Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за обдукција и Наредба за вештачење во врска со трагичниот настан на патот кон с. Галичник

Скопје, 30 Април 2015

Вчера, во доцните попладневни часови, околу 18:00 часот,  на регионалниот пат Р2-238 кој води од с. Маврово кон с. Галичник на местото викано “Царева Чешма”, дошло до трагичен настан, при што е усмртено едно лице, вработено во Јавното Претпријатие „Македонија Пат”.

Имено,  при расчистување на наносите од снег на регионалниот пат од страна на надлежната екипа на Јавното претпријатие „Македонија Пат”, дошло до прегазување на лицето со работна машина за расчистување и фрлање на снег “ЗИЛ”, сопственост на ЈП  „Македонија Пат”, при што истото подлегнало на повредите на лице место.

Дежурниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство -Гостивар, во соработка со увидна екипа на Полициската станица – Гостивар и инспектор за безбедност и здравје при работа, извршил увид на местото на настанот.

Надлежниот јавен обвинител издал Наредба за обдукција на починатото лице, Наредба за вештачење на трагите и предметите подигнати при увидот и го задолжил инспекторот за безбедност и здравје при работа да изврши контрола во врска со организацијата на работата и превземените мерки за заштита при работа во Јавното Претпријатие „Македонија Пат”.

Согласно законските надлежности, надлежниот јавен обвинител  превзема и други мерки и активности за целосно расчистување на настанот.

375 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Битола започна истражна постапка против едно лице за сторен – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години

Скопје, 30 Април 2015

Осомничениот, родум од скопско,  делото го сторил во февруари годинава во Битола, кога престојувајќи во истиот стан со детето извршил полово дејствие врз оштетената – малолетник кој не наполнил 14 години.

По пристигнување на кривичната пријава од МВР – СВР Битола, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот за сторено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години, каде запретена казна затвор е од најмалку осум години.

Истовремено, ценејќи дека  се исполнети законските основи јавниот обвинител до судијата на предходна постапка од Oсновниот суд Битола достави Предлог за определување на мерката Притвор за осомничениот.

Судијата на предходна постапка го прифати предлогот , па со решение определи Притвор за осомничениот во траење од 30 дена.

316 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен предлог за сообраќајната незгода во која животот го загуби спортскиот директор на Фудбалската репрезентација на Македонија

Скопје, 29 Април 2015

По завршување на истражната постапка, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот (член 300, став 4 во врска со член 297, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик), за сторена сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице, а три лица беа повредени.

Сообраќајната несреќа се случи на 13 март минатата година, кога во 23,1о часот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, обвинетиот – возач на џипот, удрил во возилото во кое се наоѓал сега починатиот.

271 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со уште двајца осомничени во предметот „Јустиција“

Скопје, 27 Април 2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје постигна Спогодба со еден судија и еден судски службеник, осомничени во предметот „Јустиција“.

Денес спогодбата е верификувана и од страна на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кој согласно договореното, со Пресуда, на осомничените им изрече условна казна затвор, односно казна затвор од една година која нема да се изврши доколку во рок од три години лицата не сторат кривично дело.

334 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Штип поведе постапка против 73 годишно лице за сторено кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија

Скопје, 24 Април 2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничениот поради постоење на основано сомнение дека во повеќе наврати во текот на 2014 и 2015  година, преку неговите десктоп и преносен–лап топ компјутер набавувал детска порнографија преку различни интернет страници во форма на фотографии и видео записи. Истите ги зачувал на локалните дискови на неговите компјутери, по што на 23.04.2015 година дел од претходно набавените порнографски содржини кои ги поседувал, односно седумдесет и пет фотографии ги преснимал на преносна УСБ меморија, истите ги донел со себе во Штип и во фото студио нарачал да му бидат репродуцирани.  Осомничениот бил откриен и фатен од страна на полициски службеници при СВР Штип.

Со наведените дејствија осомничениот сторил кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија за што е донесена и Наредбата од страна на надлежниот обвинител. Истовремено, обвинителот поднесе и Предлог за определување на мерка Притвор, сметајќи дека се исполнети законските основи, кој предлог беше прифатен од страна на судијата на предходна постапка, па на осомничениот му е определен притвор во траење на 30 дена.

252 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Велес ја расветлува тешката железничка несреќа

Скопје, 24 Април 2015

На ден 23.04.2015 година околу 22.30 часот на железничката пруга Велес – Скопје на околу 2 км по железничката станица Рајко Жинзифов поточно помеѓу оваа станица и стојалиштето Пчиња,  дојдено е до тешка железничка несреќа.

