Завршна конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим

Завршна конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим

Делегација предводена од Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Ислам Абази од 29 – 30 мај присуствува на завршната конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим. На првата панел дискусија во своето обраќање Основниот јавен обвинител Ислам Абази ја … ПовеќеЗавршна конференција на Проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан – ИПА 2019” во Рим

Под истрага припадници на криминални групи за неовластена продажба на дрога и оружје

По повеќемесечна предистражна постапка, денеска, во текот на раните утрински часови, под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, полициските службеници од Министерството за внатрешни работи реализираа акција во која 15 лица се лишени од слобода. Во текот на ноќта се извршени претреси на 27 локации во … ПовеќеПод истрага припадници на криминални групи за неовластена продажба на дрога и оружје

Обвинителството даде завршни зборови во предметот „Софтвери“

Jавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, кој постапува во предметот познат во јавноста како „Софтвери“, вчера во Основниот кривичен суд – Скопје ги даде завршните зборови. Притоа истакна дека доказите што ги изведе обвинителството во текот на главната расправа, но и оние предложени од самите обвинети, надвор од … ПовеќеОбвинителството даде завршни зборови во предметот „Софтвери“

Две лица под истрага за „служба во непријателска војска”

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца македонски државјани за кои постои основано сомневање дека сториле по едно кривично дело – Служба во непријателска војска од чл. 322 ст.1 од Кривичниот законик. Денеска во раните утрински часови, под раководство на … ПовеќеДве лица под истрага за „служба во непријателска војска”

Наредба за истрага за 11 сторители на кривично дело „Трговија со дете“

Под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на вчерашниот ден припадниците на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Министерството за внатрешни работи реализираа случај во кој се лишени од слобода 10 лица. Реализацијата е резултат на повеќемесечна меѓуинситуционална … ПовеќеНаредба за истрага за 11 сторители на кривично дело „Трговија со дете“

Наредба за истрага за четирите лица поврзани со запленетиот кокаин во Грција

Вчера во текот на попладневните часови, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Според наводите во кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи, постои основано сомневање дека осомничените сториле кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на … ПовеќеНаредба за истрага за четирите лица поврзани со запленетиот кокаин во Грција

ЈП„Државни патишта“ го достави до обвинителството договорот за Бехтел и Енка ​

Во текот на вчерашниот ден (4.5.2023 година) ЈП„Државни патишта“ , постапувајќи по барањето на јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, го достави договорот за изведба и надзор над изградбата на коридорите 8 и 10-Д. Претходно, ЈП „Државни патишта“ до обвинителството ги достави броевите на огласите од јавните набавки … ПовеќеЈП„Државни патишта“ го достави до обвинителството договорот за Бехтел и Енка ​

Четири лица под истрага за неовластено набавување и пренесување на кокаин

Во текот на вчерашниот ден под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Единицата за недозволена трговија со дрога при Министерството за внатрешни работи спроведе акција на неколку локации во Скопје и Прилеп, при што се лишени од слобода четири лица. Акцијата е резултат на повеќемесечна меѓународна … ПовеќеЧетири лица под истрага за неовластено набавување и пренесување на кокаин

Уште 10 лица осомничени за сексуална злоупотреба и изготвување на порнографски материјал​

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка ја прошири постапката против десет лица. Со дејствијата опишани во Наредбата за спроведување истражна постапка, шестмина се осомничени дека сториле кривично дело Трговија со дете од чл.418-г ст.3 од КЗ, две лица … ПовеќеУште 10 лица осомничени за сексуална злоупотреба и изготвување на порнографски материјал​

Под истрага пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка и изготвувале порнографски материјал

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за сузбивање криумчарење мигранти и трговија со луѓе при МВР, во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица од Велес и едно лице од Тетово. Врз основа на … ПовеќеПод истрага пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка и изготвувале порнографски материјал

Годишен извештај за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за 2022

Годишен извештај на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за спроведување на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за 2022

Наредба за истрага против пет лица корисници на сексуални услуги од дете

Во рамките на истражна постапка што се спроведува против едно лице за кое постојат основи на сомнение дека сторило кривично дело „Трговија со дете“, по прибирање на доказен материјал, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција ја прошири истрагата и донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против уште … ПовеќеНаредба за истрага против пет лица корисници на сексуални услуги од дете

Притвор за тројца припадници на затворска полиција

Надлежен јавен обвинител од Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на вчерашниот ден, постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Министерството за внатрешни работи, презеде истражни дејствија против четворица … ПовеќеПритвор за тројца припадници на затворска полиција

Наредба за истрага против полициски службеници од ГП Табановце

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи против 12 лица, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, врз основа на расположливите докази донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомневање дека сториле кривично дело „Злосторничко здружување“ и како … ПовеќеНаредба за истрага против полициски службеници од ГП Табановце

Поднесен обвинителен акт против три лица во предметот „Империја“

По севкупно спроведена истражна постапка против 19 лица во предметот познат во јавноста под името „Империја“, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против преостанатите три лица. Според Обвинителниот акт прво и второобвинетиот сториле кривични дела Злоупотреба на службена пложба и … ПовеќеПоднесен обвинителен акт против три лица во предметот „Империја“

Пресечен меѓународен канал за криумчарење мигранти

Денеска во раните утрински часови под раководство на јавен обвинител од Основното јаво обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, припадниците на МВР спроведоа координирана акција на повеќе локации во Општина Гази Баба и Општина Студеничани. Во акцијата се лишени од слобода девет лица меѓу кои и две деца над 16 години во судир … ПовеќеПресечен меѓународен канал за криумчарење мигранти

Истрага за двајца полициски службеници од ГП Долно Блаце

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, надлежен обвинител од Одделението за истражување и гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, презеде истражни дејствија против двајца полициски службеници поради постоење на основи на сомнение дека сториле кривично дело … ПовеќеИстрага за двајца полициски службеници од ГП Долно Блаце

Истрага против десет лица за злоупотреба на службена положба и овластување

По повеќемесечна предистражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против десет лица за кои постои основано сомнение дека сториле продолжено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување. Осомничените со преземените противправни дејствија на помагање на првоосомничениот сите заедно предзвикале штета од … ПовеќеИстрага против десет лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Наредба за истрага против диви копачи

​По повеќемесечна предистражна постапка, во текот на вчерашниот ден беше реализирана акција под раководство на јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Единицата за сериозен криминал и кривични дела против културното наследство по издадени судски наредби изврши претреси кај 23 лица на 27 локации. Во акцијата сузбиена е дванаесетчлена … ПовеќеНаредба за истрага против диви копачи

Основниот јавен обвинител Абази се сретна со НЕ Фатос Река

Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Ислам Абази денеска оствари средба со НЕ Фатос Река, амбасадор на Република Албанија во земјава. Амбасадорот му го честиташе изборот на обвинителот Абази и му посака успешно раководење со обвинителството. На средбата беше истакната заложбата за продлабочување на соработката во областа … ПовеќеОсновниот јавен обвинител Абази се сретна со НЕ Фатос Река