Соопштенија

Обвинение за недозволено држење оружје

Гостиварското обвинителство денеска до Основниот суд Гостивар поднесе Обвинителен акт против 53-годишен жител на с. Добри Дол, гостиварско, во чиј дом при извршен претрес на 12.11.2018 година било пронајдено огнено оружје марка ZORAKI-M 906-B  калибар 7,65 и 9 куршуми за кои не поседувал одобрение од надлежен орган.

Со тоа, обвинетиот го сторил кривичното дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик.