Соопштение

Соопштение

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги следи реакциите по донесената одлука на Апелациониот суд Скопје за замена на мерката притвор со куќен притвор за обвинето лице во случајот „Рекет“. Како единствен државен орган кој е надлежен за кривично гонење и се грижи за законитоста на кривичниот прогон, јавното обвинителство нагласува дека ги почитува судските … ПовеќеСоопштение

Муниција и дрога пронајдени во дом на скопјанец

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и Неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од … ПовеќеМуниција и дрога пронајдени во дом на скопјанец

За изнуда и лихварство под истрага две лица

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело – Изнуда од чл. 258 ст.1 во врска со чл. 22 од Кривичниот законик. За едно од лицата постои основано сомневање дека сторило и кривично дело – Лихварство од чл. 260 ст.1 од Кривичниот законик. … ПовеќеЗа изнуда и лихварство под истрага две лица

Кумановското обвинителство отвори истрага за пронајдената дрога и оружје

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лице на возраст од 66 години, со двојно државјанство – на Република Северна Македонија и Република Србија, поради основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и Неовластено изработување, држење, посредување … ПовеќеКумановското обвинителство отвори истрага за пронајдената дрога и оружје

Притвор за лице во Кичево кај кое беше пронајдена марихуана

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик. При претрес во домот на осомничениот во Кичево, во подрумска просторија на улицата „Мехмед … ПовеќеПритвор за лице во Кичево кај кое беше пронајдена марихуана

Јовески се сретна со претставници на ИПА/2017 Проектот за борба против сериозен криминал во Западен Балкан

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и обвинителот за врска со Eurojust Ленче Ристоска остварија средба со Ерик Винкен, проект менаџер на ИПА/2017 Проектот за борба против сериозен криминал во Западен Балкан и со членовите на делегираниот проектен тим за земјава. На средбата се разговараше за неодамнешните активности и идните можности за соработка … ПовеќеЈовески се сретна со претставници на ИПА/2017 Проектот за борба против сериозен криминал во Западен Балкан

Жителка на Кавадарци под истрага за продажба на дрога во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик. На 14 ноември, при претрес во домот каде што времено престојувала … ПовеќеЖителка на Кавадарци под истрага за продажба на дрога во Скопје

Поведена постапка за убиство во Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело – Убиство од чл. 123 ст.1 од Кривичниот законик. На 18 август, во село Мојанце, Арачиново, со употреба на огнено оружје со калибар од 7,62Х25мм, осомничениот го лишил од живот Зилбехар Ајвази. На критичниот ден, осомничениот седел … ПовеќеПоведена постапка за убиство во Арачиново

Обвинение за поседување оружје, муниција и дрога

По сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против 30-годишен скопјанец за сторени  кривични дела  – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори предвидено и казниво по член 215 став 1  и  Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 … ПовеќеОбвинение за поседување оружје, муниција и дрога

Отфрлена иницијативата за кривично гонење на ректор поднесена од Државната комисија за спречување на корупцијата

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на иницијативата за поведување постапка за кривично гонење поднесена од Државната комисија за спречување на корупцијата против ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. По спроведена предистражна постапка, надлежен јавен обвинител констатираше дека нема основано сомнение дека пријавениот ги сторил кривичните дела – Злоупотреба на … ПовеќеОтфрлена иницијативата за кривично гонење на ректор поднесена од Државната комисија за спречување на корупцијата

Скопјанец обвинет за една реализирана и една тешка кражба во обид

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот законик, како и за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. … ПовеќеСкопјанец обвинет за една реализирана и една тешка кражба во обид

Еден обвинет за убиството на Бурим Идризи на улицата „Џон Кенеди“

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Обвинителен акт против едно лице, кое се товари дека извршило кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 3 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 20.12.2017 година, на автобуска постојка на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје, наспроти училиштето „Цветан Димов“, со умисла го лишил … ПовеќеЕден обвинет за убиството на Бурим Идризи на улицата „Џон Кенеди“

Тројца осомничени за кражби на дрзок начин на гостиварскиот пазар

Основното јавно обвинителство Гостивар отвори постапка против три лица, осомничени за две кривични дела – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 3 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените, од кои еден државјанин на Република Северна Македонија и двајца државјани на Република Косово, на 29 октомври, со возило марка Фолксваген голф … ПовеќеТројца осомничени за кражби на дрзок начин на гостиварскиот пазар

Се врши увид на градежна локација во Куманово каде беа повредени десетмина работници

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово заедно со екипи од крим-техника при Министерството за внатрешни работи и вешти лица вршат увид на локација на улиците „Васко Карангелевски“ и „АВНОЈ“ во Куманово, каде што претпладнево, при изведување градежни работи, беа повредени десет градежни работници. Според првичните сознанија, осуммина работници во несреќата се здобиле со полесни … ПовеќеСе врши увид на градежна локација во Куманово каде беа повредени десетмина работници

Поднесено обвинение за извршени две разбојништва во финансиски друштва

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека извршило две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 5 август, влегол во просториите на финансиското друштво „М КЕШ“ ДООЕЛ во трговскиот центар „Палома Бјанка“ и со звучно-сигнален пиштол марка … ПовеќеПоднесено обвинение за извршени две разбојништва во финансиски друштва

Притвор за двајца за тешка кражба во Битола

Осомничените, на 14 октомври, како соизвршители отишле во продажен салон за бела техника во Битола, претходно договорени со намера противправно да присвојат туѓи подвижни предмети. Откако влегле во таванскиот простор, тие направиле отвор низ кој едниот од нив се спуштил во продажниот салон и одзел повеќе мобилни телефони и дигитални фотоапарати од разни марки во … ПовеќеПритвор за двајца за тешка кражба во Битола

Три лица во Гостивар осомничени за разбојништво врз камионџија

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица, осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените, на 25 октомври, во близина на наплатна станица на автопатот Гостивар-Тетово, замолиле едно … ПовеќеТри лица во Гостивар осомничени за разбојништво врз камионџија

Кичевец осомничен за обид за силување

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од Кичево осомничено дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Осомничениот 22-годишник, на 22 октомври, со употреба на сила и закана дека непосредно ќе нападне врз животот и … ПовеќеКичевец осомничен за обид за силување