „Бит Пазар“

Обвинителството даде завршни зборови во предметот „Софтвери“

Jавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, кој постапува во предметот познат во јавноста како „Софтвери“, вчера во Основниот кривичен суд – Скопје ги даде завршните зборови. Притоа истакна дека доказите што ги изведе обвинителството во текот на главната расправа, но и оние предложени од самите обвинети, надвор од … ПовеќеОбвинителството даде завршни зборови во предметот „Софтвери“

Две лица под истрага за „служба во непријателска војска”

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца македонски државјани за кои постои основано сомневање дека сториле по едно кривично дело – Служба во непријателска војска од чл. 322 ст.1 од Кривичниот законик. Денеска во раните утрински часови, под раководство на … ПовеќеДве лица под истрага за „служба во непријателска војска”

Наредба за истрага за 11 сторители на кривично дело „Трговија со дете“

Под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на вчерашниот ден припадниците на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Министерството за внатрешни работи реализираа случај во кој се лишени од слобода 10 лица. Реализацијата е резултат на повеќемесечна меѓуинситуционална … ПовеќеНаредба за истрага за 11 сторители на кривично дело „Трговија со дете“

Наредба за истрага за четирите лица поврзани со запленетиот кокаин во Грција

Вчера во текот на попладневните часови, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Според наводите во кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи, постои основано сомневање дека осомничените сториле кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на … ПовеќеНаредба за истрага за четирите лица поврзани со запленетиот кокаин во Грција