Односи со Јавноста

Малолетникот осомничен за Силување во ВП домот Тетово во постапка и за Убиство во обид

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе барање до Судијата за малолетници во Основниот суд – Велес за поведување подготвителна постапка спрема едно дете, штитеник на Воспитно-поправниот дом Тетово, за сторено кривично дело – Убиство (во обид). На 25 јануари малолетникот побарал да биде однесен на лекарски преглед кај домскиот лекар заради главоболка. Во лекарската соба … ПовеќеМалолетникот осомничен за Силување во ВП домот Тетово во постапка и за Убиство во обид

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице – поранешен висок функционер, за недозволиво држење на огнено оружје

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осомничено лице , кое се товари за сторено кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи. Сметајќи дека се исполнети законските основи, Јавниот обвинител до судија на предходна постапка од Основен суд Скопје поднесе Предлог … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице – поранешен висок функционер, за недозволиво држење на огнено оружје

Основното јавно обвинителство Скопје постапува против две лица осомничени за примање поткуп

Постапувајќи по пријава на граѓанин, надлежниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за сторено кривично дело – Примање поткуп. Имено , осомничените од оштетеното лице барале определeн износ на финансиски средства за да биде извршена конкретна медицинска интервенција. Против осомничените се води редовна постапка, односно по наоѓање на јавниот обвинител … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје постапува против две лица осомничени за примање поткуп

Поднесено обвинение против службено лице од Воспитно-поправниот дом Тетово – одделение во Велес

Основното јавно обвинителство во Велес поднесе Обвинителен предлог против раководителот на Секторот за обезбедување – заповедник во Воспитно – поправниот дом Тетово – одделение во Велес, за сторено кривично дело Несовесно вршење на службата. Обвинетиот се товари дека во својство на службено лице, откако добил известување за сторено кривично дело Силување на малолетник од страна … ПовеќеПоднесено обвинение против службено лице од Воспитно-поправниот дом Тетово – одделение во Велес

Основното јавно обвинителство Гостивар спроведува истрага за починатото лице најдено крај пат кон Гостивар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар изврши увид на лице место кај пронајдениот машки труп, на споредниот пат Тетово – Гостивар. Починатото лице било пронајдено на десетина метри од паркирано патничко моторно возило со тетовски регситарски таблички. Станува збор за жител на гостиварско село, роден 1958 година. Јавниот обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гостивар спроведува истрага за починатото лице најдено крај пат кон Гостивар

Поднесено обвинение за семејно насилство во Неготино

Основното јавно обвинителство – Кавадарци поднесе обвинителен акт против едно лице на возраст од 18 години во Неготино поради постоење на основано сомнение дека извршило кривично дело Загрозување на сигурноста на неговите родители. Имено, обвинетиот на 19 јануари се довел во состојба на раздразнетост и вознемиреност со користење на метадон, по што извадил нож со … ПовеќеПоднесено обвинение за семејно насилство во Неготино

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Жалба на Решението за условниот отпуст на Вранишковски

На 12 јануари 2015 година Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција го прими Решението на Основниот суд Скопје со кое судот одлучи да го уважи предлогот на Директорот  на КПУ Идризово за условен отпуст на осудениот Вранишковски. Таквото решение беше предмет на  целосна анализа на околностите и оцена во надлежното обвинителство … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Жалба на Решението за условниот отпуст на Вранишковски

Основното јавно обвинителство Tетово поведе постапка против едно лице за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Tетово донесе Наредба за поведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело Убиство (во обид). Имено, на 15 јануари годинава, осомничениот по вербална расправија, при вршење семејно насилство, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот брат. Осомничениот со нож два пати го ранил оштетениот во градниот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Tетово поведе постапка против едно лице за обид за убиство

Поведена е постапка против убиец на едно лице во неготинско Пепелиште

Основното јавно обвинителство – Велес, по спроведена истражна постапка во која се собрани сите докази, одлучи да поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело Убиство. Обвинетиот се товари дека на 21.08.2014 година со умисла и од користољубие лишил од живот едно 86-годишно лице на православните гробишта во с.Пепелиште, општина Неготино. Имено, обвинетиот,  … ПовеќеПоведена е постапка против убиец на едно лице во неготинско Пепелиште

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против лицата кои со моторна пила се обидоа да убијат едно лице

Основното јавно обвинителство Велес по спроведена истрага поднесе до Основниот суд Велес Обвинителен акт против две лица од Кавадарци, за кривично дело Убиство (во обид). Делото го извршиле во домот на еден од обвинетите на ден 14.07.2014 година околу 19.30 часот, кога се обиделе  да го лишат од живот оштетениот поради нерасчистени должничко доверителски односи. … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против лицата кои со моторна пила се обидоа да убијат едно лице

Основното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Основното јавно обвинителство – Скопје, постапувајќи по кривична пријава на Одделението за сузбивање организиран криминал во МВР, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 7 лица, поради постоење основано сомневање дека извршиле кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување. Првообвинетиот како поттикнувач, а останатите како соизвршители се товарат дека сториле продолжено кривично дело – Злоупотреба на службената … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје нареди истрага против вработени во Управата за животна средина

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против едно лице за сторено Убиство

Основното јавно обвинителство – Велес по завршување на истражната постапка и прибирање на сите докази во предметот, поднесе Обвинителен акт против лицето кое  во дворот на Гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес на 17.07.2014 година со умисла лиши од живот  90-годишно лице. Кривичното дело – Убиство за кое се товари обвинетиот е извршено со нанесување на … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против едно лице за сторено Убиство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Вранишковски

Осудениот Јован Вранишковски е правосилно осуден на единствена затворска казна  од пет гонини и пет месеци. Досега издржал вкупно 36 месеци затвор, што значи дека издржал половина од затворската казна на која што е правосилно осуден. За време на издржувањето се однесувал примерно и го почитувал куќниот ред  во затворот, при што ги извршувал и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција смета дека се исполнети законските услови за примена на условен отпуст за Вранишковски

Осомничениот за смртта на жената кај детска клиника се гони за Убиство на бремена жена

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Убиство, со квалификаторен облик на убиство на бремена жена. Надлежниот обвинител ги презеде сите почетни мерки за прибирање на докази и релевантни факти во насока на расветлување на случајот. При тоа, сослушано е едно лице и … ПовеќеОсомничениот за смртта на жената кај детска клиника се гони за Убиство на бремена жена

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка за лицето кое одземаше златен накит

Дваесет е седумгодишниот осомничен во изминатиот месец на седум жени со употреба на сила им одзеде златни обетки и друг накит. Пресретнувајќи ги на улица, со закани, влевање страв и употреба на сила на оштетените им го одземал златото што во моментот го имале кај себе. Надлежниот обвинител против осомничениот поведе постапка за сторено продолжено … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка за лицето кое одземаше златен накит

Прилепското обвинителство ја расчистува сообраќајната незгода во која животот го загуби едно лице

Сообраќајната незгода се случи во Прилеп меѓу товарно возило со скопски регистарски таблици  и патничко моторно возило со битолски регистарски таблици. При тоа на лице место настрадал возачот на патничкото моторно возило, четириесет и седум годишен битолчанец. Веднаш по сообраќајната незгода извршен е увид на лице место од страна на надлежен јавен обвинител од Основното … ПовеќеПрилепското обвинителство ја расчистува сообраќајната незгода во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против лицето кое рани двајца во с. Лукавица

Осомничениот во тек на вчерашниот ден со намера да лиши од живот три лица се упатил кон нивните домови, при што извршил Обид за убиство и притоа ранил две лица. Мотив за стореното на осомничениот му бил неговиот сомнеж за наводното неверство на сопругата. Тој се упатил во домот на прво ранетиот, каде со ловечка … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против лицето кое рани двајца во с. Лукавица

Основното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против едно лице за Производство и дистрибуција на детска порнографија

Осомничениот во периодот од јули 2014 година досега во неколку наврати произведувал видео запис на сопствениот мобилен телефон кој го имал поставено во женската соблекувална на фискултурната сала и во соблекувалната на градскиот базен во Делчево.  Снимениот материјал како и направените фотографии осомниченот ги чувал со цел нивна дистрибуција како детска порнографија. Мобилниот телефон бил … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани поведе постапка против едно лице за Производство и дистрибуција на детска порнографија

Македонското и косовското обвинителство ќе соработуваат во борбата против организираниот криминал и против тероризмот

Јавното обвинителство на Република Македонија и Канцеларијата на Државниот обвинител на Република Косово денеска во Приштина потпишаа Меморандум за разбирање, со кој договорија тесна соработка во борбата против организираниот криминал и поврзаните кривични дела, вклучувајќи го и перењето пари и борбата против тероризмот. Меморандумот е прв документ од ваков вид договорен со Република Косово, а … ПовеќеМакедонското и косовското обвинителство ќе соработуваат во борбата против организираниот криминал и против тероризмот

Извештајот за падот на Кингерот е доставен до Јавното обвинителство

Меѓународниот стручен тим денеска го достави Извештајот за авионската несреќа во која по падот на владиниот Кингер животот го загуби претседателот на Република Македонија и осум членови на екипажот. Јавното обвинителство на Република Македонија го достави Извештајот до надлежното обвинителство на натамошно разгледување и анализа, по што ќе излезе со информации за евентуално натамошно постапување.