Соопштенија

Започна увидот по пожарот во Универзална сала

Откако локацијата e обезбедена и се создадени неопходни услови, увидни екипи со јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска го започнаа увидот на објектот на Универзалната сала каде вчера изби пожар. Локацијата ќе биде детално прегледана за да се обезбедат сите докази неопходни за утврдување на причините за настанување на пожарот. Стручно вешто лице … ПовеќеЗапочна увидот по пожарот во Универзална сала

Предложен притвор за турска државјанка, нападнала полицајци на аеродром

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за определување мерка притвор против 36-годишна државјанка на Република Турција против која е поведена постапка за кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 1 од Кривичниот законик. Странската државјанка, на 8 април пристигнала на Меѓународниот аеродром Скопје … ПовеќеПредложен притвор за турска државјанка, нападнала полицајци на аеродром

Татко осомничен за запуштање и малтретирање на двете деца

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Извор во Општина Чашка за две кривични дела – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека во временскиот период од 2021 до 03.04.2024 година, осомничениот … ПовеќеТатко осомничен за запуштање и малтретирање на двете деца

Еден осомничен за изнуда и лажно претставување

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Изнуда од член 258 и Лажно претставување од член 391 од Кривичниот законик. Во период од 14.12.2023 до 05.04.2024 година, пријавениот лажно се претставувал како службено лице – вработен во Агенцијата … ПовеќеЕден осомничен за изнуда и лажно претставување

Годишен извештај на Народниот правобранител – Бројот на претставки на граѓаните за работата на јавните обвинителства се намалува

Во извештајната 2023 година, во областа која се однесува на работата и постапувањето на обвинителствата во Република Северна Македонија поднесени се 63 претставки што е за 24 помалку во однос на 2022 година, се констатира во Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2023 година што … ПовеќеГодишен извештај на Народниот правобранител – Бројот на претставки на граѓаните за работата на јавните обвинителства се намалува

Предложен притвор за недозволено држење оружје и муниција

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд достави предлог за определување мерка притвор за лице осомничено за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и експлозивни материи од член 396 став 3 од Кривичниот законик. Против 29-годишниот скопјанец е донесена наредба за спроведување истражна постапка, бидејќи на 4 … ПовеќеПредложен притвор за недозволено држење оружје и муниција

Состанок за подобрување на регулативата за спроведување дисциплински постапки во Јавното обвинителство

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски, претседателката на Советот на јавни обвинители Душица Димитриеска, членовите на Советот на јавни обвинители и членовите на Дисциплинската комисија при Јавното обвинителство вчера одржаа работен состанок организиран од проектот „Поддршка на ЕУ за владеење на правото“ Компонента 1 на тема – Дисциплински постапки во Јавното обвинителство на … ПовеќеСостанок за подобрување на регулативата за спроведување дисциплински постапки во Јавното обвинителство

Основното јавно обвинителство Скопје привршува со изведување докази во предметот за измама во приватна клиника

Надлежниот јавен обвинител од ОЈО Скопје е во завршна фаза со изведување на обемниот доказен материјал во предметот за кривично дело – Измама против сопственик на приватна здравствена установа и против клиниката. Во текот на доказната постапка, обвинителството изведе материјални и вербални докази, мислења на стручни авторитети, како и докази за јавни настапи со кои … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје привршува со изведување докази во предметот за измама во приватна клиника

Средба Коцевски-Иванов

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски и директорот на Управата за финансиска полиција Горан Иванов денеска остварија средба на која се дискутираше за сите можности за интензивирање на соработката меѓу двете институции. Притоа, особен фокус беше ставен на активностите за јакнење на координацијата со Финансиската полиција и со други надлежни органи во постапувањето … ПовеќеСредба Коцевски-Иванов

Постапка против српски државјанин за насилство во гевгелиско

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против државјанин на Република Србија осомничен за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 31 март во раните утрински часови, извршил грубо насилство врз едно лице во угостителски објект на бензинска пумпа во Јосифово. Додека оштетениот со … ПовеќеПостапка против српски државјанин за насилство во гевгелиско

