Односи со Јавноста

Предметот „Јагула“ со обвинителен акт

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција постапувајќи по предметот во јавноста познат како „Јагула“, до Основниот суд Скопје 1- Скопје поднесе Обвинителен акт против А.П. за едно продолжено кривично дело -Злоупотреба на службената положба и овластување и кривично дело Примање поткуп и против Г.С. како помагач за едно продолжено кривично дело … ПовеќеПредметот „Јагула“ со обвинителен акт

Две лица осомничени за сообраќајната несреќа кај Удово

Основното јавно обвинителство – Гевгелија започна постапка против две лица осомничени за вчерашната сообраќајна несреќа во близина на Удово. Надлежниот обвинител до Основниот суд во Гевгелија достави Предлог за определување мерка-притвор во траење од осум дена за 46-годишниот Д.С., државјанин на Р.Србија, додека за 60-годишниот Ѓ.В., македонски државјанин, се предложени други мерки за претпазливост. Двајцата … ПовеќеДве лица осомничени за сообраќајната несреќа кај Удово

Основното јавно обвинителство – Делчево на увид кај акумулацијата Калиманци

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Делчево и натаму врши увид на локацијата кај вештачката акумулација Калиманци, каде вчера беше пронајдено телото на една жена. По наредба на јавниот обвинител, врз пронајденото тело е извршена обдукција. Телото е идентификувано како 31-годишната Т.С. од с. Дулица. Во близина на акумулацијата се пронајдени траги на … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Делчево на увид кај акумулацијата Калиманци

Основното јавно обвинителство – Гевгелија ја испитува тешката сообраќајна несреќа кај Удово

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гевгелија врши увид на лице место на тешката сообраќајна несреќа кај Удово, во која животот го загубија две лица. Сообраќајната несреќа се случи утрово, на магистралниот пат Демир Капија – Удово, кај месноста Света Петка, кога се судриле автомобил марка Ауди А4 со германски регистарски таблички, управуван … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гевгелија ја испитува тешката сообраќајна несреќа кај Удово

Наредена обдукција на починатото момче од сообраќајната несреќа во Кисела Вода

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје утрово издаде Наредба до Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје за обдукција на телото на мотоциклистот, 22-годишниот С.А., кој им подлегна на повредите по тешката сообраќајна несреќа што се случи на 27.07.2016 година во Кисела Вода. Покрај ова, обвинителството ја очекува комплетната … ПовеќеНаредена обдукција на починатото момче од сообраќајната несреќа во Кисела Вода

Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид во Средорек, каде беше убиен полицаец

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово синоќа изврши увид во населбата Средорек во Куманово, каде што при интервенција по пријава за семејно насилство животот го загуби еден припадник на полициските сили. Имено, при интервенцијата, пријавениот за семејно насилство ги нападнал четворицата полицајци кои дошле во неговиот дом, при што на едниот му … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово изврши увид во Средорек, каде беше убиен полицаец

Основното јавно обвинителство – Куманово на увид во Средорек заради убиство на полицаец

​Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово вечерва врши увид во населбата Средорек во Куманово, каде што при интервенција по пријава за семејно насилство животот го загуби еден припадник на полициските сили. Имено, при интервенцијата, пријавениот за семејно насилство ги нападнал четворицата полицајци кои дошле во неговиот дом, при што на едниот му … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово на увид во Средорек заради убиство на полицаец

Основното јавно обвинителство – Гостивар нареди обдукција и на вториот труп пронајден на Бистра

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гостивар е на лице место и врши увид на локацијата на падините на Бистра, во близина на селото Гари, каде што попладнево беше пронајдено уште едно мртво тело. Притоа, надлежниот обвинител веднаш издаде Наредба за обдукција на пронајденото тело, која ќе се врши на Институтот за судска … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар нареди обдукција и на вториот труп пронајден на Бистра

По предлог на надлежен обвинител, притвор за лице осомничено за полов напад врз дете во с. Заполжани

По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп, судија на претходна постапка од Основниот суд – Прилеп денеска му одреди мерка притвор во траење од 30 дена на лице осомничено за сторени две кривични дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години и за Силување. Осомничениот, 51-годишен жител … ПовеќеПо предлог на надлежен обвинител, притвор за лице осомничено за полов напад врз дете во с. Заполжани

Основното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Основното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице. Сообраќајната несреќа се случила утрово околу 2:30 часот, во близина на зградата на судот во Гостивар, кога автомобил марка „голф“, со кој според првичните сознанија управувал 16-годишниот Б.А., удрил во мотоцикл управуван од 31-годишниот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

Основното јавно обвинителство – Гостивар нареди обдукција на тело во распаѓање пронајдено на падините на Бистра

