Соопштенија

Поведена постапка за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 32 – годишен битолчанец кој неовластено држел наркотична дрога хероин, со што го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

При извршен претрес во домот на осомниченото лице, на 29.9.2020 година, службените лица пронашле наркотична дрога хероин спакувана во две полиетиленски паткувања, од 17, 70 грама и 0,37 грама. Дрогата осомничениот ја набавил од засега непознато лице, а ја држел неовластено заради продажба.

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Битола ценеше дека се исполнети законските основи, па до судијата на претходна постапка при Основниот суд Битола достави предлог за определување на мерката притвор. Предлогот беше прифатен и Судот со решение на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.