Односи со Јавноста

ОЈО Велес со истрага за разбојништво

Основното јавно обвинителство Велес поведе истрага против 30-годишен велешанец под сомнение дека сторил кривично дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. На 17 февруари, кај местото викано „Сточно пазариште“, се приближил од зад грб на една жена, ја повлекол за чантата и започнал да ја влече. Бидејќи не можел да ѝ … ПовеќеОЈО Велес со истрага за разбојништво

Истрага против дилер на марихуана од Скопје

Постапувајќи по поднесена кривична пријава, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 16 февруари, при … ПовеќеИстрага против дилер на марихуана од Скопје

Еден осомничен за тешка кражба на дрзок начин во Скопје

Oсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка и поднесе предлог за определување мерка притвор против 19-годишник од Штип осомничен за – Тешка кражба согласно член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот законик. На 16 февруари, во близина на „Зелен пазар“ во Скопје, осомничениот од една оштетена жена, на дрзок начин, одзел златно ланче во вредност … ПовеќеЕден осомничен за тешка кражба на дрзок начин во Скопје

Поднесено обвинение за повеќе кривични дела сторени преку интернет портал, оформен и нов предмет

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, денеска поднесе Обвинителен предлог против едно лице, кое се товари дека преку веб портал во негова сопственост, како средство за извршување, сторил повеќе кривични дела: две кривични дела – Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од чл.394-г. ст.1 од КЗ, едно кривично дело – … ПовеќеПоднесено обвинение за повеќе кривични дела сторени преку интернет портал, оформен и нов предмет

Делегација на црногорскиот Парламент во посета на Јавното обвинителство

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска прими делегација од Одборот за политички систем и правосудство во Парламентот на Република Црна Гора, предводена од пратениците Момо Копривица, претседател на Одборот и Борис Мугоша, член на Одборот. На средбата, Јовески ги запозна црногорските претставници со уставната и законската поставеност на Јавното обвинителство. Со оглед … ПовеќеДелегација на црногорскиот Парламент во посета на Јавното обвинителство

Поднесени обвиненија за трговија со дрога во Скопје

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе обвинителни акти во два предмети за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во првиот случај, 32-годишен скопјанец e обвинет, бидејќи на 3 февруари, во продавница за … ПовеќеПоднесени обвиненија за трговија со дрога во Скопје

Велешанец осомничен дека ја наведувал на проституција неговата сопруга

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 2016 до октомври 2022 година, осомничениот во повеќе наврати вршел семејно насилство врз … ПовеќеВелешанец осомничен дека ја наведувал на проституција неговата сопруга

Скопјанец осомничен за напад врз полицаец, одбил да застане на полициска наредба

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 36-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 14 февруари, веднаш по полноќ, во близина на влезот во фабриката Пивара Скопје, … ПовеќеСкопјанец осомничен за напад врз полицаец, одбил да застане на полициска наредба

Обвинение за сообраќајна несреќа со смртни последици во Велес

По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против 30-годишен велешанец, за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1, како и за Неукажување помош на лице пвредено во сообраќајна незгода од … ПовеќеОбвинение за сообраќајна несреќа со смртни последици во Велес

Шестмина осомничени за напад врз полициски службеници во Битола

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против шест лица за кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот зкаоник. Осомничените, на 10 февруари, нападнале тројца униформирани полициски службеници кои преземале службени дејствија на спроведување на лице … ПовеќеШестмина осомничени за напад врз полициски службеници во Битола

Велешанец обвинет за повеќе тешки кражби

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обевинителен предлог против едно лице за повеќе продолжени кривични дела – Тешка кражба од член 236 од Кривичниот законик, реализирани во периодот од 11.10-16.10.2022 година. Во тој период, искористувајќи слични околности и невнимание на ошетените лица, на дрзок начин, обвинетиот одзел подвижни предмети од вкупно 17 оштетени. Од продавници, обложувалници, … ПовеќеВелешанец обвинет за повеќе тешки кражби

Две сестри осомничени за илегална трговија со дрога

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две сестри, на возраст од 26 и 28 години, бидејќи постои основано сомнение дека како соизвршителки сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член … ПовеќеДве сестри осомничени за илегална трговија со дрога

Хероин пронајден во домот на велешанец, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против велешанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот, на 9 февруари, полицијата пронашла 168 пакувања со вкупно 30,24 грама хероин, … ПовеќеХероин пронајден во домот на велешанец, поведена истрага

Албански државјанин осомничен за две тешки кражби во Струга

Основното јавно обвинителство Струга поведе постапка против 28-годишен државјанин на  Албанија кој илегално престојувал во државава и за кого постои основано сомнение дека сторил две кривични дела – Тешка кражба според член 236 став 1 од Кривичниот законик. На 9 февруари, осомничениот насилно влегол во две куќи во Струга, одземајќи таблет, телефони, накит, два велосипеди … ПовеќеАлбански државјанин осомничен за две тешки кражби во Струга

Предложен притвор за лице осомничено за повеќе кривични дела

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје денеска достави Предлог за определување мерка притвор за лице осомничено дека сторило кривично дело – Уцена од чл.259 ст.1 в.в. чл.19 од КЗ, кривично дело – Пиратерија на аудиовизуелно дело од чл.157-б ст.1 од  КЗ, две кривични дела … ПовеќеПредложен притвор за лице осомничено за повеќе кривични дела

Извршен претрес, обезбедени докази за сторени серија кривични дела преку веб портал

По барање на Основното јавно обвинителство Скопје, врз основа на наредба од судија на претходна постапка, синоќа беше извршен претрес во домот каде престојува едно осомничено лице, како и пребарување на компјутерски систем и компјутерски податоци. Против осомничениот во Основното јавно обвинителство Скопје се води постапка, бидејќи постои основано сомнение дека преку веб портал во … ПовеќеИзвршен претрес, обезбедени докази за сторени серија кривични дела преку веб портал

Поднесено обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетиот, заедно со уште едно до овој момент непознато лице, од омраза поради националната и етничката припадност, тешко телесно … ПовеќеПоднесено обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Соопштение

По катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Република Туркије, Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески денеска упати писмо со изрази на најискрено сочувство до својот колега, Генералниот обвинител при Врховниот апелациски суд на Република Туркије Бекир Шахин. „Во овие тешки моменти, нашите мисли се со вас и со братскиот турски народ“, напиша Јовески во … ПовеќеСоопштение

Над половина килограм марихуана пронајдени во автомобил, истрага против едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 29-годишен скопјанец под сомнение за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 4 февруари, на улицата „Методија Митевски“ во Скопје, како сопатник на задно седиште во автомобил, … ПовеќеНад половина килограм марихуана пронајдени во автомобил, истрага против едно лице

Пронајдена дрога и психотропни супстанции во продавница за домашни миленици во Скопје, поведена истрага

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 3 февруари, осомничениот неовластено му продал на еден … ПовеќеПронајдена дрога и психотропни супстанции во продавница за домашни миленици во Скопје, поведена истрага