Односи со Јавноста

Арачиновец осомничен, во домот криел автоматска пушка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Согласно Наредбата за спроведување истражна постапка, осомничениот 26-годишен жител на Арачиново, на 9 септември, во … ПовеќеАрачиновец осомничен, во домот криел автоматска пушка

Скопјанец осомничен за нелегално поседување дрога и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 30-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 9 септември, при претрес во домот во кој престојувал осомничениот на улицата „Методија Шаторов Шарло“ … ПовеќеСкопјанец осомничен за нелегално поседување дрога и психотропни супстанции

Соопштение

Во врска со написите објавени во медиумите во текот на денешниот ден, Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ја известува јавноста дека експертскиот тим од Федералната криминалистичка полиција на Германија, кој треба да помогне за утврдување на причините за пожарот во модуларниот Ковид центар во тетовската болница, треба да пристигне во земјава во следните неколку … ПовеќеСоопштение

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе ги истражува јавните набавки за изградба на модуларните болници

Трагичниот настан што се случи во Тетово иницираше Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција согласно своите надлежности да отвори предмет по допрен глас. Постапката е во насока на проверка на спроведувањето и реализацијата на јавните набавки за изградба на модуларните болници во државава. За таа цел, денеска до Бирото за јавни … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе ги истражува јавните набавки за изградба на модуларните болници

Продолжуваат дејствијата за утврдување на причините за пожарот во тетовската болница

Дејствијата кои ги преземаат петтемина обвинители за утврдување на причината за настанување на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово во кој животот го загубија 14 лица, во континуитет продолжуваат. Донесени беа наредби за вршење на судско-медицинска обдукција и идентификација на телата на починатите до Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија при Медицински … ПовеќеПродолжуваат дејствијата за утврдување на причините за пожарот во тетовската болница

Истрага за илегална препродажба на марихуана и кокаин во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги психотропни супстанции и прекурсори согласно член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Првиот осомничен, недостапен на органите на прогонот, заедно со неговиот татко, во … ПовеќеИстрага за илегална препродажба на марихуана и кокаин во Скопје

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година

Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола достави Обвинителен акт со кој В.Т. поранешен градоначалник го товари дека истиот  во еден кривично правен настан како соизвршител, а во  повеќе други настани самиот сторил продолжено  кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од член 353 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Едновремено со обвинителниот акт се опфатени и поранешен … ПовеќеОбвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година

Продолжува увидот по пожарот во модуларната болница во Тетово

За вршење непосреден увид на местото на трагичниот настан во модуларната болница во Тетово, покрај тројца обвинители од Основното јавно обвинителство во Тетово, синоќа излегоа и двајца обвинители од Основното јавно обвинителство од Скопје. На местото на настанот беше и јавниот обвинител на Република Северна Македонија кој присуствуваше и на работата на Кризниот штаб. Во … ПовеќеПродолжува увидот по пожарот во модуларната болница во Тетово

Соопштение

Основното јавно обвинителство Тетово врши увид на лице место во модуларната ковид болница во Тетово каде вечерва избувна пожар во кој има жртви чиј број се утврдува. Во увидот се вклучени тројца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Тетово, на кои им се придружија уште двајца јавни обвинители од скопското јавно обвинителство. Тимот од петмина … ПовеќеСоопштение

Истрага за лице осомничено за предизвикување тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Кичево-Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот според член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. На 4 септември, на магистралниот пат Кичево-Гостивар, осомничениот како учесник во сообраќајот … ПовеќеИстрага за лице осомничено за предизвикување тешка сообраќајна несреќа на магистралниот пат Кичево-Гостивар

Постапка против одгледувачи на растението канабис

Постапувајќи по поднесената кривична пријава, Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, едно од с.Негорци и тројца од Гевгелија, заради постоење на основано сомневање дека сториле по едно кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 … ПовеќеПостапка против одгледувачи на растението канабис

Државниот обвинител Јовески на меѓународен симпозиум во Анкара за постaпувањето на Високите Апелациони судови во Анкара, Република Турција

“Македонскиот правен и законодавен систем ја гарантира независноста на судовите и самостојноста на јавното обвинителство”, истакна Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески кој денеска во Анкара се обрати на Меѓународниот симпозиум за ефикасност на Високи апелациони судови. Во обраќањето Јовески се осврна на постапувањето на јавнитe обвинители во жалбената постапка и обезбедувањето на … ПовеќеДржавниот обвинител Јовески на меѓународен симпозиум во Анкара за постaпувањето на Високите Апелациони судови во Анкара, Република Турција

Вишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од обвинетите во предметот Транспортер, а делумно да се уважи жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

По донесување на Пресудата на Основниот кривичен суд Скопје во предметот во јавноста познат како „Транспортер“, поднесени се жалби од обвинетите и нивните бранители по сите жалбени основи. Тие бараат првостепената пресуда да се укине и предметот да се врати на повторно разгледување и одлучување. Јавниот обвинител од Вишото јавно обвинителство Скопје по извршениот увид … ПовеќеВишото јавно обвинителство Скопје побара да се одбијат како неосновани жалбите поднесени од обвинетите во предметот Транспортер, а делумно да се уважи жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција

Едно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 35 години, затоа што постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 31 август … ПовеќеЕдно лице под истрага на Основното јавно обвинителство Скопје заради поседување оружје

Државниот обвинител во посета на Касациониот суд во Турција

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија во следните неколку дена ќе учествува на отворање на Судската година во Република Турција. Традиционалната прослава на која по покана од претседателот на Касациониот суд, Мехмед Акарча учествува делегацијата од македонското обвинителство  се одржува повеќе од 150 години во Турција, годинава е во знак на отворање на нови простории … ПовеќеДржавниот обвинител во посета на Касациониот суд во Турција

Обвинение за полов напад врз дете во Градско

Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против 40-годишно лице од Прилеп за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 20.10.2020 година во Градско извршил полови дејствија врз оштетеното девојче на возраст од 13 години. Имено, детето отишло во куќата … ПовеќеОбвинение за полов напад врз дете во Градско

Притвор за дилер на марихуана во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истрага и поднесе предлог за определување мерка притвор за лице осомничено за кривично дело – Неовластено производство и промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 20 август, во домот на 31-годишниот гостиварец биле пронајдени околу 20 грама … ПовеќеПритвор за дилер на марихуана во Гостивар

Поведена истрага против дилер на марихуана од Студеничани

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишен жител на Студеничани кој е осомничен за кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. На 18 август, осомничениот во Скопје набавил наркотична дрога – марихуана со … ПовеќеПоведена истрага против дилер на марихуана од Студеничани

Жител на Дебреште осомничен за разбојништво

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 34-годишен жител на селото Дебреште, кој е осомничен за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 16 август, во раните утрински часови, со намера противправно да присвои туѓи подвижни предмети, осомничениот се заканил … ПовеќеЖител на Дебреште осомничен за разбојништво

​Истрага во Прилеп за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 31 година, за кривични дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 и Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 став 1 од Кривичниот законик. Имено, јавниот обвинител оцени дека постои основано сомнение … Повеќе​Истрага во Прилеп за полов напад врз дете