Соопштенија

Основното јавно обвинителство – Тетово го истражува синоќешното убиство во Мала Речица

Вчера вечер околу 23:15 часот во с.Мала Речица, по вербална расправија, едно лице – жител на Мала Речица е лишено од живот, а двајца негови соселани се здобиле со прострелни рани од огнено оружје – пиштол.

Според првичните сознанија извршители на кривичното дело се две лица од Тетово, кои во моментов се недостапни на органите на прогонот и се трага по нив. Повредените се испратени на лекување во Клиничката болница во Скопје.

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово ги презема сите мерки и дејствија за расветлување на причините што довеле до овој кривично – правен настан. Издадени се низа наредби како за потрага по осомничените лица, така и наредби за прибирање на траги и изнаоѓање на докази за расветлување на настанот и утврдување на факти во предметот.