Соопштенија

Кумановец осомничен за разбојничка кражба и напад врз полициски службеници

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Разбојничка кражба по член 238 став 1 и Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со со став 1 од Кривичниот законик. … ПовеќеКумановец осомничен за разбојничка кражба и напад врз полициски службеници

Петмина обвинети за прекршување на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против пет лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Во одвоени кривично-правни настани, обвинетите биле затекнати на различни локации во градот при непочитување на важечкиот полициски час. Со ова тие постапиле … ПовеќеПетмина обвинети за прекршување на полицискиот час во Скопје

Обвинителен акт против пет лица за злоупотреба на службената положба и овластување​

По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор. Обвинетите се товарат дека кривичното дело  „злоупотреба на  службена положба и овластување“ од член 353 став 5 од Кривичниот законик  … ПовеќеОбвинителен акт против пет лица за злоупотреба на службената положба и овластување​

Гостиварското обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против едно лице, 57-годишен жител на с.Здуње, за кој постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пушање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори  од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес во возилото на осомничениот, на 28 април … ПовеќеГостиварското обвинителство побара притвор за дилер на дрога

Притвор заради обид за убиство и неовластено поседување оружје

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постпка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил две кривични дела  Убиство од член 123 став 1, во врска со член 19 (во обид), казниво по член 123 став 3 од Кривичниот законик и  Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или … ПовеќеПритвор заради обид за убиство и неовластено поседување оружје

Истрага за десет лица за недозволена трговија со оружје и дрога

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи, денеска донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против десет лица од кои едно е полициски службеник, а едно дете во судир со законот над 16 години. Три лица се осомничени дека … ПовеќеИстрага за десет лица за недозволена трговија со оружје и дрога

Поведена постапка за полов напад врз дете во Градско

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против лице на возраст од 40 години од Прилеп поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 од Кривичниот законик. Осомничениот на 20.10.2020 година околу 20.00 часот, во дворот од … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете во Градско

Истрага за обид за силување во Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишен гостиварец за кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. На 27 април осомничениот се обидел да изврши обљуба врз една жена, така што најпрвин влегол во нејзината куќа … ПовеќеИстрага за обид за силување во Гостивар

Италијанец обвинет за употреба на лажен сертификат за негативен ПЦР тест

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 59-годишен италијански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 23 април, се обидел да отпатува преку Меѓународниот аеродром Скопје, прикажувајќи лажен сертификат за негативен ПЦР тест на SARS-CoV-2 вирусот. Иако знаел дека не се тестирал во наведената … ПовеќеИталијанец обвинет за употреба на лажен сертификат за негативен ПЦР тест

Обвинение за скопјанец фатен со дрога на „Блаце“

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 47-годишен скопјанец кој се товари дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори  од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 11 април, при влез во државава на граничниот премин “Блаце”, … ПовеќеОбвинение за скопјанец фатен со дрога на „Блаце“

Тројца обвинети за разбојништва во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против три лица за кривични дела – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 31 јануари, тројцата обвинети влегле во спортска обложувалница на улица „1613“, покажувајќи метален пиштол со пластична рамка се заканиле дека ќе … ПовеќеТројца обвинети за разбојништва во Скопје

Отфрлени кривичните пријави за КУБУС

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од МВР БЈБ, Центар за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Оддел за финансиски криминал, Единица за борба против перење пари и економски организиран криминал против едно лице за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 … ПовеќеОтфрлени кривичните пријави за КУБУС

Во Гостивар поднесено обвинение заради предизвикување опасност и спречување на службено лице во вршење службено дејствие

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен  предлог против две лица,  жители на с. Лакавица, на возраст од 27 и 52 години, кои вечерта на 12 септември 2020 година предизвикале значителна опасност за животот и телото на луѓето и спречиле службено лице во вршење на службени дејствија. Имено, вечерта околу 21.50 часот, службени лица, четворица полицајци, … ПовеќеВо Гостивар поднесено обвинение заради предизвикување опасност и спречување на службено лице во вршење службено дејствие

Гостиварското обвинителство поднесе обвинение за напад врз службено лице

Основното јавно обвинителство Гостивар денеска до надлежниот суд  поднесе Обвинителен предлог против 49-годишен жител на Гостивар кој го сторил кривичното дело – Напад  врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 24 април 2021 година, во 17:10 часот, со употреба … ПовеќеГостиварското обвинителство поднесе обвинение за напад врз службено лице

Битолското обвинителство предложи парични казни за четворица заради непочитување на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог против четири лица кои за време на пандемија прогласена од страна на Генералниот директор на Светската здравствена организација поради опасна заразна болест COVID-19, не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за нејзино сузбивање или спречување. Иако со … ПовеќеБитолското обвинителство предложи парични казни за четворица заради непочитување на здравствените прописи

Две лица во Скопје обвинети дека го прекршиле полицискиот час

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози против две лица, на возраст од 20 и 48 години, заради непочитување на полицискиот час. Во одвоени настани на 29 и 30 март, тие биле затекнати како се движат на различни локации во градот, без да поседуваат дозвола за тоа, прекршувајќи ја … ПовеќеДве лица во Скопје обвинети дека го прекршиле полицискиот час

Италијанец обвинет за употреба на фалсификуван негативен ПЦР тест на скопскиот аеродром

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 32-годишен италијански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа според член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 23 април, при проверка на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, употребил лажна исправа – фалсификуван ПЦР тест за SARS-CoV-2 вирусот. Иако знаел дека не се тестирал во … ПовеќеИталијанец обвинет за употреба на фалсификуван негативен ПЦР тест на скопскиот аеродром

Поведена постапка за кражба во Гостивар

Против 43-годишна жителка на Гостивар, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Предлог за издавање казнен налог за кривично дело – Кражба од член 235 став 1 од Кривичниот законик. На 11 јануари, обвинетата застанала во ред за банкомат зад една оштетена која повлекувала пари. При обидот да повлече пари клиентката, банкоматот задоцнил, па сумата од 15.000 … ПовеќеПоведена постапка за кражба во Гостивар

Постапки за непочитување на здравствените прописи во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Предлог за издавање казнен налог против две лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Имено, 27-годишен жител на Врапчиште, на кого од 15 февруари со Решение на Државниот санитарен и здравствен инспекторат му била определена задолжителна … ПовеќеПостапки за непочитување на здравствените прописи во Гостивар

Донесено решение за отфрлање на кривична пријава за оддавање класифицирани информации

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичните пријави поднесени од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ против две лица за кривични дела – Злоупотреба на службена положба и овластување, Оддавање на класифицирани информации со степен „СТРОГО ДОВЕРЛИВО“ и „ДОВЕРЛИВО“ и Оддавање на воена тајна. Јавниот обвинител утврди дека … ПовеќеДонесено решение за отфрлање на кривична пријава за оддавање класифицирани информации