Соопштенија

Тројца мажи осомничени за насилство спрема две жени во виничко

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против три лица од виничкото село Трсино, за кои постои сомнение дека во група ја загрозиле сигурноста и извршиле грубо насилство врз две жени и притоа им нанеле телесни повреди. Додека оштетените биле во дворот од нивната куќа, тројцата мажи ја прескокнале оградата од дворот и се упатиле кон … ПовеќеТројца мажи осомничени за насилство спрема две жени во виничко

Очув од Делчево осомничен за обљуба на 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против жител на Делчево за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – Обљуба со злоупотреба на положбата од член 189 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од летото 2022 … ПовеќеОчув од Делчево осомничен за обљуба на 15-годишно девојче

Предложен притвор за осомничени за илегална трговија со дрога во Гевгелија и Делчево

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во временскиот период од јуни до 13 октомври годинава, во дворот од неговата семејна куќа во … ПовеќеПредложен притвор за осомничени за илегална трговија со дрога во Гевгелија и Делчево

Истрага за убиство на свиреп начин во Кочани

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело –Убиство според член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 25 септември, на свиреп начин лишил од живот една жена, нанесувајќи и многубројни убоди со нож. Тој од дома зел кујнски нож … ПовеќеИстрага за убиство на свиреп начин во Кочани

Истрага против дилер на марихуана и психотропни супстанции

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Во семејна куќа во Виница, во сопственост на неговиот дедо, осомничениот кочанец држел 104,54 грама наркотична дрога марихуана … ПовеќеИстрага против дилер на марихуана и психотропни супстанции

Поведена постапка заради тешки дела против безбедноста во сообраќајот

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против скопјанец на возраст од 27 години за кој постои основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот  во сообраќајот од член 300 став 1 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 24 јули 2021 година, … ПовеќеПоведена постапка заради тешки дела против безбедноста во сообраќајот

Притвор заради обид за убиство и неовластено поседување оружје

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постпка против 24-годишен скопјанец, поради постоење на основано сомнение дека сторил две кривични дела  Убиство од член 123 став 1, во врска со член 19 (во обид), казниво по член 123 став 3 од Кривичниот законик и  Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или … ПовеќеПритвор заради обид за убиство и неовластено поседување оружје

Притвор за тројца осомничени за трговија со марихуана во Кочани

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, од кои едно за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик, додека за другите двајца за помагање при извршување на … ПовеќеПритвор за тројца осомничени за трговија со марихуана во Кочани

Притвор за лице кое опожари возило во Берово

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против беровец, за кој постои основано сомневање дека го сторил кривично дело – Тешки дела против општата сигурност од член 292 став 1 во врска со член 288 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 12.2.2021 година, околу 1:30 часот во Берово, свесен за своето дело и сакајќи го … ПовеќеПритвор за лице кое опожари возило во Берово

Истрага за силување во Делчево

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против едно лице за сторено кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 31.10.2020 година во вечерните часови, насилно влегол во семејната куќа на оштетената, каде со употреба на сила ја присилил на обљуба. Јавниот обвинител по донесување на Наредбата за спроведување на … ПовеќеИстрага за силување во Делчево

Основното јавно обвинителство во Кочани поведе постапка против 26 лица заради непостапување според здравствените прописи

Обвинетите 26 лица во одделни кривично правни настани, во периодот од 23 април до 22 мај 2020 година, го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Тие не ги почитувале мерките на Владата на Република Северна Македонија за сузбивање на опасната болест … ПовеќеОсновното јавно обвинителство во Кочани поведе постапка против 26 лица заради непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство во Кочани поведе постапка против 25 лица заради непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе предлози за казнени налози против 23 лица кои во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Сите обвинети не ги почитувале мерките на Владата на Република Северна Македонија за сузбивање на опасната … ПовеќеОсновното јавно обвинителство во Кочани поведе постапка против 25 лица заради непостапување според здравствените прописи

Предлози за казнени налози за 13 прекршители на полицискиот час во Кочани

Седум предлози за издавање казнени налози за вкупно 13 лица поднесе Основното јавно обвинителство Кочани за кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во периодот од 23 до 29 март, не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим за движење на … ПовеќеПредлози за казнени налози за 13 прекршители на полицискиот час во Кочани

Предложени парични казни за петнаесет лица

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе  предлози за издавање казнени налози против 15 лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Еден од нив, допатувал на 18 март во Република Северна Македонија од земја со среден  ризик за зараза согласно Листата … ПовеќеПредложени парични казни за петнаесет лица

Во Кочани парична казна за обвинет кој не постапувал според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе Предлог за издавање казнен налог за лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. За време на пандемија прогласена од Светската здравствена организација, не постапил согласно прописите, мерките и наредбите за сузбивање и спречување на … ПовеќеВо Кочани парична казна за обвинет кој не постапувал според здравствените прописи

Казнен налог за едно лице од Кочани

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Кочани до Основниот суд во Кочани достави Предлог за издавање на казнен налог против едно лице кое сторило кривично дело– Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 17.03.2020 година по четиридневен престој во Шведска – земја … ПовеќеКазнен налог за едно лице од Кочани

Поведена постапка за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против жител на Виница, за сторено продолжено кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот го искористил претходното познанство со детето, па во ноември 2019 година го намамил во помошна просторија … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете

Истрага за разбојништво во казино во Кочани, осомничениот фатен на граница

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело – Разбојништво од чл.237 ст.1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 22 декември, во казино на улицата „Маршал Тито“ во Кочани, употребил сила врз двајца вработени и одзел пари во вкупен износ од 76.400 денари … ПовеќеИстрага за разбојништво во казино во Кочани, осомничениот фатен на граница

Основното јавно обвинителство Кочани го гони за убиство лицето кое вчера пукаше во угостителски објект

Надлежен јавен обвинител заедно со увидни екипи од Министерството за внатрешни работи синоќа го заврши увидот на лице место во угостителски објект во Кочани, каде вчера околу 17.00 часот едно лице беше рането со огнено оружје. Прибрани се траги од местото на настанот кои ќе бидат предмет на вештачење. Издадени се наредби за прибирање податоци … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани го гони за убиство лицето кое вчера пукаше во угостителски објект