Соопштенија

Притвор за лице во Кичево кај кое беше пронајдена марихуана

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 ст.1 од Кривичниот законик.

При претрес во домот на осомничениот во Кичево, во подрумска просторија на улицата „Мехмед Мехмеди“, биле пронајдени 1.309,27 грама наркотична дрога –  марихуана, завиткана во повеќе најлонски и мали зипер вреќички. Од осомничениот била одземена и дигитална вага.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот суд во Гостивар достави и Предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице. судот го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.