Соопштенија

Побарани мерки на претпазливост за лице осомничено за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Основното јавно обвинителство Охрид до надлежниот суд поднесе Предлог за определување мерки на претпазливост против едно лице од Битола за кое е поведена постапка за кривично дело  – Тешка телесна повреда по член 131 став 2 во врска со став 1 и  во врска со член 22 од Кривичниот законик. На 19 јануари, осомничениот, заедно … ПовеќеПобарани мерки на претпазливост за лице осомничено за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Поднесено обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 1 во врска со став 2 и во врска со член 22 од Кривичниот законик. Обвинетиот, заедно со уште едно до овој момент непознато лице, од омраза поради националната и етничката припадност, тешко телесно … ПовеќеПоднесено обвинение за нанесување тешка телесна повреда од омраза

Истрага против охриѓанец за нанесување тешка телесна повреда

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен охриѓанец, осомничен за кривично дело – Тешка телесна повреда според член 131 став 3 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 19 јануари, во кафе бар во Охрид, пристапил до маса на која седело едно лице, го удрил по главата, … ПовеќеИстрага против охриѓанец за нанесување тешка телесна повреда

Поведена постапка за проверка на наводите за пропусти при регистрација на здружение на граѓани

Основното јавно обвинителство Охрид денеска по допрен глас оформи предмет за да ги испита наводите за евентуални пропусти при регистрацијата на Здружението на граѓани „Цар Борис Трети“ – Охрид. Издадена е наредба до Централниот регистар за обезбедување на целокупната документација поврзана со регистрацијата на наведеното здружение. Од мај годинава, по поднесена кривична пријава од една … ПовеќеПоведена постапка за проверка на наводите за пропусти при регистрација на здружение на граѓани

Истрага за предизвикување тешка сообраќајна несреќа во близина на Подмолје

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, 24-годишен жител на селото Белчишта, општина Дебрца, поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот од член 300 став 2 во врска со член 297 став 1 од Кривичниот законик. Поведувањето на постапката … ПовеќеИстрага за предизвикување тешка сообраќајна несреќа во близина на Подмолје

Побаран притвор заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Охрид донесе  Наредба за спроведување на истражна постапка против 38-годишен државјанин на Република Албанија, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 7 ноември 2021 година, … ПовеќеПобаран притвор заради трговија со дрога

Извршен увид на местото каде во сообраќајна несреќа животот го загубија две лица

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола заедно со увидна екипа од СВР Битола и ОВР Ресен и со вештак од областа на сообраќајот изврши увид на самото место каде вчера околу 13:40 часот се случи сообраќајна несреќа во која животот го загубија две лица. На магистралниот пат А-3 Битола Ресен поточно на м.в. Долна … ПовеќеИзвршен увид на местото каде во сообраќајна несреќа животот го загубија две лица

Поведена истрага против турски државјанин кој пренесувал хашиш во автомобилот

Основното јавно обвинителство Охрид донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, турски државјанин, за кој постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 25 октомври, во возилото Цитроен кое го управувал, … ПовеќеПоведена истрага против турски државјанин кој пренесувал хашиш во автомобилот

Обвинение за насилството во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд Охрид поднесе Обвинителен предлог против две лица, браќа на возраст од 45 и 48 години, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите на 18 август 2020 … ПовеќеОбвинение за насилството во Охрид

Притвор за насилникот од автокампот Градиште

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка и поднесе Предлог за определување на мерката притвор за 32-годишниот скопјанец, кој на 10 јули 2020 година  во Охрид, во автокампотот Градиште извршил грубо насилство  врз три лица. Осомничениот извршил напад над оштетените со нож и дрвена палка со кои им нанел телесни повреди, а во исто време кај … ПовеќеПритвор за насилникот од автокампот Градиште

Притвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија

Основното јавно обвинителство Охрид поведе постапка против две лица, на возраст од 19 и 20 години, за кои постои основано сомнение дека го сториле кривичното дело – Противправно лишување од слобода од член 140 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, кривичното дело го сториле на 3 јули 2020 година, … ПовеќеПритвор за осомничените кои лишија од слобода државјанка на Италија

Парична казна за лице кое не ја почитувало задолжителната домашна изолација во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице, 45 – годишна охриѓанка, која не постапила според донесено Решение од Државниот санитарен и здравствен инспекторат, со кое и  била определена задолжителна домашна изолација  со датум на започнување од 15 мај 2020 година. При проверка од надлежните органи, на 17 мај, обвинетата … ПовеќеПарична казна за лице кое не ја почитувало задолжителната домашна изолација во Охрид

Парични казни за прекршувачи на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите се товарат дека за време на полицискиот час се движеле низ Охрид и со тоа не ја почитувале Одлуката за забрана … ПовеќеПарични казни за прекршувачи на полицискиот час во Охрид

Постапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид денеска до Основниот суд во Охрид поднесе предлози за издавање казнен налог за две лица кои непочитувајќи го полицискиот час сториле кривично дело од член 206 став 1 од Кривичниот законик – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Двајцата обвинети биле затекнати од страна на полициските службеници како се … ПовеќеПостапки за непочитување на полицискиот час во Охрид

Побарани казни за двајца непочитувачи на здравствените прописи во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против 43-годишен жител на Скопје со престојувалиште во Охрид заради продолжено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Обвинетиот на 13 март на граничниот премин Табановце допатувал од … ПовеќеПобарани казни за двајца непочитувачи на здравствените прописи во Охрид

Постапка за прекршување на полицискиот час во Охрид

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице заради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија според  член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари дека вечерта на 26 спроти 27 март, за време на полицискиот час, се движел низ Охрид и со тоа … ПовеќеПостапка за прекршување на полицискиот час во Охрид

Казнен налог за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Основното јавно обвинителство – Охрид, до надлежниот суд во Охрид, достави предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, предвидено и казниво во чл. 206 ст. 1 од Кривичен законик. Обвинетата на 18 март, допатувала од Швајцарија-земја со високо ниво на ризик. Иако, … ПовеќеКазнен налог за охриѓанка за непочитување на самоизолација

Обвинителството ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Основното јавно обвинителство Охрид по информациите во јавноста, отвори предмет по допрен глас за смртта на лице од Струга, жена на возраст од 66 години на која и било дијагностицирано присуство на вирусот  COVID 19. Според првичните информации, поради нагло влошената здравствена состојба кај сега починатата пациентка, матичниот лекар  препорачал хоспитализација на Инфективното одделение во … ПовеќеОбвинителството ќе ја истражува смртта на жената од Струга

Охриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Основното јавно обвинителство Охрид поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице на возраст од 61 година, жител на Охрид кој го сторил кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На обвинетиот на 19 март му била издадено решение од Министерството за … ПовеќеОхриѓанец не го почитувал задолжителниот здравствен надзор и должноста за самоизолација

Предлог за издавање на казнен налог во Охрид

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Охрид постапувајќи по поднесената кривична пријава денеска до Основниот суд во Охрид достави Предлог за издавање на казнен налог за македонска државјанка со живеалиште во Р.Швајцарија. Обвинетата сторила кривично дело „Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ предвидено и казниво по член 206 став 1 од Кривичниот законик. … ПовеќеПредлог за издавање на казнен налог во Охрид