Соопштенија

Поднесено обвинение за спречување новинарски екипи во вршењето на работата

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен жител на Росоман за кривично дело – Спречување службено лице во вршење службено дејствие од член 382 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 18 јули, на регионалниот пат Градско-Прилеп во близина на Росоман, спречил новинари и … ПовеќеПоднесено обвинение за спречување новинарски екипи во вршењето на работата

Албански државјанин под истрага за тешка сообраќајна несреќа кај Дреново

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против државјанин на Република Албанија со привремен престој во Кавадарци, за кого постои основано сомнение дека сторил – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 1 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. На регионалниот … ПовеќеАлбански државјанин под истрага за тешка сообраќајна несреќа кај Дреново

Татко под истрага за полови дејствија спрема сопствената малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 42-годишник за кого постои основано сомнение дека подолг временски период вршел други полови дејствија спрема неговата ќерка родена во 2016 година. Постои сомнение дека тој во повеќе наврати, во текот на 2022 и 2023 година, искористувајќи што со девојчето живеел во иста семејна заедница, … ПовеќеТатко под истрага за полови дејствија спрема сопствената малолетна ќерка

Починат градежен работник во Кавадарци, извршен увид на лице место

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место на градилиште за изградба на приватен објект, каде било пријавено починато лице кое работело како градежен работник. Со цел утврдување на причините за смртта, дежурниот јавен обвинител издаде наредба за обдукција на телото на починатиот. Исто така, издадени се усни наредби за обезбедување … ПовеќеПочинат градежен работник во Кавадарци, извршен увид на лице место

Притвор за три лица за недозволена трговија со марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица на кои им се става товар дека како соизвршитечли сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничените, на возраст од … ПовеќеПритвор за три лица за недозволена трговија со марихуана

Велешанец осомничен дека ја наведувал на проституција неговата сопруга

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Посредување во вршење проституција според член 191 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Во временскиот период од 2016 до октомври 2022 година, осомничениот во повеќе наврати вршел семејно насилство врз … ПовеќеВелешанец осомничен дека ја наведувал на проституција неговата сопруга

Две сестри осомничени за илегална трговија со дрога

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две сестри, на возраст од 26 и 28 години, бидејќи постои основано сомнение дека како соизвршителки сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член … ПовеќеДве сестри осомничени за илегална трговија со дрога

Жител на Дреново осомничен за обид за силување

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен жител на Дреново, осомничен дека сторил кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 (обид) од Кривичниот законик. На 18 ноември, со употреба на сила, осомничениот се обидел да присили на обљуба 72-годишна жена. … ПовеќеЖител на Дреново осомничен за обид за силување

Вработена во центар за социјални работи фалсификувала исправи, поднесен предлог за казнен налог

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против 40-годишна вработена во Центарот за социјална работа – Кавадарци која се товари дека сторила кривично дело – Фалсификување службена исправа од член 361 став 1 од Кривичниот законик. Во периодот од ноември 2020 до август годинава, како службено лице – член … ПовеќеВработена во центар за социјални работи фалсификувала исправи, поднесен предлог за казнен налог

Обвинение за семејно насилство со смртни последици во Неготино

Основното јавно обвинителство Кавадарци до надлежниот суд поднесе Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерката притвор и предлог за определување мерка за безбедност – задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на едно лице, кое е обвинето дека сторило кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 4 во врска со … ПовеќеОбвинение за семејно насилство со смртни последици во Неготино

Расчистено убиство во Кавадарци, поведена истрага против една осомничена

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишна жена осомничена за кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик. Постои основано сомнение дека на 6 септември годинава осомничената лишила од живот 70-годишен маж од Кавадарци со кого била во блиски лични односи. По расправија во … ПовеќеРасчистено убиство во Кавадарци, поведена истрага против една осомничена

Еден осомничен за посредување во вршење проституција на малолетна девојка од Кавадарци

