Соопштенија

СООПШТЕНИЕ

Комисија за следење евентуални противправности сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот ја известува јавноста дека континуирано ги следи сите случувања поврзани со гласањето. Oбјавување на фотографии на гласачи  е противправно дејствие кое го нарушува процесот на гласање и претставува попречување на правото на гласање. Оттука, ја известуваме јавноста дека секое сликање, снимање на гласачи … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Наредена обдукција на двете починати лица во престрелката на „Рузвелтова"

По насоки од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, екипи на СВР Скопје, крим-техника и на Одделот за крвни деликти при МВР извршија увид на лице место на улица „Рузвелтова” во Скопје каде што доцна синоќа две лица го загубија животот во престрелка, додека едно е тешко повредено. Трите лица се превезувале со … ПовеќеНаредена обдукција на двете починати лица во престрелката на „Рузвелтова"

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против едно лице за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за сторено кривично дело – Убиство од чл.123 во врска со чл.19 од Кривичниот законик. Настанот за кој се гони лицето се случил на 24.09.2018 година, околу 00:05 часот, на крстосницата меѓу ул. „Дурмиторска” и ул. „Алија Авдовиќ” во Скопје, кога осомничениот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против едно лице за обид за убиство

Поднесен Обвинителен акт за две лица за Злоупотреба на службена положба и овластување при вршење на јавни набавки ​

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица. На осомничените им се става на товар дека како соизвршители сториле кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 став 5 во врска со став … ПовеќеПоднесен Обвинителен акт за две лица за Злоупотреба на службена положба и овластување при вршење на јавни набавки ​

Поведена постапка за двајца стружани кои организирале пренос на дрога

Основното јавно обвинителство Струга започна истражна постапка против две лица за сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата осомничени на 19 септември, околу 19,40 часот, на локалниот пат од с. Корошишта кон … ПовеќеПоведена постапка за двајца стружани кои организирале пренос на дрога

Соопштение

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда во скопската населба Аеродром, во стан во истата зграда беше откриено дека семејство со едно малолетно дете живее во исклучително лоши хигиенски услови. Предметот е оформен во насока на … ПовеќеСоопштение

Јавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот

Согласно своите надлежности Јавниот обвинител на Република Македонија формираше Комисија за следење евентуални противправности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет  – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30 септември 2018 година. За претседател на … ПовеќеЈавното обвинителство ќе ги следи евентуалните противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот

Одржан е состанок со претставници на Европската комисија за ефикасност на правдата

Јавниот обвинител на Република Македонија вчера одржа состанок со делегација на Европската комисија за ефикасност на правдата – СЕРЕЈ, предводена од Рамин Гурбанов, заменик претседател на СЕРЕЈ. Цел на посетата во Јавното обвинителство на Република Македонија беше помошта која ја обезбедува СЕРЕЈ во анализирањето на состојбите и поддршката на правосудните институции од државата во сферата … ПовеќеОдржан е состанок со претставници на Европската комисија за ефикасност на правдата

Истрага против три лица за разбојништво во менувачница во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица за сторено кривично дело разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Двајца од осомничените се македонски државјани, додека еден е државјанин на Република Италија. Трите лица се осомничени дека на 18.09.2018 година, по претходен договор, … ПовеќеИстрага против три лица за разбојништво во менувачница во Тетово

Побаран притвор за две лица кои извршија рабојништво на бензинска пумпа во с. Велешта

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело Разбојништво од член 237 став 4 од Кривичниот законик. Осомничените, 24-годишен жител на с. Велешта и 27-годишен државјанин на Република Албанија, се гонат за разбојништвото кое на 3 август годинава го извршиле во бензинската … ПовеќеПобаран притвор за две лица кои извршија рабојништво на бензинска пумпа во с. Велешта

Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во Ново Лисиче

Дежурен јавен обвинител синоќа изврши увид на лице место на булеварот „Србија” во Скопје, каде што се случи тешка сообраќајна несреќа во која беа повредени три лица. Несреќата се случила кога на тројцата пешаци – возрасни маж и жена и нивната тригодишна внука налетало товарно моторно возило „Пежо Партнер” со велешки регистерски ознаки. Поради сериозноста на повредите, … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје изврши увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во Ново Лисиче

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

Обвинителството поведе постапка за сторено кривично дело Напад на службено лице при вршење на службата од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик против три лица кои, на 15 септември во населбата Шуто Оризари, при одржување на панаѓур извршиле напад над припадници на полицијата. Настанот се случил откако полицајците кои … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

Поведена истражна постапка против едно лице кај кое при претрес беше пронајдено оружје и друга опрема

Основното јавно обвинителство Скопје започна истрага со донесување на Наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, за Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 1 од Кривичниот законик. При рутинска контрола на возило марка БМВ на 15.09. 2018 година во 15.00 часот, на бул. Александар … ПовеќеПоведена истражна постапка против едно лице кај кое при претрес беше пронајдено оружје и друга опрема

Поднесено е обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката Притвор  против  две лица за сторено кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. На обвинетите им се става на товар дека заеднички и на свиреп начин го лишиле од … ПовеќеПоднесено е обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Три лица осомничени за тројното убиство на семејство во Дебар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица под сомнение дека биле инволвирани во убиство на тричлено семејство во Дебар. Првоосомничената, жена на возраст од 28 години, е под истрага бидејќи постојат основи на сомнение дека сторила кривично дело – Убиство од чл.123 ст.3 од Кривичниот законик. За другите двајца … ПовеќеТри лица осомничени за тројното убиство на семејство во Дебар

Наредена обдукција на почината жена со траги на насилство во охридско Велгошти

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид доцна попладнево изврши увид на лице место во семејна куќа во охридското село Велгошти, каде беше пронајдено безживотно тело на жена. Починатата ја пронашле соседите во нејзиниот дом, каде што живеела сама. На телото биле видливи траги на насилство. По наредба на јавниот обвинител, на лице место … ПовеќеНаредена обдукција на почината жена со траги на насилство во охридско Велгошти

Заврши увидот на местото на тројното убиство во Дебар

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар раководеше со увидот на лице место во семејна куќа во Дебар каде што, според првичните сознанија, беше извршено убиство на тричлено семејство – маж, жена и нивната 14-годишна ќерка. Притоа, јавниот обвинител издаде наредба за обдукција на починатите лица, како и наредба за вештачење на сите траги … ПовеќеЗаврши увидот на местото на тројното убиство во Дебар

Увид на местото на тројно убиство во Дебар

Основното јавно обвинителство Гостивар врши увид во приватна куќа во Дебар каде што се пронајдени безживотни тела на три лица. Според првичните сознанија, станува збор за тројно убиство, а жртвите се семејство – маж, жена и нивната ќерка на возраст од околу 13 години, кои времено живееле во Италија. Сторителот засега е непознат. Надлежен јавен … ПовеќеУвид на местото на тројно убиство во Дебар

Основното јавно обвинителство – Гостивар трага по напаѓачот што рани едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид на местото каде беше рането едно лице. Издадени се наредби за собирање на траги од местото на настанот, за скицирање и фотографирање на местото и наредба за трагање по осомничениот. Настанот се случил денеска околу 11 часот во с. Долна Бањица, гостиварско, во домот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар трага по напаѓачот што рани едно лице

Основното јавно обвинителство – Тетово гони три лица за изнуда и противправно лишување од слобода

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за сторено кривично дело Изнуда од чл.258 ст.2 вв со ст.1 вв со чл.22 и чл.19 од Кривичниот законик. Настанот се случил вечерта на 16 август во период од 21:23 до 00:01 часот по полноќ во … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Тетово гони три лица за изнуда и противправно лишување од слобода