Односи со Јавноста

Расчистена кражба на уметнички слики, предложен притвор за едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице на возраст од 33 години осомничено дека сторило продолжено кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 26 и 27 јуни, два пати влегувал во книжарница на улицата „Ѓуро Стругар“ во Скопје, … ПовеќеРасчистена кражба на уметнички слики, предложен притвор за едно лице

Сопственик на угостителски објект обвинет за Трговија со луѓе

По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против едно лице кое според опишаните дејствија сторило кривично дело Трговија со луѓе, предвидено и казниво по член 418-а став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот во период од месец јули до месец октомври минатата … ПовеќеСопственик на угостителски објект обвинет за Трговија со луѓе

Скопјанец осомничен дека тешко ја повредил сопствената мајка при семејно насилство

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 21 јуни во вечерните часови, во семејниот дом на улицата „Дебарца“ во Скопје, осомничениот при вршење семејно насилство со умисла тешко телесно ја повредил … ПовеќеСкопјанец осомничен дека тешко ја повредил сопствената мајка при семејно насилство

Предложен притвор за двајца осомничени за недозволена трговија со дрога во Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, кои се осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените, 29-годишен гостиварец и … ПовеќеПредложен притвор за двајца осомничени за недозволена трговија со дрога во Гостивар

Жител на неготинско Криволак осомничен за производство на марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 21-годишник, во дворот на куќата во која живеел во селото Криволак, … ПовеќеЖител на неготинско Криволак осомничен за производство на марихуана

Жител на Прилеп осомничен за обид за убиство на поранешната сопруга

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 47-годишен осомничен за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 во врска со член 19 (обид) од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека тој на 20 јуни, при вршење семејно насилство, во куќа на улицата „Дабничка“ во Прилеп, со умисла … ПовеќеЖител на Прилеп осомничен за обид за убиство на поранешната сопруга

Предложен притвор за дилер од Битола

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот 33-годишник, во текот на мај и јуни … ПовеќеПредложен притвор за дилер од Битола

Кумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен кумановец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на три различни локации во Куманово, неовластено заради продажба држел … ПовеќеКумановец осомничен за поседување марихуана и психотропни супстанции

Обвинение против двајца битолски гинеколози за тешки дела против здравјето

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Тешки дела против здравјето на луѓето од член 217 став 4 во врска со член 207 став 1 и 3 од Кривичниот законик. Обвинетите, како лекари – специјалисти по гинекологија и акушерство вработени во … ПовеќеОбвинение против двајца битолски гинеколози за тешки дела против здравјето

Три лица под истрага за одгледување на марихуана во с.Карбинци ​

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи, денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции … ПовеќеТри лица под истрага за одгледување на марихуана во с.Карбинци ​

Четворица обвинети за кривично дело Криумчарење признаа вина

Вчера во Основниот кривичен суд – Скопје, во текот на главната расправа во предметот за кој Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во месец март годинава, поднесе Обвинителен акт против седум лица и Обвинителен предлог против едно лице, четворица од обвинетите ја признаа вината, односно дека ги сториле кривичните дела што … ПовеќеЧетворица обвинети за кривично дело Криумчарење признаа вина

Наредба за истрага и Барање за поведување на подготвителна постапка против две лица за криумчарење на 40 мигранти

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од Министерството за внатрешни работи, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно дваесет и четиригодишно лице и Барање за поведување на подготвителна постапка против шестнаесетгодишно дете во судир со законот. Постои основано сомневање дека … ПовеќеНаредба за истрага и Барање за поведување на подготвителна постапка против две лица за криумчарење на 40 мигранти

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, од кои првиот е осомничен за продолжено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, додека другите двајца за продолжени кривични дела – Фалсификување исправа од член 378, … ПовеќеТројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

Увид во струмичко, пронајдено безживотно тело на маж

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица изврши увид во местото викано Ореш, во атарот на струмичко Ново Село, каде ноќеска беше пронајдено безживотно тело на починато машко лице. Според првичните сознанија, кај лицето настапила насилна смрт. По наредба на јавниот обвинител, врз телото на починатиот ќе биде извршена обдукција со цел да се … ПовеќеУвид во струмичко, пронајдено безживотно тело на маж

Поведена постапка за предизвикување општа опасност со палењето на бугарскиот културен центар во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински часови, со пожар предизвикал значителна опасност по имотот од големи размери. Тој истурил бензин врз влезната врата од Културниот … ПовеќеПоведена постапка за предизвикување општа опасност со палењето на бугарскиот културен центар во Битола

Предлог за притвор за косовски државјанин кој давал поткуп на полициски службеници на Блаце

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против косовски државјанин за кого постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Давање поткуп од член 358 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 56-годишник, утринава бил лишен од слобода на граничниот премин „Долно Блаце“, при излез од земјава кон Република Косово, кога им дал поткуп од 50 … ПовеќеПредлог за притвор за косовски државјанин кој давал поткуп на полициски службеници на Блаце

ОЈО Битола поведе истрага за препродажба на марихуана

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишен битолчанец, осомничен дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот набавил наркотична дрога – марихуана од лице од Кичево за износ од 10.000 денари, па … ПовеќеОЈО Битола поведе истрага за препродажба на марихуана

Предложен притвор за дете во судир со законот за кое постои сомнение дека предизвикало тешка сообраќајка во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави Барање за поведување подготвителна постапка спрема дете во судир со законот на возраст од 16 години за кое постои основано сомнение дека извршило дејствие кое со закон е определено како кривично дело – Тешки дела против безбедноста на … ПовеќеПредложен притвор за дете во судир со законот за кое постои сомнение дека предизвикало тешка сообраќајка во Скопје

Увид на опожарениот културен центар во Битола, издадени наредби за откривање на сторителите

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола, заедно со екипи на СВР Битола, утрово извршија увид на лице место на опожарен објект – центар за култура „Ванчо Михајлов“. Првичните наоди од увидот упатуваат дека е опожарен влезниот дел од објектот. Подигнати се траги од лице место за кои јавниот обвинител издаде наредба за вештачење. … ПовеќеУвид на опожарениот културен центар во Битола, издадени наредби за откривање на сторителите

Истрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени дека сториле кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата осомничени, во вечерните часови … ПовеќеИстрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици