Основното јавно обвинителство Скопје даде позитивно мислење за повторување на постапката, по барање на обвинетиот Хаџиски

Скопје, 25 Септември 2015

Барањето за повторување на постапката обвинетиот го има доставено во надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје, од каде на ден 21.09.2015 е доставено  Барање за мислење во надлежното Основно јавно обвинителство Скопје.

Обвинителот кој постапува во предметот,  на 22. 09. 2015 година достави позитивно мислење по барањето, односно се согласи со предлогот за повторување на постапката, ценејќи дека се исполнети законските основи и дека обвинетиот има право на судење во негово присуство.

Воедно, сметајќи дека има основа да се верува дека обвинетиот ќе се даде во бегство, обвинителството предложи до судот определување на мерката притвор. Од страна на судот предлогот беше прифатен, па со Решение е определен притвор на обвинетиот во времетраење од 30 дена.

377 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Штип го истражува настанот во кои по напад на овластено службено лице беше употребено службено оружје

Скопје, 22 Септември 2015

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип ги презема потребните дејствија за да ги расветли причините за употребата на огнено оружје од страна на полицаецот од Полициската станица Свети Николе, кој вчера вечерта при вршење на службени дејствија  со пиштол лиши од живот едно лице.

 Според првичните сознанија, полицаецот при вршење на службени дејствија, забележал возило Лада  кое се движело со голема брзина и велосипед  кој се движел пред него. При што, возачот на  Лада, видно лут од велосипедистот поради тоа што тој се движел пред него и му пречел во движењето, го запрел возилото и започнал вербална и физичка расправија. Полицаецот пристапил , ги одвоил лицата и започнал со легитимирање на возачот на патничкото возило, кој пак давал отпор и започнал со тегнење и буткање да се спротиставува на службеното лице. Потоа возачот седнал во возилото и започнал да го движи по патот држејќи го полицаецот за рака, влечејќи го десетина метри по патот, при што од брзината на движење полицаецот паднал на патот.

 Возачот на Ладата, триесет годишен жител на Свети Николе,  потоа во два наврата, движејќи се по патот  и вртејќи полукруг се враќал кон полицаецот обидувајќи се да го прегази. Во неговиот втор обид бил спречен од страна на полицаецот кој во полуседечка положба употребил огнено оружје и притоа му нанел огнострелна рана, од која лицето починало.

 Надлежен обвинител продолжува со истражните дејствија со цел да се утврдат фактите и доказите во предметот.

 

 

393 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за запуштање и малтретирање на дете

Скопје, 09 Септември 2015

По поднесената кривична пријава од страна на Министерството за внатрешни работи, Сектор за внатрешни работи – Скопје, во Основното јавно обвинителство – Скопје поведена е постапка  против едно лице кое се сомничи дека малтретирало девет месечно дете.

Пријавеното лице било ангажирано за чување и негување на деветмесечното дете од родителите на детето. Наместо нега, осомниченото лице врз детето применувало различни облици на малтретирање и грубо однесување.

По проучување на кривичната пријава и доказите, јавниот обвинител најде дека постои основано соменение за сторено кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201 од Кривичниот законик, за кое е запретена казна затвор од една до десет години. При тоа, донесена е Наредба за спроведување истражна постапка и до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесен е Предлог за определување на мерка – Притвор против осомниченото лице, поради постоење опасност од повторување на делото.

615 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Скопје ги истражува причините за смртта на двете машки лица пронајдени вчера во близина на Драчево

Скопје, 01 Септември 2015

Вчера околу 19.00 од случаен минувач, сопственик на лозје , на патот Драчево – с. Количани, кај место викано Локва,  во возило марка „Ровер“ со охридски регистарски таблици, биле пронајдени две мртви лица од машки пол.

Лицата кои биле пронајдени на возачкото и совозачкото седиште се со се уште неутврден идентитет. Во возилото, до едно од лицата е пронајдено огнено оружје – пиштол 7.52 ТТ. Веднаш по дојавата од случајниот минувач, надлежен јавен обвинител излезе на увид на лице место, заедно со екипи од Министерството за внатрешни работи и обдуценти од Институт за судска медицина и криминалистика.

По наредба на јавниот обвинител, телата се дадени на обдукција. Ќе следи и донесување на наредби за вештачења на оружјето, на испуканите проектили, како и на сите пронајдени траги на местото на настанот.

434 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која животот го загубија две лица

Скопје, 31 Август 2015

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на местото на настанот, при што издаде наредби за анализа на крв на учесниците во сообраќајната незгода, Наредба за вонреден технички преглед и Наредба за обдукција на починатите лица за утврдување на причините на смртта.

Несреќата се случи на ден 30.08.2015 година во 20,20 часот на патот Прилеп – Скопје на превојот Плетвар. Возачот на едно од возилата, марка „Волксваген Шаран“, е жител на с.Драчево – Скопје, на возраст од 48 години, кое се судрило со возило марка „Пежо Експерт“ со бугарски регистерски таблици. Од силината на ударот на лице место починале возачот на пежото, 23 годишен жител на с.Голем Радобил – Прилеп и тригодишно дете – сопатник во возилото „Волксваген Шаран“.

