Соопштенија

Двајца осомничени за разбојничка кражба во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица од Битола и Прилеп за кривично дело – Разбојничка кражба од член 238 став 4 во врска став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Против осомничените поднесен е и предлог за определување мерка притвор. Истрагата е поведена заради основано сомнение дека двајцата соизвршители, … ПовеќеДвајца осомничени за разбојничка кражба во Битола

Побаран притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и со предлог до Основниот суд Битола побара на едно лице да му се определи мерка притвор, бидејќи постои основано сомнение дека лицето го сторило кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 … ПовеќеПобаран притвор за дилер на дрога

Поведена постапка за браќа кај кои е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка за две лица, браќа на возраст од 33 и 29 години, за кои постои основано сомнение дека го сториле кривичното дело –Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член  215  став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес … ПовеќеПоведена постапка за браќа кај кои е пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Битола го расчистува случајот со медицинската интервенција во Одделот за Гинекологија и акушерство при Клиничка болница Битола

Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози од Клиничка болница Битола и едно лице странски државјанин за кое постојат основи на сомневање дека без лиценца за работа преземало медицинска интервенција. Кон предметот е припоена и кривична пријава … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола го расчистува случајот со медицинската интервенција во Одделот за Гинекологија и акушерство при Клиничка болница Битола

Поведена постапка заради разбојништво

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 21 – годишен  жител на Битола, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 11.12.2020 година, околу 23:50 часот влегол во продавница лоцирана на улицата „Партизанска“ наспроти Клиничката болница во Битола … ПовеќеПоведена постапка заради разбојништво

Притвор за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против битолчанец за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и  прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. По извршен претрес во домот на осомничениот во Битола на 14.11.2020 година, од страна на СВР Битола … ПовеќеПритвор за дилер на дрога

Поведена постапка за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 32 – годишен битолчанец кој неовластено држел наркотична дрога хероин, со што го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. При извршен претрес во домот на осомниченото лице, на 29.9.2020 … ПовеќеПоведена постапка за дилер на дрога

Притвор за извршено разбојништво во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Разбојништво од член 237 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 9.9.2020 година околу 18,45 часот, во Битола, додека се разминувал со оштетената, го фатил  златниот ланец што го носела околу вратот и … ПовеќеПритвор за извршено разбојништво во Битола

Двајца битолчани обвинети за дистрибуција на детска порнографија

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен акт против двајца браќа на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот се товари за продолжено кривично дело – Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 став 4 во врска со став 3 и став 1 и во врска со член 45 став 2 од Кривичниот законик, … ПовеќеДвајца битолчани обвинети за дистрибуција на детска порнографија

Скопјанец осомничен за убиство во Долно Дупени

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик. На 30 јуни, осомничениот скопјанец, во местото Големи Грми во атарот на селото Долно Дупени, Ресен, со употреба на огнострелно оружје, со умисла го лишил … ПовеќеСкопјанец осомничен за убиство во Долно Дупени

Постапка против едно лице во Битола заради непочитување на задолжителната домашна изолација

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетата 34-годишна битолчанка не постапила по Решението на Државниот здравствен и санитарен инспекторат – Сектор за инспекциски надзор ПО Битола, со кое … ПовеќеПостапка против едно лице во Битола заради непочитување на задолжителната домашна изолација

Парична казна за едно лице во Битола

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Со предлогот на Судот му предложи да изрече парична казна за обвинетото лице во висина од 100 дневни глоби, секоја … ПовеќеПарична казна за едно лице во Битола

Парична казна за лице кое не се придржувало на задолжителната самоизолација

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик и побара од судот да изрече парична казна со определување на висина на казната на 100 дневни глоби, при што … ПовеќеПарична казна за лице кое не се придржувало на задолжителната самоизолација

Поведена постапка за полов напад врз дете

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, жител на битолско село, за сторено кривично дело –  Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик. Истовремено, јавниот обвинител до Основниот суд Битола поднесе Предлог за определување притвор за осомничениот, бидејќи постојат … ПовеќеПоведена постапка за полов напад врз дете

Парични казни за седум лица во Битола

Обвинетите за време на пандемија прогласена од страна на Генералниот секретар на Светската здравствена организација поради опасна заразна болест COVID-19 не постапилe според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за нејзино сузбивање или спречување. Тие, во одделни кривично правни настани за време додека забраната за движење на населението на целата територија на државата … ПовеќеПарични казни за седум лица во Битола

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Основното јавно обвинителство Битола до надлежен суд поднесе два предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени  вкупно 4 лица обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите биле затекнати од полициски службеници при прекршување на полицискиот час, односно непочитување … ПовеќеЧетворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Пет лица во Битола обвинети за непочитување на полицискиот час

Петмина од Битола се обвинети за непочитување на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија, бидејќи за време на полицискиот час се движеле без дозвола на различни локации. Заради стореното, Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 5 лица за … ПовеќеПет лица во Битола обвинети за непочитување на полицискиот час

Битолското обвинителство поднесе предлози против седум лица за непочитување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство – Битола денеска до Основниот суд во Битола поднесе пет предлози за издавање казнени налози против седум лица. Во текот на вчерашното деноноќие лицата биле затекнати во движење без поседување на соодветни дозволи. Со своите дејствија седуммината обвинети сториле кривично дело -Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија предвидено и казниво … ПовеќеБитолското обвинителство поднесе предлози против седум лица за непочитување на полицискиот час

Парични казни за десетмина во Битола

Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд Битола поднесе  предлози за издавање на казнени налози за вкупно 10 лица, сите поради сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите во деновите од  22 до 25 мај 2020 година, биле затекнати надвор од … ПовеќеПарични казни за десетмина во Битола

Едно лице осомничено за разбојништво во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Разбојништво од член 247 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 17 мај, ја пресретнал оштетената на улица и силно ја турнал со рацете. Кога оштетената паднала, удирајќи директно со главата на земјата, осомничениот ѝ го одзел паричникот … ПовеќеЕдно лице осомничено за разбојништво во Битола