Односи со Јавноста

Продолжува увидот по пожарот во модуларната болница во Тетово

За вршење непосреден увид на местото на трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, покрај тројца обвинители од Основното јавно обвинителство во Тетово, синоќа излегоа и двајца обвинители од Основното јавно обвинителство од Скопје. На местото на настанот беше и јавниот обвинител на Република Северна Македонија кој присуствуваше и на работата на Кризниот штаб. Во … ПовеќеПродолжува увидот по пожарот во модуларната болница во Тетово

Соопштение

Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на лице место во модуларната ковид болница во Тетово каде вечерва избувна пожар во кој има жртви чиј број се утврдува. Во увидот се вклучени тројца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Тетово, на кои им се придружија уште двајца јавни обвинители од скопското јавно обвинителство. Тимот од петмина … ПовеќеСоопштение

Истрага за лице осомничено за предизвикување тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Кичево-Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. На 4 септември, на магистралниот пат Кичево-Гостивар, осомничениот како учесник во сообраќајот … ПовеќеИстрага за лице осомничено за предизвикување тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Кичево-Гостивар

Постапка против одгледувачи на растението канабис

Постапувајќи по поднесената кривична пријава, Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, едно од с.Негорци и тројца од Гевгелија, заради постоење на основано сомневање дека сториле по едно кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 … ПовеќеПостапка против одгледувачи на растението канабис

Државниот обвинител Јовески на меѓународен симпозиум во Анкара за постaпувањето на Високите Апелациони судови во Анкара, Република Турција

“Македонскиот правен и законодавен систем ја гарантира независноста на судовите и самостојноста на јавното обвинителство”, истакна Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески кој денеска во Анкара се обрати на Меѓународниот симпозиум за ефикасност на Високи апелациони судови. Во обраќањето Јовески се осврна на постапувањето на јавнитe обвинители во жалбената постапка и обезбедувањето на … ПовеќеДржавниот обвинител Јовески на меѓународен симпозиум во Анкара за постaпувањето на Високите Апелациони судови во Анкара, Република Турција

Вишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од обвинетите во предметот Транспортер, а делумно да се уважи жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

По донесување на Пресудата на Основниот кривичен суд Скопје во предметот во јавноста познат како „Транспортер“, поднесени се жалби од обвинетите и нивните бранители по сите жалбени основи. Тие бараат првостепената пресуда да се укине и предметот да се врати на повторно разгледување и одлучување. Јавниот обвинител од Вишото јавно обвинителство Скопје по извршениот увид … ПовеќеВишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од обвинетите во предметот Транспортер, а делумно да се уважи жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

Едно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 35 години, затоа што постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 31 август … ПовеќеЕдно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Државниот обвинител во посета на Касациониот суд во Турција

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија во следните неколку дена ќе учествува на отворање на Судската година во Република Турција. Традиционалната прослава на која по покана од претседателот на Касациониот суд, Мехмед Акарча учествува делегацијата од македонското обвинителство  се одржува повеќе од 150 години во Турција, годинава е во знак на отворање на нови простории … ПовеќеДржавниот обвинител во посета на Касациониот суд во Турција

Обвинение за полов напад врз дете во Градско

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против 40-годишно лице од Прилеп за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 20.10.2020 година во Градско извршил полови дејствија врз оштетеното девојче на возраст од 13 години. Имено, детето отишло во куќата … ПовеќеОбвинение за полов напад врз дете во Градско

Притвор за дилер на марихуана во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истрага и поднесе предлог за определување мерка притвор за лице осомничено за кривично дело – Неовластено производство и промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 20 август, во домот на 31-годишниот гостиварец биле пронајдени околу 20 грама … ПовеќеПритвор за дилер на марихуана во Гостивар

Поведена истрага против дилер на марихуана од Студеничани

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишен жител на Студеничани кој е осомничен за кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 18 август, осомничениот во Скопје набавил наркотична дрога – марихуана со … ПовеќеПоведена истрага против дилер на марихуана од Студеничани

Жител на Дебреште осомничен за разбојништво

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 34-годишен жител на селото Дебреште, кој е осомничен за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 16 август, во раните утрински часови, со намера противправно да присвои туѓи подвижни предмети, осомничениот се заканил … ПовеќеЖител на Дебреште осомничен за разбојништво

​Истрага во Прилеп за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 31 година, за кривични дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 и Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 став 1 од Кривичниот законик. Имено, јавниот обвинител оцени дека постои основано сомнение … Повеќе​Истрага во Прилеп за полов напад врз дете

Увид во Табановце каде беа пронајдени починати маж и жена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид во семејна куќа во селото Табановце каде утринава беа пронајдени телата на две починати лица – маж и жена на возраст од 43 и 36 години. Со цел утврдување на причините за смртта на двајцата сопружници јавниот обвинител издаде наредба за обдукција на телата на починатите, … ПовеќеУвид во Табановце каде беа пронајдени починати маж и жена

Турски државјани и фирма од Тетово осомничени за обид да избегнат плаќање акциза

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајца државјани на Република Турција и едно правно лице со седиште во Тетово, кои се осомничени за кривично дело – Избегнување на плаќање акциза согласно член 279-б став 1 и став 5 соодветно, а во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. … ПовеќеТурски државјани и фирма од Тетово осомничени за обид да избегнат плаќање акциза

Предложена казна за скопјанец кој не почитувал домашна изолација

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице кое не го почитувало решението со кое му било одредено лекување и изолација во домашни услови. Иако со решението од 28.05.2021 година на Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 40-годишниот скопјанец му била одредена домашна изолација во траење од … ПовеќеПредложена казна за скопјанец кој не почитувал домашна изолација

Уште седуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

По спогодбите со седуммината припадници на т.н. група од Гази Баба осомничени во предметот „Планина“, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција склучи Предлог -спогодби со уште седум лица од групата во Грчец. Откако беа запознаени со доказите што обвинителството ги прибави во текот на спроведувањето на предистражната и истражната постапка, го … ПовеќеУште седуммина од „Планина“ се спогодија со обвинителството

Истрага против две лица за недозволено поседување марихуана во Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Првиот осомничен, жител … ПовеќеИстрага против две лица за недозволено поседување марихуана во Гевгелија

Предложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

Против едно физичко и едно правно лице Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од кривичниот законик. Обвинетото правно лице – ресторан и неговиот управител на 18.08.2020 година не постапиле согласно прописите со кои беа определени мерки за превенција и … ПовеќеПредложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

Во Гостивар истрага против тројца за откриено поголемо количество марихуана

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, двајца македонски и еден албански државјанин, осомничени за кривично дело –  Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 38-годишен странски државјанин во Република Албанија набавил … ПовеќеВо Гостивар истрага против тројца за откриено поголемо количество марихуана