Основното јавно обвинителство – Гостивар издаде Наредба за обдукција на машки труп во распаѓање, пронајден во месноста викана Кош во непристапниот терен кој води од Лазарополе кон Гари. Обдукцијата ќе се врши на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје. Првичните сознанија упатуваат дека починатото лице е еден од двајцата исчезнати – татко и син по кои … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар нареди обдукција на тело во распаѓање пронајдено на падините на Бистра

Истражна постапка за едно лице осомничено за полов напад врз дете во Скопје

Основното јавно обвинителство – Скопје издаде Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице, осомничено дека извршило кривично дело – Полов напад врз дете кое не навршило 14 години од чл. 188 ст.1 од Кривичниот законик. Осомничениот се товари дека на 22.07.2016 година, околу 19:30 часот извршил други полови дејствија врз 11-годишно девојче во гаража во близина на … ПовеќеИстражна постапка за едно лице осомничено за полов напад врз дете во Скопје

Основното јавно обвинителство Кочани отвори постапка за сторено продолжено кривично дело Силување

Сторителот делото го сторил на 14 јули 2016 година, врз малолетно девојче, кое го принудил на обљуба два пати за кус временски период, со што извршил продолжено кривично дело Силување од член 186 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Поради стореното, Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување на истражна … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Кочани отвори постапка за сторено продолжено кривично дело Силување

Обвинителството веќе неколку дена работи во предмет за употребата на оружјето на свадбената веселба

По написите во повеќе медиуми во кои се пишува за свадбената веселба на која е употребено оружје, како и за други настани на кои истото оружје е користено и каде има индиции и за евентуално сторени кривични дела, а во насока на информирање на јавноста, јавното обвинителство потенцира дека за овие настани веќе има отворено … ПовеќеОбвинителството веќе неколку дена работи во предмет за употребата на оружјето на свадбената веселба

Поднесен Обвинителен предлог против директор од Велес за неправилности во спроведена ученичка екскурзија

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице – директор на средно училиште во овој град, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата од чл.353-в ст.2 од Кривичниот законик. Обвинетиот се товари за неправилности околу спроведената екскурзија за учениците во трета година од училиштето. Имено, … ПовеќеПоднесен Обвинителен предлог против директор од Велес за неправилности во спроведена ученичка екскурзија

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори постапка против шеснаесет лица во предметот Којот

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје  во предметот Којот донесе Наредба со која се спроведува истражна постапка против 16-шеснаесет лица поради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела Организирање на група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе трговија со малолетно лице и криумчарење на мигранти од чл.418-в … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори постапка против шеснаесет лица во предметот Којот

Утринава поголем број на лица опфатени со акција заради криумчарење на мигранти и разбојништво

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција раководи со преистражната постапка во која со правосудната полиција – МВР РМ Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал од  утринава спроведува голема оперативна акција под називот „Којот” Со акцијата се гони поголема организирана криминална група поради основи на сомневање дека подготвува и извршува … ПовеќеУтринава поголем број на лица опфатени со акција заради криумчарење на мигранти и разбојништво

Одобрен обвинителниот акт за починатата родилка и новороденчето од Гевгелија

По поднесен  обвинителен акт од Основното јавно обвинителство – Велес,  Советот за оцена на обвинителните акти при Основниот суд – Велес донесе Решение со кое е одобрен Обвинителниот акт поднесен против тројца лекари  – еден анестезиолог и двајца гинеколози. Обвинението беше поднесено поради нивно несовесно постапување на 22.10.2015 година, при породување на пациентка во ЈЗУ … ПовеќеОдобрен обвинителниот акт за починатата родилка и новороденчето од Гевгелија

Поднесено обвинение против З.Б. за Злосторничко здружување, Шпионажа и Уцена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција спроведе истражна постапка против лицето З.Б., па по сеопфтно разгледување и анализа на прибраните докази, денеска до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт со предлог за продолжување на мерка притвор поради постоење на основано сомнение дека обвинетиот сторил кривични дела и тоа: Злосторничко … ПовеќеПоднесено обвинение против З.Б. за Злосторничко здружување, Шпионажа и Уцена

Основното јавно обвинителство Гевгелија го истражува нападот извршен врз жена во црква

Во текот на вчерашниот ден, околу 15.30 часот, жена на возраст од 64 години,  која редовно волонтирала, помагала во црквата Св. Кирил и Методиј во центарот на Гевгелија била брутално физички нападната од едно лице. Сторителот  започнал да ја дави оштетената со јаже, по што ја нападнал со тупаници, нанесувајќи и тешки телесни повреди. Надлежен … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Гевгелија го истражува нападот извршен врз жена во црква