Соопштенија

Гостиварец при вршење семејно насилство телесно ја повредил сопругата, поднесено обвинение

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 32-годишен жител на Гостивар, при вршење семејно насилство во семејната куќа во гостиварската населба Циглана, телесно ја повредил неговата сопруга. На 17 … ПовеќеГостиварец при вршење семејно насилство телесно ја повредил сопругата, поднесено обвинение

Јовески: Обвинителите и судиите треба да ја обезбедат еднаквоста на граѓаните пред законот – бавната правда е неправда

„Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен. Во таа битка тие често се критикувани и напаѓани“, истакна Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во синоќешното обраќање на свечениот настан по повод 15-годишнината од создавањето на Академијата за судии и јавни … ПовеќеЈовески: Обвинителите и судиите треба да ја обезбедат еднаквоста на граѓаните пред законот – бавната правда е неправда

Обвинение за бесправно градење во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 56-годишен гостиварец за кривично дело – Бесправно градење од член 244-а став 1 од Кривичниот законик. Од втората половина на 2018 година до 27 февруари 2019 година, на сопствено земјиште на улицата „Сретко Крстески“ во Гостивар, обвинетиот градел објект без одобрение за градење издадено од надлежен орган. … ПовеќеОбвинение за бесправно градење во Гостивар

Наредба за истрага за родоскрнавење и трговија со дете

​По претходно донесената Наредба за спроведување на истражна постапка, обезбедени Наредби за приведување на осомничени лица од судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција даде насоки на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при … ПовеќеНаредба за истрага за родоскрнавење и трговија со дете

Син ја загрозил сигурноста на својот татко во Гостивар, поведена постапка

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог против 27-годишен гостиварец за кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. При вршење семејно насилство во семејната куќа на улицата „Мара Угринова“ во Гостивар, обвинетиот на 29 септември, ја загрозил сигурноста на сопствениот … ПовеќеСин ја загрозил сигурноста на својот татко во Гостивар, поведена постапка

Жител на Форино обвинет за неовластена трговија со хероин и метадон

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 59-годишен жител на Форино кој се товари дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 7 ноември, при личен преглед на обвинетиот и при претрес … ПовеќеЖител на Форино обвинет за неовластена трговија со хероин и метадон

Истрага против дилер на дрога од Велес, побаран притвор

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против еден велешанец за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215 од Кривичниот законик. Осомничениот, во дворот од куќата на неговата баба каде тој повремено престојувал, неовластено заради продажба држел 420,6 грама наркотична дрога … ПовеќеИстрага против дилер на дрога од Велес, побаран притвор

Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

Веднаш по денешната прес конференција на бугарските органи на истрагата во врска со сообраќајната несреќа што се случи завчера на автопатот „Струма“, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде усна наредба до СВР Скопје за обезбедување на листи на патници кои со автобуси на БЕСА ТРАНС ја напуштиле Република Северна Македонија … ПовеќеОбвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

Основната јавна обвинителка Русковска се сретна со евроамбасадорот Гир

Основната јавна обвинителка Вилма Русковска  вчера беше домаќин на претставници на Делегацијата на Европската унија во земјава, предводени од амбасадорот Дејвид Гир. Едночасовната средба беше од протоколарен карактер и се одржа во просториите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Амбасадор Гир покажа интерес за функционирањето на обвинителството, неговата кадровска екипираност, … ПовеќеОсновната јавна обвинителка Русковска се сретна со евроамбасадорот Гир

Обвинение за насилство во Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Тројцата обвинети, двајца мажи и една жена, на 3 јуни во група извршиле грубо насилство и ја загрозиле сигурноста на друг. Оштетениот се упатил … ПовеќеОбвинение за насилство во Гостивар

Гостиварското обвинителство поведе постапка за уништување електрични инсталации

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Уништување или оштетување јавни инсталации од член 291 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 9 август, управувајќи товарно моторно возило МАН, растоварал огревни дрва пред куќа во село Врапчиште, па зафатил и … ПовеќеГостиварското обвинителство поведе постапка за уништување електрични инсталации

Соопштение

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска денеска итно отпатуваа на местото на автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, каде се сретнаа со директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов. На средбата, Јовески истакна … ПовеќеСоопштение

Тројца осомничени за обид за убиство на јавен обвинител

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против три лица – двајца полнолетни и еден малолетник, кои се осомничени за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 8 во врска со член 19 (во обид) и со член 22 (соизвршителство) од Кривичниот законик. Против двајцата полнолетни соизвршители донесена е Наредба за спроведување истражна … ПовеќеТројца осомничени за обид за убиство на јавен обвинител

Соопштение

Утринава во 5:30 часот во с. Чегране, гостиварско, извршен е обид за убиство на јавен обвинител од Oсновното јавно обвинителство Гостивар. Јавниот обвинител е надвор од животна опасност и е под медицинска нега на скопските клиники. Јавниот обвинител бил нападнат со нож при што му е зададена убодна рана во грбот. Основното јавно обвинителство презема … ПовеќеСоопштение

Истрага против две лица од Пакистан и двајца малолетници од Авганистан

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истрага против две полнолетни лица од Пакистан и двајца малолетници од Авганистан. Осомничените се товарат дека сториле кривично дело Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со малолетно лице и … ПовеќеИстрага против две лица од Пакистан и двајца малолетници од Авганистан

Над еден килограм марихуана пронајдени во дом во Скопје, еден осомничен

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 28-годишен скопјанец за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот на улицата „Кленоец“, на 17 ноември, биле пронајдени 15 стаклени тегли и … ПовеќеНад еден килограм марихуана пронајдени во дом во Скопје, еден осомничен

Поведена постапка за убиство во Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со екипа на крим техника изврши увид на местото каде вчера со остар предмет едно лице беше лишено од живот. На 15 ноември 2021 година, околу 23:30 часот, по претходна вербална расправија на осомничениот со друго лице, оштетениот се обидел да ги смири и да ги раздвои. … ПовеќеПоведена постапка за убиство во Кавадарци

Поведена истрага за дилер од Скопје

Истражна постапка против 39-годишен скопјанец поведе Основното јавно обвинителство Скопје, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекусори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 14 ноември, при претрес во домот на осомничениот во Бутел, биле пронајдени 23,55 грама психотропна … ПовеќеПоведена истрага за дилер од Скопје

Обвинение за бесправно градење повеќекатница во Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Бесправно градење од член 244-а став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот 60-годишник, без претходно да прибави градежно-техничка документација, односно одобрение за градење, започнал да гради објект во Гостивар – градба од 5 ката со деловни простории … ПовеќеОбвинение за бесправно градење повеќекатница во Гостивар

Во Гостивар обвинение за разбојник кој беше во бегство повеќе од две години

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетиот, кој до неодмана беше недостапен на органите на прогонот, делото го сторил во соизвршителство со две други лица, кои веќе … ПовеќеВо Гостивар обвинение за разбојник кој беше во бегство повеќе од две години