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 19-годишник осомничен за кривично дело  – Посредување во вршење проституција од член 191 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Во текот на последните два месеца, осомничениот ја врбувал и наведувал на проституција неговата малолетна девојка, така што преку … ПовеќеЕден осомничен за посредување во вршење проституција на малолетна девојка од Кавадарци

Починатиот маж во Кавадарци бил лишен од живот, се трага по сторителите

Првичниот наод од обдукцијата врз телото на починат маж, кое беше пронајдено во семејна куќа во Кавадарци на 8 септември, покажа дека починатиот бил лишен од живот со повеќе убодни рани, а потоа бил запален. Со оглед на утврдените факти, Основното јавно обвинителство Кавадарци презема интензивни дејствија за откривање на сторителот или сторителите. Веднаш по … ПовеќеПочинатиот маж во Кавадарци бил лишен од живот, се трага по сторителите

Увид во Кавадарци, пронајдено безживотно тело на маж

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци изврши увид на лице место во семејна куќа во која беше пронајдено безживотно тело на маж на возраст од 70 години. Со оглед на тоа што од екипите на Итната медицинска помош беше констатирана смрт со видливи изгореници на телото, надлежниот јавен обвинител издаде наредба за обдукција … ПовеќеУвид во Кавадарци, пронајдено безживотно тело на маж

Еден осомничен за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

Основното јавно обвинителство Кавадарци оформи предмет и поведе постапка против едно лице за кривично дело – Загрозување на сигурноста според член 144 став 4 од Кривичниoт законик. Лицето, преку коментар на социјалната мрежа Фејсбук, упатил закана кон актуелниот градоначалник на Кавадарци дека „нема да умре од болест или старост“. Осомниченото лице претходно е осудувано за … ПовеќеЕден осомничен за загрозување на сигурноста на градоначалникот на Кавадарци

Се утврдуваат причините за несреќа на работно место во Неготино

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци и екипа на ОВР Неготино извршија увид на лице место на патот Неготино-Дисан, каде денеска, при преземање работни активности на бандера за електрична енергија, по пад од корпа на висина од 5 метри, почина 61-годишен работник од Неготино. На увидот беше присутен и инспектор од Државниот инспекторат за труд … ПовеќеСе утврдуваат причините за несреќа на работно место во Неготино

Жител на Неготино осомничен за тешка телесна повреда при семејно насилство врз жена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 51-годишен жител на Неготино за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Тешка телесна повреда од член 131 став 3 од Кривичниот законик. На 2 август, по вербална расправија, осомничениот извршил семејно насилство врз жена со која претходно повеќе … ПовеќеЖител на Неготино осомничен за тешка телесна повреда при семејно насилство врз жена

Пронајдено машко тело во распаѓање, издадени наредби за идентификација и за утврдување на причините за смртта

На спореден пат кај Тиквешкото Езеро во близина на Кавадарци синоќа беше пронајден патнички автомобил со битолски регистарски ознаки и тело на починато машко лице во распаѓање. Поради лошата пристапност на теренот, полициски екипи од ОВР Кавадарци и СВР Велес денеска извршија увид на лице место. Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци издаде … ПовеќеПронајдено машко тело во распаѓање, издадени наредби за идентификација и за утврдување на причините за смртта

Обвинение за лихварство и самовластие во Неготино

Основното јавно обвинителство Кавадарци до Основниот суд во Неготино достави Обвинителен предлог против три лица за продолжени кривични дела – Лихварство и Самовластие, како и против мајката на еден од обвинетите која им помогнала да ги прикријат кривичните дела. Двајца 24-годишници од Неготино, во временскиот период од почетокот на 2019 година до 12.08.2021 година, по … ПовеќеОбвинение за лихварство и самовластие во Неготино

Поведена истрага за неовластено производство на марихуана во Пепелиште

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 43 – годишен жител на селото Пепелиште за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во сопствениот дом, засадил 20 семки … ПовеќеПоведена истрага за неовластено производство на марихуана во Пепелиште