375 total views, no views today

Соопштение

Скопје, 18 Август 2015

Основното јавно обвинителство – Скопје ја информира јавноста дека по поднесената кривична пријава против раководни лица од Макпетрол АД – Скопје, во тек е предистражна постапка. Согласно Законот за кривична постапка, сите дејствија преземени во предистражната постапка од страна на јавниот обвинител и полицијата се сметаат за тајна и во овој момент во интерес на постапката нема да се соопштат активностите кои Основното јавно обвинителство – Скопје ги презема со цел проверка на наводите содржани во кривичната пријава.

Со оглед на тоа што во конкретниот случај, за злоупотреба на службената положба и овластување се товарат лица кои имаат допирни точки и со двете засегнати правни лица – Макпетрол АД Скопје и ОИЛКО КДА Скопје се наметна потребата од обезбедување на имотот на двете правни лица за времетраење на постапката. Од таа причина до Основниот суд Скопје 1 – Скопје беше доставен Предлог за обезбедување на имотот и за привремено запирање на извршување определени финансиски трансакции, кој предлог беше усвоен од судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Основното јавно обвинителство – Скопје постапувајќи по допрен глас (информации објавени во медиумите) во текот на вчерашниот ден прибави дополнителни докази од Макпетрол АД – Скопје, од кои се утврди потребата од ослободување на сметките на друштвото со цел овозможување непречена работа, како на Макпетрол АД Скопје во рамките на исполнување на веќе преземените обврски за снабдување со енергенси на други субјекти, така и со цел овозможување на работата на трети правни лица во кои Макпетрол АД Скопје се јавува како единствен содружник и извор на финансиски средства за нивното работење. Од тие причини во рамките на жалбената постапка што се води пред Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по повод изјавената жалба од правните лица Макпетрол АД и ОИЛКО КДА – Скопје против донесеното решение на судијата на претходна постапка за обезбедување на имотот и за привремено запирање на извршување определени финансиски трансакции, доставен е одговор на жалба од Основното јавно обвинителство – Скопје, во кој е даден предлог жалбата на решението во делот на ослободување на банкарските сметки да биде уважена.

Имајќи ја предвид потребата од следење на работењето на Макпетрол АД – Скопје и ОИЛКО КДА – Скопје до судијата на претходна постапка доставен е предлог за следење на платниот промет и трансакциите на овие две друштва.

468 total views, no views today

Основното јавно обвинителство – Прилеп спроведува истражна постапка за полов напад на дете

Скопје, 07 Август 2015

Во текот на вчерашниот ден, Основното јавно обвинителство – Прилеп по поднесената кривична пријава од страна на Полициската станица – Прилеп, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26 годишен прилепчанец за сторено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од чл.188 ст.1 од Кривичниот законик.

Надлежниот јавен обвинител, до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Прилеп поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор против осомничениот. Судијата на претходна постапка го прифати предлогот на надлежниот обвинител и со решение на осомничениот му определи притвор во траење до 30 дена.

 

397 total views, no views today

Поднесен обвинителен акт за сообраќајната несреќа кај Трговскиот центар „Зебра“

Скопје, 05 Август 2015

Основното јавно обвинителство – Скопје ја заврши истрагата за сообраќајната несреќа што се случи минатиот месец, во која животот го загуби Сузана Тодоровска Павловска – новинар во Македонското радио.

По завршената истрага, Основното јавно обвинителство – Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од чл. 300 ст. 2 вв чл.297 ст. 1 од Кривичниот законик.

Според наодите добиени од спроведените дејствија, обвинетиот во состојба на пијанство под дејство на алкохол (1,52 промили во крвта и 2,42 промили во урина) и наркотични средства – канабис го управувал своето возило „опел корса“ со брзина од 83 км/час при што загубил контрола и удрил во сега починатата.

Во исто време со обвинителниот акт, Основното јавно обвинителство – Скопје стави и посебен Предлог за продолжување на мерката – Притвор.

361 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Гевгелија ја истражува сообраќајната несреќа во која утринава животот го загубија три лица државјани на Србија

Скопје, 01 Август 2015

Утринава околу 7 часот, кај Гевгелија се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествувале две возила, при што едно патничко возило  удрило во метален столб за вертикална сигнализација. При тоа од настанатите повреди починаа три лица.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија веднаш изврши увид на лице место на несреќата.  Дадени се потребни наредби за вршење вештачења и се прибираат информации и податоци, во насока на откривање на причините за несреќата.

471 total views, no views today

Основното јавно обвинителство Гостивар ја расветлува причината за смртта на детето од Гостивар

Скопје, 28 Јули 2015

Од страна на ПС Гостивар извесетен е јавен обвинител во Основното јавно обвинителство Гостивар дека во Ургентното одделение во Гостивар вчера, околу 15 часот е донесено малолетно лице без знаци на живот, родено 2005 година, со место на живеење во населба Фазанерија. По укажаната медицинска помош истото е префрлено во Клиничкиот центар во Скопје.

На местото на настанот извршен е увид од страна на јавен обвинител и крим.техника, по што надлежниот обвинител издаде Наредба за вршење на обдукција на починатото дете.

313 total views, no views today

Page 61 of 79« First...102030...5960616263...70...Last »