Соопштенија

Поведена постапка за дилерка на дрога

Кумановското обвинителство поведе постапка против 37-годишна жителка на Куманово, поради постоење на основано сомнение дека го сторила кривичното дело – Неовлстено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

При извршен претрес во домот на осомничената на 4 мај 2021 година, овластените службени лица пронашле 11,53 грама наркотична дрога – хероин и едно пакување наркотична дрога – кокаин  од 0,85 грама. Осомничената неовластено заради продажба ја набавила наркотичната дрога. Хероинот го препакувала до одделни шест мали најлонски пакувања и ги криела во спалната соба.

Јавниот обвинител кој постапува во предметот, до Судијата на претходна постапка при Основниот суд Куманово поднесе предлог за определување на мерка куќен притвор за осомничената поради постоење на опасност од бегство и повторување на кривичното дело. Предлогот на обвинителството беше прифатен и Судот на осомничената и определи куќен притвор во траење од 30 дена.​