Соопштенија

Жител на крушевско Алданци осомничен за братоубиство

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп до судија на претходна постапка поднесе барање за определување на мерка притвор за едно лице од с. Алданци, Крушево, за кое постои основано сомнение дека сторил кривични дела – Убиство и Убиство во обид. Осомничениот се товари дека со умисла на свиреп начин го лишил од живот … ПовеќеЖител на крушевско Алданци осомничен за братоубиство

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против шест лица обвинети во предметот познат во јавноста како „Еразмус"

По сеопфатно спроведената истражна постапка и прибрани докази во предметот, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица осомничени во предметот „Еразмус“. Обвинителството ги товари обвинетите врз основа на докази што го потврдуваат основаното сомневање … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против шест лица обвинети во предметот познат во јавноста како „Еразмус"

Соопштение

Основното јавно обвинителство – Скопје, по обезбедена наредба од судија на претходна постапка од надлежниот суд, преку припадници на МВР вршеше претреси на повеќе локации, вклучувајќи и еден Универзитет, а со цел прибирање на релевантна документација, податоци и други предмети, кои ќе се користат како докази во кривична постапка. Имено, до Државниот просветен инспекторат беа … ПовеќеСоопштение

Средба на Јавниот обвинител на Република Македонија со шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје

Јавниот обвинител на Република Македонија, г-динот Марко Зврлевски попладнево оствари средба со шефот на Делегацијата на Европската унија во земјава, амбасадорот Самуел Жбогар. На средбата од протоколарен карактер се разговараше за поставеноста и функционирањето на Јавното обвинителство, како орган надлежен за спречување и борба против криминалот.

Билатерална средба меѓу главните обвинители на Македонија и Албанија

14393332_1253400488023545_469395113_o
Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски денеска во Тирана оствари средба со Главниот обвинител на Албанија г. Адриатик Лала, на која стана збор за проширување на натамошната соработка, имајќи ги предвид предизвиците со кои се соочуваат обвинителствата во борбата против организираниот криминал и корупцијата.

ПовеќеБилатерална средба меѓу главните обвинители на Македонија и Албанија

Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на лице место за лицето најдено со прострелна рана во Куманово

Утринава на булевар „Октомвриска Револуција“ во Куманово, во една од станбените згради пронајдено е тело на маж со прострелна рана во главата. Веднаш на лице место е излезен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово кој раководи со увидот вршен од страна на екипи на СВР и обдуценти. Дадени се потребни наредби со цел … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на лице место за лицето најдено со прострелна рана во Куманово

Поднесено обвинение против мајката која го малтретираше 18 месечното дете

По завршување на истражната постапка и прибирање на доказите во предметот, Oсновното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Запуштање и малтретирање на малолетно лице, од член 201 став 1 од Кривичниот законик. Мајката се товари дека на ден 31 август годинава физички го малтретирала своето … ПовеќеПоднесено обвинение против мајката која го малтретираше 18 месечното дете

Реакција

Почитувани, Јавното обвинителство на Република Македонија ја известува јавноста дека во текстот под наслов „ СЈО и хистеријата во народното собрание“ на авторот г-ѓа Јасна Котеска, теоретичарка и универзитетски професор, објавен на страницата на Дојче Веле на 24.09.2016 година   ( http://dw.com/p/1K7YO), а преземен и од други медиуми, пишува: „ Најнапред: правните факти. Според правниците, … ПовеќеРеакција

Основното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место за железничката несреќа во која загина едно лице

Утринава се случи несреќа на железничката пруга Битола – Скопје, кога патнички  воз удри во такси возило управувано од битолчанец (56). Од силината на ударот, такси возилото било влечено тристотини метри по шините, при што возачот го загубил животот. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место. Издадени се наредби за … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола изврши увид на лице место за железничката несреќа во која загина едно лице

Основното јавно обвинителство – Гостивар го заврши подигнувањето на коските од пештерата „Череп“

Основното јавно обвинителство – Гостивар, кое раководеше со стручен тим составен од археолози, антрополози и спелеолози, денеска ги подигна сите човечки остатоци од пештерата помеѓу селата Тајмиште и Бачишта (кичевско), над Бачишка река. Од оваа пештера позната под името „Череп“, во првото собирање на почетокот на септември, беа подигнати околу 19, а денеска во продолжението … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар го заврши подигнувањето на коските од пештерата „Череп“

Јавниот обвинител на Република Македонија беше домаќин на Генералниот обвинител за меѓународна соработка на Кралството Холандија