Имено, според зборовите на машиновозачот на патничкиот експресен воз бр.334 кој сообраќа на релација Гевгелија-Белград движејќи се во правец кон Скопје по изминувањето на железничката станица Рајко Жинзифов на околу 50-100 м пред возот, забележале поголема група, која броела повеќе десетици лица, како стои или оди по пругата. Во тој момент истиот презел дејствие на интензивно сопирање на возот и вклучил звучен сигнал при што дел од лицата кои се наоѓале на пругата избегале, додека пак  дел од нив останале и поради неможноста на толку кусо растојание возот да сопре, удрил во истите при што дел од нив се прегазени. На растојание од околу 100-150 м од ударот возот запрел и веќе е онеспособен за натамошно движење поради оштетувањата настанати од несреќата.

Од страна на Основниот јавен обвинител во Велес заедно со увидна екипа на СВР Велес и медицински лица од Амбулантата за Брза помош во Велес е излезено на лице место и е извршен увид, при што е констатирано дека на пругата се усмртени 14 лица. Повредени лица не се затекнати на местото на настанот. Од првичните сознанија добиени од групата од околу 10-ина лица кои од непристапниот околен шумски терен се приближиле до пругата при вршењето на увидот, добиени се сознанија дека се работи за мигранти од Сомалија и од Авганистан кои се движеле по пругата во група и во моментот кога го слушнале звучниот сигнал тие успеале да го избегнат ударот на возот скокајќи од пругата во околниот простор.

Основното јавно обвинителство Велес продолжува со истрагата за настанатата железничка несреќа.

 

297 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Штип гони четири лица за Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости

Скопје, 23 Април 2015

Четворицата осомничени, од кои двајца државјани на Република Србија, во ноќта помеѓу 18/19.04.2015 година, како соизвршители вршеле недозволени истражувачки работи на верскиот објект – „Хусамедин пашина џамија“ – „Свети Илија“, прогласен за културно наследство.

Тие со употреба на сила и подесен алат влегле во верскиот објект и извршиле археолошки ископувања со отстранување на камените плочи и копање на дупка. Осомничените биле  откриени на лице место и при тоа лишени од слобода.

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Штип донесе Наредба за спроведување на истрага против двајцата осомничени за сторено кривично дело – Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости.

Воедно, сметајќи дека се исполнети законските основи, обвинителот поднесе Предлог за определување на мерка Притвор. Предлогот беше прифатен од страна на судијата на предходна постапка кој донесе Решение со определување на Притвор за осомничените во траење од по триесет дена.

287 total views, no views today

Јавниот обвинител на Република Македонија оствари протоколарна средба со кинескиот амбасадор

Скопје, 23 Април 2015

Денес, Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски имаше средба со амбасадорот на Народна Република Кина, неговата екселенција г. Вен Џеншун.

image-392faa5947d47b07b9db8a34f6bd56348ac77646728a3d46fbf9875ecc2fb551-V

На средбата стана збор за поставеноста на јавните обвинителства во Република Македонија и Народна Република Кина и можното воспоставување на идна соработка меѓу обвинителствата.

367 total views, no views today

Второосомничениот за убиството во угостителскиот објект „Баркод“ во Тетово е лишен од слобода

Скопје, 22 Април 2015

Осомничениот, утринава, самиот се пријавил во Полициската станица Кисела Вода во Скопје, носејќи го со себе и оружјето со кое истакнал дека е извршено убиството. По приведувањето, осомничениот ќе ја издржува мерката Притвор согласно веќе донесеното Решение од страна на Основниот суд – Тетово.

Имено, Основното јавно обвинителство -Тетово за осомничениот за извршеното убиство достави Предлог за определување на мерка – Притвор во надлежниот суд. Судијата на предходна постапка донесе Решение и определи притвор во времетраење од триесет дена. Поради тоа што осомничениот претходно беше недостапен за органите на прогонот , мерката ќе се извршува од денес.

277 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје постигна спогодба за двајца осомничени од предметот „Јустиција“

Скопје, 22 Април 2015

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје постигна спогодба со двајца осомничени во предметот „Јустиција“. Денеска спогодбата е верификувана и од страна на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, кој согласно договореното со Пресуда на осомничените им изрече условна казна затвор, односно казна затвор од една година која нема да се изврши доколку во рок од три години лицата не сторат кривично дело.

 Двајцата осудени лица се поранешни судии, сега во пензија.

 

196 total views, no views today

Page 45 of 57« First...102030...4344454647...50...Last »