Шефицата на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ ОДИХР во посета на Јавното обвинителство

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска оствари средба со Шефицата на Набљудувачката мисија за изборите на ОБСЕ/ОДИХР Џилиан Стирк. На средбата присуствуваа и јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, претседател на Комисијата на Јавното обвинителство за следење на евентуални изборни нерегуларности, како и Елена Коваљова, правен аналитичар од ОДИХР. На состанокот, Коцевски ги запозна … ПовеќеШефицата на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ ОДИХР во посета на Јавното обвинителство

Предложен притвор за осомничен за полови дејствија врз дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 49 години за кое постои основано сомнение дека извршило други полови дејствија врз малолетно девојче кое не наполнило 15 години. Осомничениот жител на село во општина Конче во повеќе наврати ја допирал малолетничката, сторувајќи продолжено кривично … ПовеќеПредложен притвор за осомничен за полови дејствија врз дете

Истрага против двајца соизвршители во илегална трговија со дрога во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица –  19 – годишник и 53 – годишна жена кои заедно се осомничени за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и психотропни супстанции од член 215 став 1 од Кривичниот законик. По добиени информации од двајца сведоци, … ПовеќеИстрага против двајца соизвршители во илегална трговија со дрога во Скопје

Јавното обвинителство се координира со останатите институции за обезбедување фер и демократски изборен процес

Координација на активностите за успешно спроведување на претстојните избори, со поддршка од сите институции кои се дел од овој процес, беше тема на денешниот состанок на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски со претседателот на Владата на Република Северна Македонија Талат Џафери. На средбата присуствуваше и јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, претседател на Комисијата … ПовеќеЈавното обвинителство се координира со останатите институции за обезбедување фер и демократски изборен процес

Француска поддршка за Јавното обвинителство

Соработката во областа на меѓународната правна помош, материјалните и кадровските ресурси на Јавното обвинителство и измените на Кривичниот законик беа во фокусот на средбата на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски со амбасадорот на Република Франција во земјава Сирил Бомгартнер и со француската судијка за врски – генерален инспектор за правда за Југоисточна … ПовеќеФранцуска поддршка за Јавното обвинителство

Уапсен дилер од Куманово, нападнал и полициски службеник

Основното јавно обвинителство Куманово поведе истрага против 19-годишник осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и психотропни супстанции од член 215 став 1, но и Напад на службено лице при вршење работи на безбедноста согласно член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 25 … ПовеќеУапсен дилер од Куманово, нападнал и полициски службеник

Предложен притвор за извршителка

Основното јавно обвинителство Кичево поведе постапка против извршителка за која постои основано сомнение дека во стек ги сторила кривичните дела – Спречување на службено лице во вршење  службено дејствие од член 382 став 3 во врска со став 1, Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска … ПовеќеПредложен притвор за извршителка

Извршен увид во скопска Железара, пронајдено безживотно тело

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место во скопската населба Железара каде во текот на ноќта беше пронајдено безживотно тело на лекар со повеќе убодни рани. Телото на починатиот го пронашол неговиот син. Јавниот обвинител издаде наредба за обдукција, како и наредба за прибирање и анализа на сите траги … ПовеќеИзвршен увид во скопска Железара, пронајдено безживотно тело

Продавал дрога на малолетници, едно лице осомничено во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот продавал наркотична дрога – марихуана на зависници во Битола, при … ПовеќеПродавал дрога на малолетници, едно лице осомничено во Битола

Коцевски со претставниците на ЕУ Проектот за јакнење на борбата против криумчарење мигранти и трговија со луѓе

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски ги прими претставниците на Проектот „ЕУ поддршка за јакнење на борбата против криумчарење мигранти и трговија со луѓе во Западен Балкан (EU4FAST), предводени од Ерик Винкен, проект –менаџер од холандскиот Центар за меѓународна правна соработка (CILC). Винкен, заедно со меѓународниот обвинителски советник од Словенија Аленка Ранзингер Сагмајстер, … ПовеќеКоцевски со претставниците на ЕУ Проектот за јакнење на борбата против криумчарење мигранти и трговија со луѓе