Денеска, Јавниот обвинител на Република Македонија г. Марко Зврлевски оствари средба со Генералниот обвинител на Кралството Холандија кој го води Секторот за меѓународна, европска и соработка со Карибите, г. Алберт ван ден Керк и со г-ѓа Корнели Бакер, јавен обвинител.   Целта на посетата беше зајакнување на соработката помеѓу јавните обвинителства на Република Македонија и … ПовеќеЈавниот обвинител на Република Македонија беше домаќин на Генералниот обвинител за меѓународна соработка на Кралството Холандија

Основното јавно обвинителство Битола изврши увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Утринава во Битола се случи тешка сообраќајна несреќа, кога возило Фолксваген Пасат удри во дрво. Од силината на ударот на лице место животот го загуби совозачот, 44 годишна сопруга на возачот на автомобилот. Возачот, 49 годишен жител на Крани, преспанско со тешки повреди е пренесен во болница за добивање на медицинска помош. Јавен обвинител заедно … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Битола изврши увид за сообраќајната несреќа во која животот го загуби едно лице

Основното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против едно лице за пуштање во промет на наркотична дрога

Во населбата Млаки, Гостивар на 17 септември затекнат е осомничениот кој вршел продажба на наркотична дрога марихуана. При обидот лицето да се пресретне и претресе истото побегнало. Во полициска акција по половина час е лишен од слобода осомничениот, дваесет и осум годишен државјанин на Република Албанија со место на живеење во Добри Дол. По наредба … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против едно лице за пуштање во промет на наркотична дрога

Основното јавно обвинителство – Куманово достави Предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на осомничениот

Основното јавно обвинителство – Куманово го доби вештачењето за состојбата во која се наоѓал и се наоѓа осомничениот за убиството на полицискиот службеник,што по Наредба на надлежен јавен обвинител ги подготви ЈЗУ Психијатриска болница – Скопје. Согледувајќи ги наодите и мислењето кои укажуваат на непресметливост на лицето, јавниот обвинител до Основниот суд – Куманово достави … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Куманово достави Предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на осомничениот

Предлог за забрана за превземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело​ за обвинетите во предметот „ Еразмус“​

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до Основниот суд Скопје 1 – Скопје достави нов Предлог за определување на мерка на претпазливост против шест лица обвинети во предметот познат во јавноста како „Еразмус”. Со цел да превенира состојби што можат да го попречат нормалното водење на кривичната … ПовеќеПредлог за забрана за превземање на определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело​ за обвинетите во предметот „ Еразмус“​

Остатоците од урнатиот авион се подигаат и пренесуваат за натамошно вештачење

Во тек на вчерашниот ден заврши снимањето со дрон на местото каде се случи авионската несреќа во близина на с. Кожле,  скопско. Во вечерните часови се изготвени  снимките и предадени на натамошно постапување во Основното јавно обвинителство Скопје. Снимките во корелација со останатиот прибран доказен материјал ќе бидат предмет на анализа на Јавните обвинители и … ПовеќеОстатоците од урнатиот авион се подигаат и пренесуваат за натамошно вештачење

Пронајдени сите шест тела од починатите патници од паднатиот авион

Увидните екипи кои се наоѓаат на местото каде вчера во попладневните часови се урна авион ги пронајдоа сите шест тела од починатите патници. Станува збор за пет мажи и една жена. Телата се подготвени за пренесување во Институтот за судска медицина  каде што во наредниот период по налог на Јавен обвинител  ќе следи постапка за … ПовеќеПронајдени сите шест тела од починатите патници од паднатиот авион

Основното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува измамата со туристичките аранжмани и авио билети

По поднесената кривична пријава, Основното јавно обвинителство – Прилеп донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против едно физичко и едно правно лице од Прилеп. Првоосомниченото лице, како управител и во име на второосомниченото правно лице, од крајот на 2015 година до крајот на месец август 2016 година, со намера за себе и за правното … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Прилеп ја истражува измамата со туристичките аранжмани и авио билети

Продолжуваат дејствијата на обвинителството за разјаснување на вчерашната авионска несреќа

Во тек е увидот на лице место раководен од јавното обвинителство кои се врши на местото на несреќата. И покрај тешко пристапните услови, се координираат и преземаат мерки за прибирање и утврдување на фактите и причините за несреќата. Увидот се врши од страна на двајца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје, кои раководат со … ПовеќеПродолжуваат дејствијата на обвинителството за разјаснување на вчерашната авионска несреќа

Се преземаат дејствија за расветлување на авионската несреќа

Јавното обвинителство  презема дејствија за расветлување на авионската несреќа која попладнево се случи во близина на Скопје. По добиените сознанија, обвинителството во координација со надлежните институции  презема мерки за  утврдување на местото на несреќата, негово обезбедување и натамошно постапување. Истовремено се прибираат  податоци и релевантни факти во насока на утврдување на причините за несреќата. Со … ПовеќеСе преземаат дејствија за расветлување на авионската несреќа