Соопштенија

Поднесено обвинение за подмолно убиство во Струмица

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице од село Добрејци за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, со пресуда на Основниот суд Струмица од 06.02.2020 година веќе е осуден за уште едно такво кривично дело, при што му … Повеќе

Струмичкото обвинителство обвини 29 физички и 2 правни лица за непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Струмица до надлежен суд поднесе предлози за издавање казнени налози против 27 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата … Повеќе

Струмичкото обвинителство обвини 41 лице за непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Струмица до Основниот суд Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози против 41 лице за сторено  кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик и за секој од обвинетите предложи судот да изрече парична казна во висина од по 50 дневни … Повеќе

35 струмичани со парични казни за непочитување на забраната за движење

Основното јавно обвинителство – Струмица во текот на денешниот ден, постапувајќи по кривичните пријави, до Основниот суд – Струмица поднесе 30 предлози за издавање на казнени налози со кои се опфатени 35 лица. Лицата во периодот од 5.04. до 21.04.2020 година не ја почитувале забраната за движење за време на полицисиот час и се движеле … Повеќе

Поведени постапки за непочитување на полицискиот час во Струмица

Постапувајќи по поднесени кривични пријави, Основното јавно обвинителство Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози против 29 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија согласно член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во периодот од 14 до 20 април, во одделни кривично-правни настани, биле затекнати како се движат … Повеќе

Основното јавно обвинителство Струмица предложи парични казни за 25 обвинети лица

Заради стореното кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, Основното јавно обвинителство Струмица до Основниот суд Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози за 25 лица и за секој од обвинетите предложи судот да изрече парична казна во висина од по 50 дневни … Повеќе

Парични казни за 26 обвинети лица во Струмица

Обвинетите во периодот од 24 март до 8 април, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата на државата. Со тоа, секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана … Повеќе

Обвинети се 19 лица за непостапување според здравствените прописи во Струмица

Обвинетите во периодот од 1 до 4 април, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата на државата. Со тоа, секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана од … Повеќе

Парични казни за 24 обвинети лица во Струмица

Обвинетите за време на викендот, не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата на државата. Со тоа, секој од нив, во одделни кривично правни настани, не постапил согласно прописите за сузбивање или спречување на опасната заразна болест предизвикана од коронавирусот, поради која … Повеќе

Струмичкото обвинителство обвини 69 лица

Основното јавно обвинителство Струмица поднесе предлози за издавање казнени налози за 69 лица кои во одделни кривично правни настани го извршиле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Седуммина од обвинетите не се придржувале на мерките за задолжителна самоизолација. За време на пандемија … Повеќе

Обвинение за две струмичанки кои не ги почитувале мерките за заштита од заразни болести

Одновното јавно обвинителство Струмица денеска поднесе Обвинителен предлог против мајка и ќерка од Струмица на возраст од  56 и 35 години, поради основано сомнение дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетите вo Струмица на 27 … Повеќе

Основното јавно обвинителство Струмица ги испитува причините за пожарот во гаражата на Судот

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица изврши увид во гаража на Основниот суд во Струмица каде попладнево избувна пожар. Според првичните сознанија, опожарено е едно службено возило на судот, како и предмети одземени со правосилни судски пресуди донесени пред повеќе години. Во насока на утврдување на причините за пожарот, издадена е наредба за … Повеќе

Струмичанка осомничена дека се обидела да го отруе сопругот

Основното јавно обвинителство Струмица спроведува истражна постапка против едно лице осомничено за кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничената 39-годишна жена, на 07 јуни, во семејниот дом во село Иловица, се обидела на подмолен начин да го лиши од живот … Повеќе

Едно лице под истрага за убиство на свиреп и подмолен начин

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од село Добрејци кое е осомничено дека сторило кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Истрагата е отворена, бидејќи постои основано сомнение дека осомничениот на 07.05.2019 година на свиреп и подмолен начин го лишил од … Повеќе

Обвинение за обљуба врз немоќно лице

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело Обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителот до Основниот суд Струмица достави и предлог за продолжување на определената  мерката притвор, ценејќи дека се исполнети законските основи. Обвинетиот на возраст од триесет … Повеќе