Обвинение за труење кучиња во Неготино

Обвинение за труење кучиња во Неготино

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против 62-годишен жител на Неготино за кривични дела – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1, како и Мачење животни според член 233 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 08.01.2023 на улицата “Индустриска” во Неготино, со намера да усмрти кучиња, истурил течен отров помешан со храна. … ПовеќеОбвинение за труење кучиња во Неготино

Коцевски: Здружението на јавните обвинители – активен партнер во реализација на приоритетите

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска се обрати на Годишното собрание на Здружението на јавните обвинители, и изрази поддршка за работата на оваа организација во која членуваат јавни обвинители и стручни јавнообвинителски службеници. „Највисоко на мојата агенда ќе ги поставам гаранциите за вашата независност и самостојност во постапувањето. Ќе барам резултати, но … ПовеќеКоцевски: Здружението на јавните обвинители – активен партнер во реализација на приоритетите

Коцевски одржа работна средба со раководителите на основните и вишите јавни обвинителства

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска одржа работна средба со шефовите на сите основни и виши јавни обвинителства, на кои им ги презентираше приоритетите од програмата за својот шестгодишен мандат. Со особен акцент на транспарентноста и отчетноста, како основ за јакнење на самостојноста на јавните обвинители во постапувањето и за враќање на … ПовеќеКоцевски одржа работна средба со раководителите на основните и вишите јавни обвинителства

Опожарен автомобил на јавен обвинител

Во текот на вчерашниот ден во Прилеп намерно е опожарен приватниот автомобил на основната јавна обвинителка на Основното јавно обвинителство Прилеп Марјана Илиеска. Веднаш по настанот извршен е увид на лице место. Обезбедени се траги и докази и се преземаат дејствија за откривање на сторител на кривичното дело. Според првичните сознанија, за сега непознати сторители … ПовеќеОпожарен автомобил на јавен обвинител

Истрага за двојно убиство и обид за убиство во кумановско

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став 1, како и еден обид за убиство. Осомничениот 67-годишник, на 21 февруари во кумановското село Габреш, имал расправија, со двајцата внуци од неговата сестра. На расправијата … ПовеќеИстрага за двојно убиство и обид за убиство во кумановско

Средба Коцевски – Грковска

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска одржа работна средба со Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска. Грковска упати честитки до Коцевски за неговиот избор на челната позиција во Обвинителството и му посака успех во вршењето на функцијата и во исполнувањето на очекувањата на граѓаните и … ПовеќеСредба Коцевски – Грковска

Регионална средба на обвинителства за гонење организиран криминал во Скопје

„Tранснационалниот организиран криминал е растечка закана за нашите општества и за безбедноста на нашите граѓани. Директно ја загрозува националната и меѓународната сигурност со импликации и врз јавната безбедност, демократските институции и економската стабилност на земјите“, истакна Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски на денешното отворање на еднодневната Регионална конференција на јавни обвинителства надлежни … ПовеќеРегионална средба на обвинителства за гонење организиран криминал во Скопје

Средба Коцевски – Тошковски

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска оствари средба со министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, на која се дискутираше за повеќе тековни активности. Коцевски го запозна Тошковски со активностите на Комисијата за следење на нерегуларностите кои евентуално би биле сторени при организирањето и спроведувањето на претстојните избори, како и со дадените насоки … ПовеќеСредба Коцевски – Тошковски

Упатени двајца јавни обвинители во ОЈОГОКК, канцеларија за јавниот обвинител за врски со Европравда во ЈОРСМ

Јавните обвинители Искра Хаџи Василева и Фатон Азизи од Основното јавно обвинителство Скопје, со одлука на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија се упатуваат во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Упатувањето се врши со цел зајакнување на капацитетите за ефикасна борба против организираниот криминал и корупција, како еден од приоритетите … ПовеќеУпатени двајца јавни обвинители во ОЈОГОКК, канцеларија за јавниот обвинител за врски со Европравда во ЈОРСМ

