Соопштенија

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање. Имено, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно … ПовеќеОбвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Тројца кумановци осомничени за „Терористичка организација“ и „Тероризам“

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица осомничени дека сториле кривично дело – Терористичка организација од член 394 – а и Тероризам предвидено и казниво по член 394-б од Кривичниот законик. Осомничените лица се на возраст од 22 … ПовеќеТројца кумановци осомничени за „Терористичка организација“ и „Тероризам“

Донација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција​

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот донираа преносни компјутери на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Донацијата е наменета за потребите на истражниот центар во обвинителството и олеснување на неговата работа на терен во … ПовеќеДонација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција​

Обвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица. На лицата им се става на товар дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, по член 215 … ПовеќеОбвинение за две лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво по член 418–б став 3 во врска со став 4 и 2 во врска … ПовеќеВкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби опрема за дигитална форензика

Во рамките на Проектот ИПА 2017 Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан, денеска Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби ИТ опрема за дигитална форензика во вредност од 27. 000 евра. Опремата се состои од софтвер и хардвер за компјутерско и мобилно вештачење на одземените ИТ уреди во кривично-правните настани … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција доби опрема за дигитална форензика

Истрага за три лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

По повеќедневни активности и насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделот за криминалистичка полиција при Министерството за внатрешни работи и Царинската  управа спроведоа акција во која во бункери на возило е пронајдена наркотична дрога – хероин во вкупна нето маса од 4.951,7 грама, а две лица … ПовеќеИстрага за три лица за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори

Обвинителен предлог за криумчарење на 40 мигранти

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Криумчарење мигранти предвидено и казниво по член 418-б, став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 26.02.2020 година на  претходно договорено место во близина на македонско -грчката граница, прифатил 36 мигранти од … ПовеќеОбвинителен предлог за криумчарење на 40 мигранти

Спречен обид за учество во странска војска

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации од член 322-а ст.3 вв ст.9 од Кривичниот законик. На почеток на … ПовеќеСпречен обид за учество во странска војска

Отворен предмет по допрен глас за паднатата фасада на АД „МЕПСО“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција следејќи ги написите во медиумите за  падната фасада на зградата на АД МЕПСО, денеска отвори предмет по допрен глас. Предметот е распределен кај надлежен јавен обвинител кој издаде наредба  до Министерството за внатрешни работи за обезбедување и вештачење на севкупната документација за проектот насловен „Реконструкција … ПовеќеОтворен предмет по допрен глас за паднатата фасада на АД „МЕПСО“

Криумчарите на мигранти по признавање на вина, осудени и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за предметот во кој се обвинети две лица, по потекло од Република Гана, дека сториле кривично дело Криумчарење на мигранти, денеска во Основниот кривичен суд – Скопје беше одржано рочиште. По воведните зборови на надлежниот обвинител, обвинетите, германски … ПовеќеКриумчарите на мигранти по признавање на вина, осудени и ќе бидат протерани од земјава

По вчерашната акција во с. Крушопек, истрага за две лица

Заврши распитот на лицата што вчера вечер беа лишени од слобода во акцијата во с. Крушопек, Општина Сарај. Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело Неовластено производство и пуштање … ПовеќеПо вчерашната акција во с. Крушопек, истрага за две лица

Соопштение

Денеска во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, на негово барање, обвинителката Вилма Русковска го прими пратеникот Антонио Милошоски. На средбата Милошоски достави аудио материјал за кој по преслушувањето и анализа на истиот ќе биде донесена јавнообвинителска одлука за понатамошно користење на материјалот.

Обвинети шест лица за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје

По сеопфатна истражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица. На обвинетите им се става на товар дека сториле кривично дело Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи предвидено и казниво … ПовеќеОбвинети шест лица за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје

Започната предистражна постапка за оддавање службена тајна

По известување од страна на Министерството за внатрешни работи за сознанија во врска со протекување на материјал од посебни истражни мерки, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција презема дејствија во предистражна постапка за откривање сторители и обезбедување докази. Во текот на вчерашниот ден беа повикани четири лица, вработени во Министерството за … ПовеќеЗапочната предистражна постапка за оддавање службена тајна

Обвинителен акт против македонски државјанин и тројца Пакистанци за криумчарење мигранти

По сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе Обвинителен акт против еден македонски државјанин и тројца државјани на Пакистан. На обвинитетите им се става на товар дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво … ПовеќеОбвинителен акт против македонски државјанин и тројца Пакистанци за криумчарење мигранти

Поднесен обвинителен акт против двајца странски државјани за криумчарење на мигранти

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје поднесе обвинителен акт против две лица. На првообвинетиот германски државјанин и второобвинетата државјанка на Р.Италија, двајцата по потекло од Република Гана, им се става на товар дека како соизвршители сториле кривично дело Криумчарење на мигранти предвидено … ПовеќеПоднесен обвинителен акт против двајца странски државјани за криумчарење на мигранти

Седум години затвор за продажба на ќерка си

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која обвинетиот Т.Д. е огласен за виновен за сторено кривично дело Трговија со дете од член 418-г став 1 од Кривичниот законик и е осуден на казна затвор во траење од 7 години. … ПовеќеСедум години затвор за продажба на ќерка си

Поднесен Обвинителен акт против пет лица и едно правно лице

По спроведена сеопфатна истражна постапка надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот кривичен суд – Скопје достави Обвинителен акт против пет физички лица и едно правно лице. Со дејствијата опишани во Обвинителниот акт кривичното дело Измама предвидено и казниво по член 247 став 4 во … ПовеќеПоднесен Обвинителен акт против пет лица и едно правно лице

Постигнати спогодби со четири лица за Несовесно работење во служба и со едно лице за Бесправно градење

Надлежен обвинител при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постигна спогодба со пет лица кои, по поднесувањето на Обвинителниот акт со кој се обвинува градоначалник, осум административни службеници од општина Карпош и две одговорни лица во правно лице, поднесоа изјави за признавање на вина. Според Обвинителниот акт заснован врз прибраните докази … ПовеќеПостигнати спогодби со четири лица за Несовесно работење во служба и со едно лице за Бесправно градење