Истрага за напад врз полициски службеник во Чаир

Истрага за напад врз полициски службеник во Чаир

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 и Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 … ПовеќеИстрага за напад врз полициски службеник во Чаир

Тројца осомничени за обид за разбојништво и грабнување

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица кои што на 11 мај во група, заедно со уште едно за сега непознато лице, влегле во казино на Качанички пат и се обиделе да одземат пари со намера противправно да ги присвојат. Осомничените најпрвин нападнале едно лице кое играло на апаратите … ПовеќеТројца осомничени за обид за разбојништво и грабнување

Четиринаесетгодишник осомничен за разбојништво во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави Барање за поведување подготвителна постапка против дете за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. На 23 мај, детето во судир со законот, на возраст од 14 … ПовеќеЧетиринаесетгодишник осомничен за разбојништво во Скопје

Истрага против наставник за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 40-годишник осомничен за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик, за кое е предвидена казна затвор од најмалку 12 години. Осомничениот, наставник во основно училиште во струмичко, во периодот од октомври … ПовеќеИстрага против наставник за полов напад врз дете

Истрага против кичевец кај кого беше пронајден кокаин

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен жител на градот, осомничен дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни суптанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 15 мај, во домот на осомничениот на улицата „Буковиќ“ во … ПовеќеИстрага против кичевец кај кого беше пронајден кокаин

Притвор за дилер на дрога и амфетамин од Куманово

Против 46-годишен жител на Куманово, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка,  бидејќи утврди основано сомнение дека тој сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во домот во кој живеел, на … ПовеќеПритвор за дилер на дрога и амфетамин од Куманово

Скопјанец осомничен за недозволено поседување кокаин и оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 38-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и Недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член … ПовеќеСкопјанец осомничен за недозволено поседување кокаин и оружје

Извршен увид на македонско-грчката граница каде беше пронајден починат мигрант

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија изврши увид на лице место во близина на македонско-грчката граница, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на мигрант. Смртта на мигрантот ја пријавиле група други мигранти, според чии тврдења сега покојниот заедно со уште две лица им наплаќале по 800 евра за да ги пренесат од Република Грција … ПовеќеИзвршен увид на македонско-грчката граница каде беше пронајден починат мигрант

Лоцирана е кривична одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница, Јовески за емисијата „25 минути“

Истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово е при крај. Јавните обвинители кои постапуваат во предметот лоцираа кривична одговорност за трагичниот настан и наскоро ќе биде поднесено обвинение, изјави Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за емисијата „25 минути“ која се емитуваше на Телевизија 24. Јовески во интервјуто зборуваше и … ПовеќеЛоцирана е кривична одговорност за пожарот во тетовската модуларна болница, Јовески за емисијата „25 минути“

Јавниот обвинител Јовески на свеченоста по повод приемот на новата генерација слушатели на Академијата за судии и јавни обвинители

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска се обрати на свечената церемонија по повод приемот на осмата генерација во почетната обука на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“.  Идните слушатели на Академијата Јовески ги упати на самостојно, независно и неселективно извршување на задачата. Ова е значаен ден и за институциите, за … ПовеќеЈавниот обвинител Јовески на свеченоста по повод приемот на новата генерација слушатели на Академијата за судии и јавни обвинители

Велешанец осомничен за загрозување на сигурноста и неизвршување судска одлука

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 и Неизвршување судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. На 12 април, осомничениот, пред месарница на улицата „Алексо Демниевски … ПовеќеВелешанец осомничен за загрозување на сигурноста и неизвршување судска одлука

Обвинение против две лица од гостиварско за недозволена трговија со кокаин

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против две лица од селото Калиште, кои се товарат за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетите соизвршители, на 12 април во селото … ПовеќеОбвинение против две лица од гостиварско за недозволена трговија со кокаин

Двајца скопјани осомничени за насилство

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица за кривично дело – Насилство согласно член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Двајцата осомничени на возраст од 43 и 27 години, на 5 мај напладне влегле во угостителски објект на улицата „Методија Шаторов Шарло“ во Скопје и без никаков претходен … ПовеќеДвајца скопјани осомничени за насилство

Поведени истраги против двајца дилери на марихуана од Скопје, кај едниот пронајдена и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишен жител на Скопје, кај кого, во изнајмена барака, била пронајдена импровизирана лабораторија за одгледување марихуана. При претрес во бараката била пронајдена вреќа со исушени цветови, листови и гранки од растението канабис со вкупна тежина од 922 грама, како и 3 саксии со засадени … ПовеќеПоведени истраги против двајца дилери на марихуана од Скопје, кај едниот пронајдена и муниција

Тројца лекари од Струга обвинети за тешки дела против здравјето на луѓето

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга поднесе Обвинителен предлог против три лица за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 3 во врска со член 207 став 1 и 3 од Кривичниот законик. Првообвинетиот како лекар – специјалист гинеколог акушер,  второобвинетиот како лекар – … ПовеќеТројца лекари од Струга обвинети за тешки дела против здравјето на луѓето

Поднесено обвинение за бесправно градење во Центар

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно физичко и едно правно лице, кои се товарат дека сториле кривично дело – Бесправно градење од член 244 – а од Кривичниот законик. Обвинетиот, како одговорно лице – управител во правното лице, почнувајќи од 2018 година, без правосилно одобрение за градење издадено од надлежен орган, во … ПовеќеПоднесено обвинение за бесправно градење во Центар

Увид на местото на сообраќајна незгода меѓу два автобуса во Прилеп

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп, заедно со полициски увидни екипи, утрово извршија увид во населбата Точила каде се случи сообраќајна незгода меѓу 2 автобуса. Според првичните сознанија, во едниот автобус освен возачот немало други патници, додека во другиот се превезувале 20-тина работници кои се пожалиле на полесни повреди. Дежурниот јавен обвинител издаде наредби за … ПовеќеУвид на местото на сообраќајна незгода меѓу два автобуса во Прилеп

Интервју на Јавниот обвинител на РСМ Љубомир Јовески за ТВ Алсат М

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во интервју за информативната програма на телевизијата Алсат М зборуваше за состојбите во Јавното обвинителство и за повеќе актуелни предмети во надлежност на обвинителството. Целосното интервју во видеото подолу.

Постигнати спогодби за дел од предметот „Империја“

Во текот вчерашниот ден, Основниот кривичен суд Скопје прифати две Предлог спогодби склучени пред поднесување на Обвинителен акт помеѓу јавниот обвинител Лиле Стефанова од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и двајца обвинети во предметот „Империја“. Спогодбите се однесуваат за кривични дела опфатени со Наредбата за спроведување на истражна постапка за … ПовеќеПостигнати спогодби за дел од предметот „Империја“