Коцевски одржа колегиум на републичкото Јавно обвинителство, донесени одлуки

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски денеска одржа колегиум на кој јавните обвинители во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги запозна со приоритетите од програмата за неговиот мандат и активностите за јакнење на транспарентноста и довербата во институцијата. Со оглед на распишувањето на новиот изборен циклус, Јавното обвинителство на Република Северна Македонија … ПовеќеКоцевски одржа колегиум на републичкото Јавно обвинителство, донесени одлуки

Љупчо Коцевски ја презеде функцијата Јавен обвинител на Република Северна Македонија

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љупчо Коцевски и официјално ја презеде должноста од досегашниот вршител на функцијата, јавната обвинителка Соња Симовска. Коцевски и Симовска одржаа средба на која разговараа за актуелните состојби во Јавното обвинителство и за приоритетните активности во следниот период, во насока на зајакнување на системот за борба против криминалот и корупцијата, … ПовеќеЉупчо Коцевски ја презеде функцијата Јавен обвинител на Република Северна Македонија

Поведени постапки против малолетници во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје поднесе Барање за поведување подготвителна постапка спрема две деца во судир со закон на возраст од 15 години, за кои постои сомнение дека извршиле дејствија кои со закон се предвидени како кривично дело – Насилство по член 386 став 3 во врска … ПовеќеПоведени постапки против малолетници во Скопје

Жител на Демир Капија обвинет за ширење омраза кон припадници на маргинализирана група

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против жител на Демир Капија за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, преку коментари на социјални мрежи, објавени под вест на еден веб портал во … ПовеќеЖител на Демир Капија обвинет за ширење омраза кон припадници на маргинализирана група

Негувателка под истрага за запуштање и малтретирање на дете

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишна негувателка во детска градинка за која постои основано сомнение дека сторила продолжено кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 2022-2023 година, осомничената вработена во детска … ПовеќеНегувателка под истрага за запуштање и малтретирање на дете

Пронајдено оружје и фалсификувани пари, поведена истрага против едно лице

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и експлозивни материи од член 396 и Фалсификување пари од член 261 од Кривичниот законик. Осомничениот, во својата куќа во селото Шипковица, неовластено држел … ПовеќеПронајдено оружје и фалсификувани пари, поведена истрага против едно лице

Поведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Арачиново

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против двајца браќа за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од 42 и 35 години, во повеќе наврати телефонски му се … ПовеќеПоведена постапка за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Арачиново

Мајка од Струмица осомничена за запуштање и малтретирање на дете

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против мајка осомничена за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 став 3 од Кривичниот законик. Осомничената, иако била должна да ја издржува и да се грижи за животот и здравјето на нејзината 4-годишна ќерка, грубо ја запоставила својата родителска должност … ПовеќеМајка од Струмица осомничена за запуштање и малтретирање на дете

Професионален војник осомничен за доставување телефони на затвореници во Идризово

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 1 февруари во КПУ Идризово – Скопје, како службено лице – професионален војник во Армијата на Република Северна Македонија, поради прогласена кризна состојба на подрачје на … ПовеќеПрофесионален војник осомничен за доставување телефони на затвореници во Идризово

Поведена постапка против деца за злоупотреба на лични податоци

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Барање за поведување подготвителна постапка против шест деца во судир со законот за кои постои сомнение дека сториле продолжено кривично дело кое е санкционирано како – Злоупотреба на лични податоци од член 149 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Малолетниците, сите ученици во … ПовеќеПоведена постапка против деца за злоупотреба на лични податоци

Поведена истрага за злоупотреби на Клиниката за онкологија

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 5 лица, од кои две службени лица – поранешен медицински директор на ЈЗУ УК за радиотерапија и онкологија – Скопје и поранешен организациски директор на Клиниката, како и тројца доктори – онколози. Двајцата директори како соизвршители се осомничени за кривично дело – Измама во … ПовеќеПоведена истрага за злоупотреби на Клиниката за онкологија