Соопштенија

Шестмина осомничени за напад врз полициски службеници во Битола

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против шест лица за кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот зкаоник.

Осомничените, на 10 февруари, нападнале тројца униформирани полициски службеници кои преземале службени дејствија на спроведување на лице до Основниот суд во Битола. Ги удирале со клоци и тупаници по телото, нанесувајќи им телесни повреди.

Јавниот обвинител, до судијата на претходна постапка, достави предлог за определување мерка притвор на осомничените.