Соопштенија

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

На ден 07.06.2017 година околу 16,20 часот случена е сообраќајна незгода на патот Прилеп-с.Присад, помеѓу ПМВ марка Фолксваген Пасат управувано од жител на Прилеп и ПМВ марка Лада 1600 управувано од сега починатиот. Во несреќата животот го загуби возачот на Ладата, жител на Прилеп на возраст од 36 години.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп изврши увид на лице место заедно со екипа од крим-техника при МВР ПС Прилеп, издадени се наредби за подигање и обезбедување на траги и предмети кои можат да послужат како доказ. Издадена е и наредба за обдукција врз телото на починатиот за утврдување на причините за смртта.