Соопштенија

Обвинителен акт за шестмина организатори и припадници на група за криумчарење мигранти

По спроведена истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд –Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица. Со дејствијата опишани во Обвинителниот акт обвинетите се товарат дека како организатори и членови на група сториле кривично дело – Организирање на група и поттикнување на … ПовеќеОбвинителен акт за шестмина организатори и припадници на група за криумчарење мигранти

Categories Некатегоризирано

Поднесен Обвинителен акт против седум лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје, поднесе Oбвинителен акт против седум лица за сторено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување. По спроведената истражна постапка, предметниот обвинител утврди дека во временскиот период од август 2011 година до декември 2012 година, обвинетите З.Т. како … ПовеќеПоднесен Обвинителен акт против седум лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Categories Некатегоризирано

Поднесен Обвинителен акт против осум „трговци“ со културно наследство

По повеќемесечна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против осум лица. Лицата се обвинети дека во текот на 2017 и 2018 година поединечно или заедно, за остварување на точно определени цели, без дозвола од надлежни органи, … ПовеќеПоднесен Обвинителен акт против осум „трговци“ со културно наследство

Categories Некатегоризирано

Приведени осум лица за сторено кривично дело „Tерористичка организација“

По повеќемесечна предистражна постапка под раководство на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во текот на вчерашниот ден Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам, Одделот за специјални полициски операции и Агенцијата за национална безбедност реализираа … ПовеќеПриведени осум лица за сторено кривично дело „Tерористичка организација“

Categories Некатегоризирано

Обвинителен акт против девет лица за перење на над девет милиони евра

По сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд –Скопје достави Обвинителен акт против девет лица. На обвинетите К.С., Т.Г. и Р.Д им се става на товар дека сториле продолжено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.4 вв со ст.3 в.в ст.1, … ПовеќеОбвинителен акт против девет лица за перење на над девет милиони евра

Categories Некатегоризирано

Обвинение за татко и син – дилери на кокаин

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против двајца жители на населба Ченто. Обвинетите, татко (49) и син (22), се товарат дека сториле кривично дело – „ Неовластено производство и пуштање во промет на наркотична  дрога, психотропни супстанции … ПовеќеОбвинение за татко и син – дилери на кокаин

Categories Некатегоризирано

Истрага за едно лице за сторено кривично дело криумчарење мигранти

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против дваесет и четиригодишен жител на Арачиново. Лицето е осомничено дека како соизвршител сторило кривично дело Криумчарење мигранти, предвидено и казниво по член 418-б став 4 во врска со став 2 од Кривичниот законик. … ПовеќеИстрага за едно лице за сторено кривично дело криумчарење мигранти

Categories Некатегоризирано

Пет лица под истрага за спроведените јавни набавки во Државната изборна комисија

По спроведена севкупна предистражна постапка, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, при вршење на јавни набавки, од чл.353 ст.5 во врска со ст.1 од Кривичниот законик, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка … ПовеќеПет лица под истрага за спроведените јавни набавки во Државната изборна комисија

Categories Некатегоризирано

Наредба за истрага против четири лица

Постапувајќи по поднесената кривична пријава од Управата за финансиска полиција, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против четири лица. Три лица како соизвршители се осомничени дека сториле кривично дело Измама на штета на средства на европската заедница од член 249-а … ПовеќеНаредба за истрага против четири лица

Categories Некатегоризирано

Наредена истрага за Перење пари и други приноси од казниво дело

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик … ПовеќеНаредена истрага за Перење пари и други приноси од казниво дело

Categories Некатегоризирано

Двајца дебарчани и еден албански државјанин под истрага за 5,480 кг марихуана

Врз основа на вештачењата извршени по наредба на обвинителството и прибраните докази, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска издаде Наредба за спроведување на истражна постапка против еден албански државјанин и двајца дебарчани. Постои основано сомнение дека осомничените во текот на месец јули годинава, сториле кривично дело „Неовластено … ПовеќеДвајца дебарчани и еден албански државјанин под истрага за 5,480 кг марихуана

Categories Некатегоризирано

Истрага за дванаесетмина кои криумчареле мигранти

Со цел расчистување на кривични дела што се однесуваат на организирање на група за криумчарење мигранти, во изминатите 10 месеци  се спроведуваше криминалистичката истрага над поголема организирана криминална група. Како резултат на добиените сознанија, денеска во координација со надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за сузбивање … ПовеќеИстрага за дванаесетмина кои криумчареле мигранти

Categories Некатегоризирано

Сузбиена криминална група што криумчарела мигранти 

Во текот на денешниот ден, со цел сузбивање на организирана криминална група инволвирана во организирање и криумчарење мигранти, под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во соработка со Одделот за специјални и посебни операции, СВР Струмица и Регионалните … ПовеќеСузбиена криминална група што криумчарела мигранти 

Categories Некатегоризирано

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање. Имено, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно … ПовеќеОбвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Categories Некатегоризирано

Тројца кумановци осомничени за „Терористичка организација“ и „Тероризам“

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица осомничени дека сториле кривично дело – Терористичка организација од член 394 – а и Тероризам предвидено и казниво по член 394-б од Кривичниот законик. Осомничените лица се на возраст од 22 … ПовеќеТројца кумановци осомничени за „Терористичка организација“ и „Тероризам“

Categories Некатегоризирано

Донација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција​

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот донираа преносни компјутери на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Донацијата е наменета за потребите на истражниот центар во обвинителството и олеснување на неговата работа на терен во … ПовеќеДонација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција​

Categories Некатегоризирано

Обвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица. На лицата им се става на товар дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, по член 215 … ПовеќеОбвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Categories Некатегоризирано

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво по член 418–б став 3 во врска со став 4 и 2 во врска … ПовеќеВкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

Categories Некатегоризирано

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби опрема за дигитална форензика

Во рамките на Проектот ИПА 2017 Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан, денеска Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби ИТ опрема за дигитална форензика во вредност од 27. 000 евра. Опремата се состои од софтвер и хардвер за компјутерско и мобилно вештачење на одземените ИТ уреди во кривично-правните настани … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби опрема за дигитална форензика

Categories Некатегоризирано

Истрага за три лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

По повеќедневни активности и насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за криминалистичка полиција при Министерството за внатрешни работи и Царинската  управа спроведоа акција во која во бункери на возило е пронајдена наркотична дрога – хероин во вкупна нето маса од 4.951,7 грама, а две лица … ПовеќеИстрага за три лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

Categories Некатегоризирано