Односи со Јавноста

Еден осомничен за три разбојништва во спортски обложувалници во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило три кривични дела – Разбојништво и тоа две согласно член 237 став 4 и едно согласно член 237 став 1 од Кривичниот законик. Во два наврати, на 24 февруари и на 8 мај, осомничениот извршил … ПовеќеЕден осомничен за три разбојништва во спортски обложувалници во Скопје

Побаран притвор заради трговија со дрога

Основното јавно обвинителство Охрид донесе  Наредба за спроведување на истражна постапка против 38-годишен државјанин на Република Албанија, поради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот на 7 ноември 2021 година, … ПовеќеПобаран притвор заради трговија со дрога

Две лица осомничени за измама и лажно претставување

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица од кои едното е осомничено дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, додека за другото постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Лажно претставување согласно член 391 став 1 од Кривичниот законик. Првиот … ПовеќеДве лица осомничени за измама и лажно претставување

Работна средба за зајакнување на соработката меѓу Јавното обвинителство и Државниот завод за ревизија

Претставници на Јавното обвинителство предводени од Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески вчера остварија работна средба со претставници на Државниот завод за ревизија предводени од Главниот државен ревизор м-р Максим Ацевски, во рамки на проектот „Поддршка за имплементација на комуникациската стратегија на Државниот завод за ревизија 2018-2022 година“, кој Државниот завод за ревизија … ПовеќеРаботна средба за зајакнување на соработката меѓу Јавното обвинителство и Државниот завод за ревизија

Американски државјанин осомничен за напад врз тројца полициски службеници

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишен државјанин на САД за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Утринава странскиот државјанин бил приведен во Полициската станица Кисела Вода поради претходно … ПовеќеАмерикански државјанин осомничен за напад врз тројца полициски службеници

Скопјанец осомничен за повеќе разбојништва во аптеки

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 34-годишен скопјанец за кого постои сомнение дека сторил шест кривични дела – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик, како и еден обид за разбојништво. Осомничениот, на 13 октомври, со употреба на сила и сериозна закана со оружје … ПовеќеСкопјанец осомничен за повеќе разбојништва во аптеки

Татко и син под истрага за откриена импровизирана работилница за оружје во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, татко и син, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик. При претрес во домот на двајцата осомничени, на улицата „Методија Митревски“ во … ПовеќеТатко и син под истрага за откриена импровизирана работилница за оружје во Скопје

Обвинение за родосквернавење во Гостивар

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 18-годишен жител на селото Сенокос, општина Врапчиште, кој се товари дека сторил кривично дело – Родосквернавење од член 194 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На 15 јули, обвинетиот со употреба извршил обљуба врз неговата полусестра, родена 2009 година. … ПовеќеОбвинение за родосквернавење во Гостивар

Две лица осомничени за даночно затајување

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица кои се осомничени дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело – Даночно затајување од член 279 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 22 и член 45 од Кривичниот законик. Во периодот од  2018 … ПовеќеДве лица осомничени за даночно затајување

Битолчанец осомничен за фалсификување пари во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишен жител на Битола осомничен за кривично дело – Фалсификување пари по член 268 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 7 октомври, од засега непознато лице во близина на Бит Пазар прибавил лажни пари со … ПовеќеБитолчанец осомничен за фалсификување пари во Скопје

Скопјанец под истрага за две разбојништва

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторил две кривични дела – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот 21-годишен скопјанец, на 17 септември, заканувајќи се со огнено оружје – пиштол, одзел 101.000 денари од … ПовеќеСкопјанец под истрага за две разбојништва

Изјава на претседателот на Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на локалните избори, во целост го следеше изборниот циклус и даваше насоки за итно постапување до основните јавни … ПовеќеИзјава на претседателот на Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето

СООПШТЕНИЕ

До Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на локалните избори, заклучно со 15:00 часот денеска пристигнаа помал број известувања за случени евентуални изборни нерегуларности. … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

СООПШТЕНИЕ

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на локалните избори, ја известува јавноста дека во континуитет ги следи случувањата поврзани со изборниот процес. Дежурен јавен … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

СООПШТЕНИЕ

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија преку формираната привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела од Глава шеснаесет – Кривични дела против изборите и гласањето од Кривичниот законик и други кривични дела кои би биле сторени при организирањето и спроведувањето на локалните избори, ја известува јавноста дека продолжува во … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

ОЈО Делчево проверува наводи за изборен поткуп

Основното јавно обвинителство Делчево постапува по примено известување дека на 29.10.2021, во штаб на политичка партија во Македонска Каменица, кандитат за советник дал 1000 денари на лице со избирачко право за да гласа за определена политичка партија. Јавен обвинител даде насоки и се преземаат дејствија за прибирање докази и податоци.

Работна средба на Основната јавната обвинителка Вилма Русковска и Главниот обвинител на Република Бугарија Иван Гешев

Денеска во просториите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Основната јавната обвинителка Вилма Русковска беше домаќин на Главниот обвинител на Република Бугарија Иван Гешев и јавниот обвинител и портпарол Сијка Милева кои се во дводневна посета на нашата земја. ​Во рамките на работната средба во фокусот на разговорите беше борбата … ПовеќеРаботна средба на Основната јавната обвинителка Вилма Русковска и Главниот обвинител на Република Бугарија Иван Гешев

СООПШТЕНИЕ

Јавното обвинителство во целост ги демантира наводите изнесени во одредени медиуми кои се однесуваат на постапката во предметот во јавноста познат како „ТНТ“. Имено, јавниот обвинител кој постапува во предметот ниту влијаел ниту можел да влијае врз одлуката на Судот во поглед на текот на постапката или кривичната санкција во предметот. Судот е целосно независен … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Бугарскиот главен јавен обвинител во посета на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија

Можностите за унапредување на соработката во сите области, а особено во борбата против организираниот и прекуграничниот криминал беа во фокусот на денешната средба на Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески со Иван Гешев, Главен јавен обвинител на Република Бугарија. Работната посета на бугарскиот главен обвинител во Скопје се остварува на покана на Јовески. … ПовеќеБугарскиот главен јавен обвинител во посета на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија