Соопштенија

Поведена постапка против едно лице за сторено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување

Постапувајќи по поднесена кривична пријава од Министерството за внатрешни работи, како и по утврдување на постоење на основано сомнение дека е сторено кривичното дело, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје поведе постапка против едно лице за сторено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување. Ценејќи дека се исполнети законските основи, … ПовеќеПоведена постапка против едно лице за сторено кривично дело Злоупотреба на службена положба и овластување

СООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство – Скопје ја известува јавноста дека од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите пристигнати се три барања за доставување на кривични предмети и тоа: предметот во јавноста познат како Маѓар Телеком, предметот против З.В. за сторено кривично дело … ПовеќеСООПШТЕНИЕ

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши истрагата за седумтемина осомничени за настаните од Диво Насеље

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши истражната постапка за седумте македонски државјани кои се теретат за сторени кривични дела „Терористичка организација” од чл. 394 – а и „Тероризам” од чл. 394 -б во врска со настаните од 9 и 10 мај годинава во кумановската населба … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја заврши истрагата за седумтемина осомничени за настаните од Диво Насеље

Основното јавно обвинителство – Велес ќе го истражува вчерашното разбојништво

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Велес по вчерашното разбојништво во Велес во насока на утврдување на околностите на стореното кривично дело, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двајца скопјани и еден велешанец кој е недостапен на органите на прогонот. Сите три лица се осомничени дека сториле кривично дело Разбојништво од чл.237 од Кривичниот законик, а на првоосомничениот му се става на товар и кривично дело – Недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје и распрскувачки материи од чл.396 ст.1 од Кривичниот законик.

ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес ќе го истражува вчерашното разбојништво

Наредена обдукција на телото на жена пронајдена почината во куќа во Прилеп

По пријава на соседите на сега почината, дека се шири неподнослива реа од куќа во нивна близина, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Прилеп заедно со екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид. При увидот пронајден е женски труп во поодмината фаза на распаѓање. 49 годишната прилепчанка која во куќата живеела заедно … ПовеќеНаредена обдукција на телото на жена пронајдена почината во куќа во Прилеп

Поведена постапка за производство и дистрибуција на детска порнографија

Основното јавно обвинителство – Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение за сторено кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнограгфија од чл. 193-а ст.3 во врска со ст. 1 од Кривичниот законик.

ПовеќеПоведена постапка за производство и дистрибуција на детска порнографија

Осомничени повеќе лица за случајот со Тамара Димовска од Велес

Основното јавно обвинителство – Скопје ја известува јавноста дека во врска со настанот што обвинителството го оформи по допрен глас за случајот на Тамара Димовска од Велес, спроведе низа на дејствија. Од преземените дејствија произлезе дека како осомничени се јавуваат повеќе лица за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата од чл. 353 -в … ПовеќеОсомничени повеќе лица за случајот со Тамара Димовска од Велес

Поднесен обвинителен акт против напаѓачите во Одделението за дигестивна хирургија

Основното јавно обвинителство -Скопје по спроведената истражна постапка и прибирање на сите докази, денеска до надлежниот Основен суд Скопје 1 -Скопје поднесе обвинителен акт со предлог за продолжување на мерка – Притвор против едно лице за сторени кривични дела Убиство од чл.123 ст.1 в.в. со чл.19 од Кривичниот законик, Неовластено изработување, држење, посредување и тргување … ПовеќеПоднесен обвинителен акт против напаѓачите во Одделението за дигестивна хирургија

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против службено лице од МВР

По поднесена кривична пријава од Министерството за внатрешни работи против едно лице вработено во МВР, а за сторено кривично дело – Незаконито влијание врз сведоци, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ги презеде сите потребни дејствија за утврдување на фактите во предметот. Притоа е утврдено дека постои основано сомнение дека осомничениот … ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против службено лице од МВР

Основното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против Градоначалникот на Општина Чашка

Обвинетото лице се гони за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353 ст.3 в.в ст.1 од Кривичниот законик. Имено, Основното јавно обвинителство – Велес утврди дека во временскиот период од 02.09.2011 год.до 30.04.2013 год.во својство на службено лице – Градоначалник на Општина Чашка, со искористување на својата службена положба и овластување, прибавил … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Велес поднесе обвинение против Градоначалникот на Општина Чашка

Основното јавно обвинителство – Скопје гони вработен во КПУ Идризово

Основното јавно обвинителство – Скопје поведе постапка против едно лице кое се гони за сторено кривично дело Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од чл.215 и Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 од Кривичниот законик. На 28.01.2016 година при редовна контрола и … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје гони вработен во КПУ Идризово

Екстрадиран македонски државјанин осомничен за настаните во „Диво Насеље“

Денеска од Република Србија е екстрадиран македонски државјанин oсомничен за сторени кривични дела „Терористичка организација” од чл. 394-а и „Тероризам” од чл. 394-б од Кривичниот законик поврзани со настаните во „Диво Насеље“. Имено, кон крајот на октомври минатата година, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја прошири истрагата во врска со … ПовеќеЕкстрадиран македонски државјанин осомничен за настаните во „Диво Насеље“

Основното јавно обвинителство Скопје ја прошири истрагата за убиството на деветнаесетгодишникот кај Бит пазар

По сознанијата од Министерството за внатрешни работи дека во полициска станица пристапиле две лица, од кои еден малолетник, кои се пријавиле како извршители на кривично дело, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје издаде Наредба за препознавање. На извршеното препознавање еден од оштетените ги препознал пријавените како сторители на кривичното дело во кое животот го загуби 19-годишно лице.

ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје ја прошири истрагата за убиството на деветнаесетгодишникот кај Бит пазар

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе барање за враќање на 20 икони со непроценлива вредност

Согласно Европската конвенција за меѓусебна правна помош во кривична материја и Законот за меѓународна соработка во кривична материја на Република Македонија, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција преку Министерство за правда, до надлежниот суд во Тирана, Република Албанија, поднесе официјално барање за враќање на 20 икони со непроценлива вредност, сопственост на Република Македонија.

ПовеќеОсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе барање за враќање на 20 икони со непроценлива вредност

Поведена постапка за смртта на деветнаесетгодишникот на Бит Пазар

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице кое се гони за сторено кривично дело  Тешка телесна повреда (со смртна последица) од член 131 став 4 од Кривичниот законик. Надлежен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и достави предлог до Основниот суд Скопје 1 – Скопје за определување мерка притвор за осомничениот. … ПовеќеПоведена постапка за смртта на деветнаесетгодишникот на Бит Пазар

Основното јавно обвинителство Скопје води постапка против едно лице кое при вршење семејно насилство се обидел од живот да ја лиши сопругата

Јавен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка за  четириесет и четири годишен скопјанец за сторено кривично дело Убиство (во обид). Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со употреба на нож и сатар и нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство кое завршило со крвав деликт сведок било и едно од … ПовеќеОсновното јавно обвинителство Скопје води постапка против едно лице кое при вршење семејно насилство се обидел од живот да ја лиши сопругата

Отворена постапка против три лица за убиството на 26-годишен охриѓанец

Основното јавно обвинителство – Охрид отвори постапка против три лица, осомничени за вчерашниот настан во кој животот го загуби 26-годишен жител на Охрид. За трите лица, државјани на Р. Србија, од страна на надлежен обвинител е побарано одредување мерка притвор. Судија на претходна постапка за трите лица определи притвор во времетраење од 30 дена. Еден … ПовеќеОтворена постапка против три лица за убиството на 26-годишен охриѓанец

Истрага за даночно затајување од околу 44 милиони денари

Основното јавно обвинителство – Скопје по добиеното известување од Министерството за финансии – Управа за финансиска полиција оформи предмет ​за извршено кривично дело – Даночно затајување од член 279 ст.2 вв со ст.1 вв со член 45 од Кривичниот законик. Според добиеното известување во периодот од 2010-2015 година лицето Ф.С. од Скопје, како сопственик и … ПовеќеИстрага за даночно затајување од околу 44 милиони денари

Побаран притвор за негувателката осомничена за малтретирање старица

Основното јавно обвинителство – Скопје до наделжен суд поднесе Предлог за определување мерка притвор за негувателката родена 1951 година, за која постојат основи на сомнение за сторено кривично дело Телесна повреда од чл.130 ст.2 во врска со ст.1 од Кривичниот законик. Осомничената се товари за повредите нанесени на изнемоштена 84-годишна старица која и била доверена … ПовеќеПобаран притвор за негувателката осомничена за малтретирање старица

Основното јавно обвинителство – Скопје започна постапка против 19 лица за кривични дела поврзани со незаконски активности во Агенцијата за катастар на недвижности – Центар за катастар на недвижности – Скопје

Во текот на вчерашниот и денешниот ден во координирана акција на Основното јавно обвинителство – Скопје и Управата за финансиска полиција од слобода се лишени 19 лица кои денес се изведени пред судија на претходна постапка. Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка поднесе: – Предлог за определување на мерка – Притвор за две … ПовеќеОсновното јавно обвинителство – Скопје започна постапка против 19 лица за кривични дела поврзани со незаконски активности во Агенцијата за катастар на недвижности – Центар за катастар на недвижности – Скопје