Соопштенија

Извршен увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во 13.50 часот возило Опел Корса со скопски регистарски таблички излетало од патот. Во возилото кое се движело на автопатот Неготино – Кавадарци се превезувале четири лица, членови на едно семејство. Во  близина на село Прждево, … ПовеќеИзвршен увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Скопјанец под истрага за пронајдени оружје, муниција и дрога

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице заради основано сомнение дека сторил кривични дела – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје и распрскувачки материи од член 396 став 1, како и Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став … ПовеќеСкопјанец под истрага за пронајдени оружје, муниција и дрога

Двајца прилепчани обвинети за тешка кражба во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетите, на возраст од 34 и 25 години, инаку жители на Прилеп, на 2 септември заеднички провалиле во стан на улица „Манапо“ во Скопје, … ПовеќеДвајца прилепчани обвинети за тешка кражба во Скопје

Донесена резолуција во предметот во јавноста познат како „Теретана“

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, по извршени детални проверки, донесе резолуција дека нема место за јавнообвинителско постапување во предметот кој беше оформен по поднесено известување поради сомненија дека услугите на фитнес-центар во Скопје се користеле спротивно на одлуките и прописите со кои беа определени мерки за спречување на ширењето на КОВИД-19. Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредби … ПовеќеДонесена резолуција во предметот во јавноста познат како „Теретана“

ОЈО Скопје вложи жалба на условната осуда во предметот за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд Скопје денеска вложи жалба на изречената првостепена пресуда на Основниот кривичен суд Скопје од 04.09.2020 година со која обвинетиот беше огласен за виновен за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 4 во врска со член 297 став … ПовеќеОЈО Скопје вложи жалба на условната осуда во предметот за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Тетовското обвинителство поведе постапка за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против 34-годишно лице поради постоење основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Наркотичната дрога марихуана, со количина од 45 грама, кај осомничениот била пронајдена на 15.9.2020 година, при … ПовеќеТетовското обвинителство поведе постапка за дилер на дрога

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање. Имено, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно … ПовеќеОбвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Скопјанец осомничен за две разбојништва

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против едно лице осомничено дека сторило две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 38-годишен скопјанец, на 10 септември, влегол во аптека на улица „Васил Главинов“ во Скопје и на вработената и се заканил со нож, барајќи … ПовеќеСкопјанец осомничен за две разбојништва

Притвор за дилери на дрога

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против четири лица, жители на гостиварски села на возраст од 32, 24, 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот … ПовеќеПритвор за дилери на дрога

Велешанец под истрага за недозволена трговија со хероин

Oсновното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице на 24-годишна возраст од Велес за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 10 септември, во својот дом, неовластено заради продажба држел наркотична дрога – … ПовеќеВелешанец под истрага за недозволена трговија со хероин

Притвор за извршено разбојништво во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 9.9.2020 година околу 18,45 часот, во Битола, додека се разминувал со оштетената, го фатил  златниот ланец што го носела околу вратот и … ПовеќеПритвор за извршено разбојништво во Битола

Побаран притвор за гостиварецот осомничен за убиство на својата сопруга

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точка 1 и 2 од Кривичниот законик. Осомничениот 67-годишен гостиварец, на 9 септември, при вршење семејно насилство, на свиреп начин со умисла ја лишил од живот … ПовеќеПобаран притвор за гостиварецот осомничен за убиство на својата сопруга

Петмина осомничени за грабнување кај наплатната рампа Глумово

Против пет лица од Скопје јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка, бидејќи постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Грабнување од член 141 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените на возраст од 32, 36, 27, 34 и 30 години, по претходен договор и заедно, … ПовеќеПетмина осомничени за грабнување кај наплатната рампа Глумово

Турски државјанин обвинет за фалсификување исправа

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против државјанин на Република Турција за кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 10 септември, во постапката за продолжување дозвола за привремен престој на странец, пред службите на Министерството за внатрешни работи, … ПовеќеТурски државјанин обвинет за фалсификување исправа

Скопјанец осомничен за обид за разбојништво

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот 31-годишен скопјанец, на 19.02.2020 година, влегол во супермаркет на ул. „11-ти Октомври“ и со … ПовеќеСкопјанец осомничен за обид за разбојништво

Истрага против жител на Арачиново заради недозволено поседување оружје и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи согласно член 396 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 21-годишен жител на Арачиново, во својот автомобил Ауди 4 неовластено држел оружје и муниција – полуавтоматски пиштол Токарев … ПовеќеИстрага против жител на Арачиново заради недозволено поседување оружје и муниција

Врховниот суд на РСМ ја уважи жалбата во предметот за сообраќајната незгода кај Универзална сала

Врховниот суд на Република Северна Македонија, постапувајќи по жалбите на обвинетиот и на обвинителството во предметот со сообраќајната несреќа кај Универзална сала, во која животот го загуби Фросина Цековска, донесе пресуда со која жалбата на обвинетиот ја одби како неоснована, а жалбата на Основното јавно обвинителство Скопје ја уважи во делот на кривичната санкција. Со … ПовеќеВрховниот суд на РСМ ја уважи жалбата во предметот за сообраќајната незгода кај Универзална сала

Извршен увид за убиство во Гостивар

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар, во координација со екипа на крим техника од Министерството за внатрешни работи, изврши увид на местото каде утринава е пронајдено тело на жена лишена од живот. Настанот бил пријавен утринава околу 7 часот од син на жртвата, гостиварка на возраст од 60 години. Осомничен за стореното кривично … ПовеќеИзвршен увид за убиство во Гостивар

Отфрлена кривична пријава за повреда на избирачко право против членовите на Државната изборна комисија

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од лицето Јове Кекеновски против претседателот и членовите на Државната изборна комисија за кривичните дела – Повреда на избирачко право од член 159 став 1 во врска, Повреда на слобода на определување на избирачите од член 160 став 2 … ПовеќеОтфрлена кривична пријава за повреда на избирачко право против членовите на Државната изборна комисија

Работна средба со Министерот за правда

Имплементацијата на новиот Закон за јавно обвинителство и претстојните реформи во насока на унапредување на јавнообвинителскиот систем беа тема на денешната средба меѓу Љубомир Јовески, Јавен обвинител на Република Северна Македонија и Бојан Маричиќ, Министер за правда во Владата на Република Северна Македонија На средбата беше потенцирано дека Јавното обвинителство има итна потреба од зајакнување … ПовеќеРаботна средба со Министерот за правда