Соопштенија

Поведена постапка против тројца за трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Тетово поведе постапка против три лица, двајца скопјани и еден државјанин на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

Осомничените на 4 мај 2021 година околу 21:00 часот неовластено заради продажба пренесувале наркотична дрога марихуана со нето маса од 9.417 грама. Осомничените биле во патничко моторно возило „Мерцедес“ со германски регистарски ознаки , заедно со други засега непознати лица кои ги следеле со кампер – комби „Форд“, исто така со германски регистарски ознаки. Откако пристигнале на претходно договорено место, застанале со возилата. Од фордот излегле две засега непознати лица и исфрлиле покрај патот  5 – 6 црни најлонски вреќи со наркотичната дрога.

Во насока на непречено одвивање на кривичната постапка, јавен обвинител од тетовското обвинителство до надлежниот суд достави предлог за определување на мерката притвор за секој од осомничените. Предлогот беше прифатен од Судијата на претходна постапка кој со Решение на осомничените им определи притвор во траење од по 30 дена. ​